W nowy rok z kolejną dziurą w Polskim Ładzie. Łapcie się za kieszeń

Podatnicy, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT, mają zapłacić za styczeń 2022 r. składkę zdrowotną jeszcze w wysokości 9 proc. Jest jeden problem.
Podatnicy, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT, mają zapłacić za styczeń 2022 r. składkę zdrowotną jeszcze w wysokości 9 proc. Jest jeden problem.
Podatnicy, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT, mają zapłacić za styczeń 2022 r. składkę zdrowotną jeszcze w wysokości 9 proc. ZUS nie potrafi jednak wskazać, z jakiego przepisu to wynika.

Wykładania ZUS a Polski Ład

Z zapisów w Polskim Ładzie wynika z kolei, że składka zdrowotna od liniowca wyniesie 4,9 proc. Przepisy Polskiego Ładu wchodzą od nowego roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informacje na ten temat na swojej stronie internetowej. Napisał w nim, że „składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r.”. Za styczeń 2022 roku ma być jeszcze 9 proc.

Polecamy:

Kolejna podwyżka cen gazu? Prezes URE przerywa milczenie

W polskiej pracy lepiej jest

111 złotych

ZUS w odpowiedzi na pytanie Dziennika.pl wskazał na art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład. To nowelizacja z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105). Ale „przepis ten mówi jednak tylko o podstawie wymiaru składki za styczeń 2022 r. (ma być ona u przedsiębiorców jeszcze taka sama jak w mijającym 2021 r.). Nie ma w nim słowa o stopie procentowej”.

Podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną 111 złotych. To różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu.

KW

Czytaj dalej:

Pandemia, inflacja a tu... Banki pod wrażeniem wskaźników gospodarczych!

Centralny Port Komunikacyjny - co zrobiono do tej pory?

Informacje o wszystkich rachunkach PPK już niedługo w jednym miejscu

Samorządy szykują przetargi, na horyzoncie kolejny etap Programu Inwestycji Strategicznych

Ile wydajemy na zakupach? To niemożliwe

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka