Szwedzi nie chcą płatności bezgotówkowych. To zbyt wielka kontrola

Pixabay/jarmoluk
Pixabay/jarmoluk
Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej krytykowane w Szwecji. Powstają nawet grupy zrzeszające zwolenników płatności gotówkowych.

Płatności gotówkowe narzędziem kontroli

W Szwecji rośnie liczba osób, które bronią transakcji gotówkowych. Media donoszą, że coraz więcej sklepów przestaje przyjmować płatności gotówką, jako równoprawnym środkiem płatniczym. Zgodnie z z ustawą o Riksbanku każdy jest zobowiązany do płatności gotówkowych, jednak jeśli chodzi o transakcje cywilne, a więc handel między prywatnymi firmami a konsumentami, zasada nie obowiązuje.

Szwedzi coraz bardziej sprzeciwiają się jednak bezgotówkowej wizji kraju. W internecie pojawia się wiele komentarzy, w których mieszkańcy piszą, że często rezygnują z zakupu, jeśli dane miejsce nie akceptuje gotówki jako środka płatniczego. Tego typu wpisy spotykają się często z bardzo pozytywnymi reakcjami.

Andersem Sydborgiem, założyciel facebookowej grupy zrzeszającej przeciwników bezgotówkowej Szwecji przyznał, że jest zadowolony z ogromnego zaangażowanie, które wykazują członkowie grupy.

Zobacz także:

Szwecja najbardziej bezgotówkowym krajem

Warto zaznaczyć, że Szwecja jest w tej chwili najbardziej bezgotówkowym krajem na świecie. Jeszcze w 2019 roku przeprowadzono badanie, zgodnie z którym 7 na 10 Szwedów chciałoby zachować gotówkę jako środek płatniczy, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do badania przeprowadzonego w 2018 roku.

Wykluczenie cyfrowe

Oczywiście grupą najbardziej pozytywnie oceniającą gotówkę są emeryci, jednak pozytywne aspekty płatności gotówkowych dostrzegają również coraz młodsze osoby.

Podobne opinie słyszane są również w Polsce. Epidemia koronawirusa również w znacznym stopniu zweryfikowała zwyczaje transakcyjne obywateli. W związku z pandemią Polacy za zakupy częściej płacili bezgotówkowo, jednak o tym jak wiele niebezpieczeństw czyha na osoby robiące zakupy przez internet wiele osób mogło się przekonać na własnej skórze. Oszustwa, kampanie phishingowe mające na celu zdobycie danych właścicieli kart kredytowych były jednym głośniejszych tematów minionych miesięcy.

Mimo że Polsce wciąż daleko do Szwecji, jeśli chodzi o ilość transakcji bezgotówkowych, jesteśmy na dobrej drodze, by już niedługo transakcje gotówkowe wyeliminować także w naszym kraju. Świadczy o tym chociażby fakt, że już niedługo świadczenia finansowe nie będą mogły być przekazywane w formie gotówkowej - emeryturę czy 500 plus dostaniemy tylko na konto.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka