Prezes UOKiK: Nie dziwi mnie krytyka banków. Czas na zmiany

Zdaniem prezesa UOKiK banki powinny wykazywać się refleksją i wypracować właściwe rozwiązanie. fot. UOKiK
Zdaniem prezesa UOKiK banki powinny wykazywać się refleksją i wypracować właściwe rozwiązanie. fot. UOKiK
Widzę duży rozjazd między kosztami pozyskania przez banki kapitału, czyli depozytami a zyskami pochodzącymi z kredytów. Ta różnica jest ogromna. Nie powinna więc dziwić krytyka, z którą dziś spotykają się banki - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK w opublikowanym w sobotę wywiadzie podkreślił, że banki są instytucjami zaufania społecznego. "One żyją z tego, że od części konsumentów pozyskują kapitał w zamian za procent i lokują go w produktach, na których zarabiają, w kredytach i pożyczkach" - wskazał, cytowany przez "SE", Chróstny.

Prezes UOKiK: Krytyka banków nie dziwi 

Dodał, że to branża, która odgrywa ogromną rolę w gospodarce, ale ma też duże obowiązki względem akcjonariuszy i obowiązek odpowiedzialności społecznej.

Prezes UOKiK zaznaczył, że widzi "duży rozjazd między kosztami pozyskania przez banki kapitału, czyli depozytami a zyskami pochodzącymi z kredytów". "Ta różnica jest ogromna. Nie powinna więc dziwić krytyka, z którą dziś spotykają się banki" - ocenił w "Super Expressie" Chróstny.

Polecamy:

Ważny niemiecki polityk od lat porównuje Putina do Hitlera. Merkel się to nie podobało

Porozumienie z Brukselą w sprawie KPO. „Jeśli to prawda, to ogromny sukces rządu”

Prezes UOKiK: potrzebne nowe rozwiązania

Pytany, jak to zmienić zwrócił uwagę, że dużą rolę w tej kwestii mają do odegrania: rząd, UOKiK i KNF, które mogą dyscyplinować banki.

"Zdajemy sobie sprawę, pod jaką presją finansową są gospodarstwa domowe. Widzimy, jak wielkim obciążeniem dla konsumentów są kredyty hipoteczne. Mnie mocno boli, że przez 30 lat wolnej Polski sektor bankowy nie wypracował rozwiązań, a nawet torpedował te, które miały zapewnić przejście na stabilne finansowanie polityki mieszkaniowej, na kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie" - wskazał prezes UOKiK, dodając, że nie chodzi tu o stałą stopę w oparciu o obecne, bardzo wysokie oprocentowanie, ale o taki poziom, jaki jest w innych krajach UE.

Zaznaczył, że są kraje, gdzie wieloletni kredyt hipoteczny ze stałą stopą jest oprocentowany na poziomie 1,5-2 proc.

Zdaniem prezesa UOKiK banki powinny wykazywać się refleksją i wypracować właściwe rozwiązanie. "Są kraje, gdzie 98 proc. kredytów hipotecznych jest udzielanych na atrakcyjnych warunkach w oparciu o stałą stopę" - dodał w "SE".

SW

Czytaj dalej:

Trafnie przewidział termin wybuchu wojny. Teraz mówi o poważnych kłopotach Putina

Opozycja ma powody do strachu. Kolejny sondaż łaskawy dla PiS

Krystyna Pawłowicz: "Przyszłam panu nawrzucać. Proszę mnie przeprosić"

Amerykański i rosyjski minister obrony znów rozmawiają. O czym dyskutowali Austin i Szojgu

Niemiecki biznesmen Hans G. uniewinniony. Jak sędzia uzasadnił wyrok?

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka