Ważny niemiecki polityk od lat porównuje Putina do Hitlera. Merkel się to nie podobało

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble uważa, że są podobieństwa między Hitlerem a Putinem. Fot. PAP/EPA/Canva
Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble uważa, że są podobieństwa między Hitlerem a Putinem. Fot. PAP/EPA/Canva
Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety „Badische Zeitung” ocenił, że istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera oraz że jest to „oczywiście przerażająca paralela”. Jako zasadniczą różnicę wskazał fakt, że Putinowi nie udał się błyskawiczny podbój państwa, które zaatakował.

Porównywał Hitlera do Putina. Merkel się dystansowała

Agencja dpa przypomina, że już w 2014 roku, jako minister finansów Niemiec Schaeuble porównywał Putina z Hitlerem, wskazując na podobieństwa między działaniami Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Hitlera w 1938 roku. „Porównanie to wywołało wówczas poruszenie.

Polecamy:

Trafnie przewidział termin wybuchu wojny. Teraz mówi o poważnych kłopotach Putina

Opozycja ma powody do strachu. Kolejny sondaż łaskawy dla PiS

Zdystansowała się od tego ówczesna kanclerz (Niemiec) Angela Merkel (CDU). Lider (liberalnej) FDP Christian Lindner mówił o naruszeniu (dopuszczalnych) granic przez Schaeublego i zażądał od niego przeprosin. Ministerstwo finansów podkreśliło wówczas, że "Schaeuble wyraźnie odrzucił porównywania Rosji z III Rzeszą".

Schaeuble o podobieństwach między Hitlerem i Putinem

Schaeuble zwrócił uwagę, że Hitler napisał na początku swojej książki „Mein Kampf”, że chce odwrócić skutki I wojny światowej. Początkowo, nawet po zajęciu Nadrenii przez Wehrmacht i po dalszych krokach Hitlera, w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych nie było większości dla zwolenników polityki innej niż appeasement, czyli powściągliwości wobec agresywnych państw.

Dopiero po upadku Francji w 1940 r., gdy Europa znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zmotywował Brytyjczyków do walki z Hitlerem. Wcześniej nie udało mu się znaleźć większości dla swojej polityki. „Podobieństwa do Putina są ogromne” - ocenił polityk chadeckiej CDU.

Jego zdaniem jest jednak pewna różnica: Putin myślał, że podbije Ukrainę tak szybko, jak Hitler podbił Czechosłowację 1939 r., „ale bohaterski opór Ukrainy zniszczył to złudzenie”. Putin miał również nadzieję na podzielenie Europy i Ameryki - tak się jednak nie stało, sojusz atlantycki zacieśnił się. Rosyjski prezydent osiągnął więc efekt odwrotny do zamierzonego.

KW

Czytaj dalej:

Krystyna Pawłowicz: "Przyszłam panu nawrzucać. Proszę mnie przeprosić"

Amerykański i rosyjski minister obrony znów rozmawiają. O czym dyskutowali Austin i Szojgu

Niemiecki biznesmen Hans G. uniewinniony. Jak sędzia uzasadnił wyrok?

Drastyczna podwyżka składki na ZUS. Ekspert: Polacy nie powinni jej płacić w ogóle

Kolejne szokujące doniesienia o stanie zdrowia Putina

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka