Stopa procentowa w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Podwyżkę stóp procentowych od sugerował prezes NBP, Adam Glapiński Fot. PAP/Rafał Guz
Podwyżkę stóp procentowych od sugerował prezes NBP, Adam Glapiński Fot. PAP/Rafał Guz
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła główną stopę procentową do 0,50 proc. z 0,10 proc - poinformował NBP. Dalej w komunikacie czytamy, że "w sytuacji dalszego ożywienia aktywności gospodarczej, inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano; dlatego dążąc do obniżenia inflacji, RPP postanowiła podwyższyć stopy procentowe".

W komunikacie wydanym po  posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czytamy, że "Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następujacym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 0,51% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,52% w skali rocznej;

NBP poinformowało, że uchwała RPP wejdzie  w życie 7 października 2021 r." 

Czytaj dalejCzego nie rozumie ekonomiczny beton?

W sytuacji dalszego ożywienia aktywności gospodarczej, inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano; dlatego dążąc do obniżenia inflacji, RPP postanowiła podwyższyć stopy procentowe - przekazano w komunikacie po posiedzeniu Rady.

"Chociaż oddziaływanie części podażowych czynników podwyższających obecnie inflację wygaśnie w przyszłym roku, to obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, może nadal podbijać dynamikę cen w kolejnych kwartałach. W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano" - wskazano w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano

Dodano, że w takiej sytuacji powstałoby ryzyko utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego.

"Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w założeniach polityki pieniężnej" - podkreślono. 

To pierwsza podwyżka stóp procentowych od blisko dekady (od 2012).

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka