Kompendium wiedzy o Polskim Ładzie

Polski Ład ma wspierać rodziny. Fot: pixabay
Polski Ład ma wspierać rodziny. Fot: pixabay
Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia zmienia dotychczasowe warunki rozliczeń podatkowych. W artykule pomożemy zrozumieć najważniejsze nowości i ułatwienia. Podpowiemy też terminy, których warto pilnować oraz ulgi i rozwiązania, z których mogą zacząć korzystać osoby mieszkające w Polsce.

Polski Ład najważniejsze zmiany

Najważniejszymi zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład to wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. Ważne zmiany zaszły też w rozliczaniu składki zdrowotnej i ryczałcie. Polski Ład to wreszcie nowe ulgi podatkowe, m.in. dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, osób powracających do Polski i dla biznesu.

Co to jest PIT-2

PIT-2 to oświadczenie służące do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach.

Czytaj: „Polski Ład" dla firm - ulgi i estoński CIT

Ponieważ Polski Ład zwiększył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, wzrosła też kwota zaliczki na podatek, którą pracodawca odprowadza za podatnika. Wcześniej wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r., czyli wprowadzenia Polskiego Ładu, wynosi niemal 10 razy więcej, bo 425 zł (1/12 z 5100 zł).

Kogo dotyczy PIT-2

PIT-2 dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że może go złożyć każdy pracownik. W dokumencie trzeba oświadczyć, że:

• nie pobiera się emerytury bądź renty, chyba, że emeryt/rencista oświadczy, że złożył w organie rentowym wniosek o niezmniejszanie zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek,

• nie otrzymuje się świadczeń z Fundusz Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

• oraz nie osiąga się dochodów z działalności gospodarczej oraz najmu lub dzierżawy.

Pracownicy, którzy mają już uwzględnianą kwotę wolną w zaliczkach od innych dochodów (np. przedsiębiorcy) nie powinni składać dokumentu PIT-2.

Osoby na kilku etatach

W przypadku, kiedy pracujemy na więcej niż jednym etacie, PIT-2 powinniśmy złożyć tylko u jednego pracodawcy. W innym przypadku, z uwagi na kilkukrotne stosowanie kwoty wolnej w trakcie roku, wystąpi konieczność dopłaty znaczącej kwoty w rocznym rozliczeniu.

image

Kiedy składasz PIT-2

Zasadniczo składa się go raz, wraz z rozpoczęciem zatrudnienia. Pracownik może złożyć oświadczenie także w ciągu roku.

Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach (aż do jego odwołania lub wycofania przez pracownika). Nie należy go składać ponownie w związku z nowym wariantem oświadczenia, które znajduje się na stronie www.gov.pl/web/finanse/pit-2. Jeśli pracownik zdecyduje się na złożenie oświadczenia teraz, obowiązuje go nowy formularz.

Mam złożony PIT-2 lub go złożę

Pracownik, który ma złożone oświadczenie u pracodawcy, będzie miał pomniejszane zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek wynoszącą 425 zł. Oznacza to, że jego pensja miesięcznie będzie wyższa o 425 zł.

Osoby, które dopiero złożą taki formularz, będą miały uwzględnioną kwotę wolną przy kolejnej wypłacie.

Nie mam złożonego PIT-2

Pracownicy, którzy nie złożą PIT-2 nie stracą kwoty wolnej. W ich przypadku kwota ta zostanie uwzględniona dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku. Oznacza to, że miesięczna pensja będzie mniejsza o 425 zł, a wyrównanie otrzymają po rozliczeniu rocznego PIT.

Ulga dla klasy średniej

Polski Ład wprowadził ulgę dla klasy średniej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej ulgi. Po przeczytaniu, będziesz wiedział dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie i co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać, bądź zrezygnować.

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, dzięki któremu osoby o zarobkach wynoszących np. 6, 8, 10 czy 11 tys. zł brutto będą otrzymywać takie same wynagrodzenia jak w zeszłym roku.

Kogo dotyczy ulga dla klasy średniej

Z ulgi dla klasy średniej mogą korzystać teraz pracownicy i przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, których roczne zarobki mieszczą się w widełkach między 68 412 zł a 133 692 zł brutto.

Zarobki w wysokości 12 800 zł brutto miesięcznie to granica, po przekroczeniu której podatnicy zaczną odczuwać zmiany w składce zdrowotnej. Do kwoty 11 141 zł brutto miesięcznie zarobki ochroni ulga dla klasy średniej. W przedziale od 11 141 zł do 12 800 zł brutto miesięcznie podatnicy nie stracą z uwagi na to, że przy takich zarobkach nadal będą płacić 17 proc. podatek, a nie już 32 proc.

Jak stosować ulgę dla klasy średniej

Ulgę dla klasy średniej można stosować na dwa sposoby:

- w trakcie roku

- dopiero po zakończeniu roku, przy składaniu rocznego PIT.

Na to drugie rozwiązanie (rozliczanie ulgi dopiero po zakończeniu roku) mogą zdecydować się osoby, które nie są w stanie przewidzieć jak dużo zarobią w 2022 r. Jeśli bowiem korzystałyby z ulgi w trakcie roku, a na koniec okazałoby się, że zarobiły mniej niż 68 412 zł albo więcej niż 133 692 zł, musiałyby się liczyć z koniecznością dopłaty podatku w zeznaniu rocznym. Wystarczy, że osoby, które nie chcą z niej korzystać w trakcie roku napiszą pisemny wniosek do pracodawcy, żeby nie stosował im ulgi miesięcznie. Wówczas ulga przestanie być rozliczana najpóźniej od kolejnego miesiąca.

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze