Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – czy możemy liczyć na pomoc?

Pomimo wyższych cen nieruchomości, nie brakuje chętnych do ich zakupu.
Pomimo wyższych cen nieruchomości, nie brakuje chętnych do ich zakupu.
Według Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2021 roku, zauważalny jest wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórnym we wszystkich grupach miast. Pomimo podwyższonych cen, nie brakuje chętnych do kupna nieruchomości w Polsce.

Decydując się na kupno mieszkania za wyższą cenę niż były kiedyś, tym bardziej będzie nam zależało na tym, aby ta transakcja przebiegła bezproblemowo, sprawnie i bezpiecznie.

Jeżeli interesuje cię temat, dotyczący kupna nieruchomości, to zachęcamy do przeczytania artykułu do końca, gdyż przedstawiamy w nim cztery najważniejsze etapy kupna nieruchomości na rynku pierwotnym.

Etap pierwszy: znalezienie odpowiedniego mieszkania na rynku pierwotnym

Na samym początku naszej drogi do kupna wymarzonego mieszkania, musimy zdecydować, czego właściwie szukamy w danym mieszkaniu, na jaką lokalizację liczymy, oraz przede wszystkim musimy określić nasz budżet.

Na tym etapie, warto również poznać swoje preferencje dotyczące: piętra, rozkładu pomieszczeń, czy chcemy mieszkanie, które posiada parking. Kiedy określimy te wszystkie elementy, na pewno łatwiej nam będzie rozpocząć poszukiwania. Dobrym miejscem na znalezienie nieruchomości będzie oczywiście internet. Deweloperzy posiadają zazwyczaj swoje strony, na których przedstawiają oferty mieszkań, ale również istnieją portale z ogłoszeniami, gdzie możemy znaleźć setki ofert od różnych deweloperów.

Kiedy już wybierzemy kilka ciekawych dla nas ofert, to wówczas warto skontaktować się bezpośrednio z deweloperami, aby omówić szczegóły, uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz sprawdzić okolice mieszkań. Kiedy zawęzimy pole naszych poszukiwań, powinniśmy również od razu sprawdzić dewelopera, jego inwestycje poprzez: analizę jego sytuacji finansowej w internecie, sprawdzając, czy należy on do jakichś organizacji branżowych, czy widnieje w KRS, UOKiK, ale także przejrzeć, jakie są opinie jego klientów, i sprawdzić księgi wieczyste danej inwestycji.

Warto na tym pierwszym etapie poprosić dewelopera o standard wykończenia mieszkań, aby przyjrzeć się jakości ich wykonania. W wyborze inwestycji mogą pomóc nam negocjacje cen mieszkań z deweloperami, gdyż zdecydujemy się na najkorzystniejszą dla nas ofertę. Deweloperzy często zawyżają ceny, wiedząc o tym, że nabywcy będą negocjować, dlatego nie powinniśmy pomijać tego punktu i odpowiednio się do niego przygotować, sprawdzając m.in. ceny mieszkań w okolicy oraz poprzez zwrócenie uwagi dewelopera na wszystkie negatywne aspekty, jakie mogą wpłynąć na dane mieszkanie, pod względem np. jego lokalizacji.

Kiedy wybierzemy mieszkanie, to warto podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną, aby mieć pewność, że nie sprzeda on mieszkania, które nas interesuje.

Etap drugi: podpisanie umowy deweloperskiej

W momencie, gdy dostajemy wzór umowy deweloperskiej od dewelopera, warto pomyśleć i skorzystać z pomocy prawnika, który wraz z klientem, przeanalizuje krok po kroku treść umowy. Umowa deweloperska jest obszernym dokumentem, pisanym w prawniczym języku, co może zdecydowanie utrudnić zrozumienie treści przez osobę kupującą mieszkanie. W umowie, deweloper zobowiązuje się do wybudowania mieszkania oraz przeniesienia własności na przyszłego właściciela, natomiast nabywca zobowiązuje się do płatności za mieszkanie z dotrzymaniem wszelkich terminów.

Decydując się na pomoc prawnika, warto wybrać takiego, który zajmuje się tylko i wyłącznie pomocą na rynku nieruchomości, gdyż taka osoba będzie wiedziała najlepiej, jak pomóc klientowi z umową deweloperską. Prawnik przeanalizuje prospekt informacyjny oraz zweryfikuje, czy w umowie nie występują nielegalne klauzule.

Następnie z umową deweloperską udajemy się do notariusza, gdyż przyjmuje ona formę aktu notarialnego, aby mogła w pełni zabezpieczać obie strony transakcji.

Etap trzeci: odbiór techniczny mieszkania

Odbiór mieszkania to jeden z najważniejszych momentów podczas kupna nieruchomości na rynku pierwotnym, gdyż to właśnie w tym dniu sprawdzamy dokładnie stan techniczny nieruchomości oraz wskazujemy deweloperowi wady i usterki, które powinien usunąć, zgodnie z protokołem odbioru i ustawą deweloperską.

Jeżeli chcesz uniknąć niedopatrzenia jakichś nieprawidłowości, skorzystaj podczas odbioru technicznego z pomocy firmy, zajmującej się odbiorami nieruchomości na co dzień. Obecność profesjonalnego inżyniera w trakcie odbioru, zmniejsza ryzyko niewykrycia usterek, co wpływa na oszczędność pieniędzy za naprawę, gdyż koszt usunięcia pokryje deweloper. Decydując się na odbiór mieszkania z doświadczonym inżynierem, mamy pewność, że mieszkanie zostanie sprawdzone z wykorzystaniem szerokiej wiedzy na temat norm budowlanych oraz przy pomocy profesjonalnego sprzętu.

Podczas odbioru technicznego z pomocą fachowców, sprawdzane są:

• tynki,

• wylewki,

• okna i parapety,

• balkony,

• metraż mieszkania,

• stolarka drzwiowa,

• rozmieszczenie wszelkich instalacji,

• przynależności tj. komórka, miejsce postojowe, garaż.

Inżynierowie przy pomocy kamery termowizyjnej są w stanie sprawdzić również:

• postępowanie zawilgoceń w mieszkaniu,

• instalacje - czy nie są nadmiernie obciążone,

• jak prezentuje się rozmieszczenie ogrzewania podłogowego,

• czy wentylacja działa w sposób prawidłowy,

• czy nie występują jakieś nieszczelności w oknach, a także inne rażące błędy w termoizolacji.

Jedną z firm, która zajmuje się profesjonalnie odbiorami mieszkań i domów na rynku pierwotnym jest Odbiorymieszkań.info - firma współpracująca z inżynierami z całej Polski, która oferuje kompleksowy odbiór nieruchomości z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, ale również pomoc w negocjacjach w trakcie odbioru, gdy pojawiają się problemy natury prawnej.

Etap czwarty: podpisanie umowy przenoszącej własność i odbiór kluczy

Po odbiorze mieszkania, naprawieniu wykrytych usterek i wad, przychodzi czas na podpisanie umowy przenoszącej własność na nowego nabywcę, która musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, podobnie, jak umowa deweloperska. Po podpisaniu umowy, notariusz składa wniosek do sądu o wpisanie do księgi wieczystej prawa własności nowego właściciela, co wiąże się z dodatkowymi opłatami, jakie pojawiają się podczas kupna nieruchomości, oprócz taksy notarialnej.

Po przeniesieniu prawa własności lub podczas odbioru technicznego deweloper przekazuje klucze do mieszkania, w którym możemy rozpocząć prace wykończeniowe.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze