10 obserwujących
260 notek
413k odsłon
825 odsłon

Impact'18: Rozwój sztucznej inteligencji, miliony dla startupów, pociąg polsko-izraelski

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Gowin na kongresie Impact 2018, fot. PAP/JAcek Bednarczyk
Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Gowin na kongresie Impact 2018, fot. PAP/JAcek Bednarczyk
Wykop Skomentuj35

- Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce - powiedział podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

Polska to kraj dla startupów

Premier otworzył konferencję poświęconą przyszłości gospodarki opartej o rewolucję cyfrową. Wśród tematów znalazły się m.in. technologia 5G i przyszłość Internetu Wszystkiego (IoE), przemysł 4.0, fintech, science to business, cyfrowe państwo, biotechnologia i e-zdrowie, transport, energia i środowisko, e-commerce.

Morawiecki podkreślił, że warunki do takiego rozwoju są w Polsce coraz lepsze, z czego się cieszy. Wskazał na Polski Fundusz Rozwoju, który utworzył PFR Venture - fundusz rozwijający współpracę z innymi funduszami i start-upami w zakresie rozwoju najnowszych technologii. - Wszystkie start-upy, wszystkich innowatorów technologicznych zapraszamy do Polski. Jest wiele możliwości, poprzez nasze programy współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, rozwoju waszych technologii – zachęcał.

Morawiecki na EKG 2018: Będziemy wspierać start-upy oraz małe i średnie firmy

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała  konkurs na akceleratory, które rozwiną produkty 400 startupów we współpracy ze średnimi i dużymi firmami, Budżet programu to 120 mln zł. Każdy z akceleratorów ma dysponować 10–15 mln zł. Startupy mogą otrzymać do 250 tys. zł. Programy akceleracyjne będą działały nawet do połowy 2021 r.

image

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii zaznaczyła, że startupy wnoszą pomysły i rozwiązania, a duże firmy potrafią je skalować, zaś pośrednikiem i dostarczycielem wiedzy na kolejnych etapach współpracy jest akcelerator, który dba o wspólny efekt biznesowy. - W nowej odsłonie programu chcemy, żeby akcelerator pracował z trzema odbiorcami technologii, wśród których mogą być też średnie firmy - wyjaśniła.

Nowy ScaleUp zakłada udział w programach akceleracyjnych młodych firm technologicznych wpisujących się w obszary specjalizacji takie jak: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasto, internet przemysłowy, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne.

Narodowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji

Premier Morawiecki wrócił uwagę na "pewien szczególny program", który został zainicjowany kilka dni temu - GovTech Polska. Jest to przestrzeń rozwoju swoich usług dla obywateli i przedsiębiorców poprzez tworzenie platform innowacyjnych, platform rozwoju różnego rodzaju zmian w zakresie służby zdrowia, finansów publicznych, edukacji, obrony itp. Zawiera on m.in. rozwiązania dotyczące tego, jak skracać kolejki do lekarzy, usprawniając dostępność, jak poprawiać system podatkowy, tworząc lepsze warunki do rozwoju różnego rodzaju przedsiębiorcom.

image

Z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że na jesieni ruszą prace nad narodową strategią rozwoju sztucznej inteligencji. - Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji, Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów – powiedział Gowin.

Jak zapowiedział, jesienią zwoła „sojusz” na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. - W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się wypracować założenia tej strategii – wyjaśnił wicepremier. Jego zdaniem „nie możemy zwlekać”. - Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka zmiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji i razem zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce – zaakcentował.

Sophia - robot z obywatelstwem. Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie

Podczas otwarcia krakowskiej konferencji zaprezentowała się Sophia - najnowszy i najbardziej zaawansowany humanoidalny robot opracowany przez firmę Hanson Robotics z Hong Kongu. - Zastanawiam się, co Sophia mogłaby nam powiedzieć, z kim będziemy w finale w nadchodzących mistrzostwach świata w piłce nożnej - zażartował Morawiecki. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

image

Polsko-izraelski Pociąg Innowacji

Według organizatorów w kongresie Impact 2018 bierze udział 6 tysięcy gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu. Z Warszawy do Krakowa wyruszył też Pociąg Innowacji. W trakcie podróży na Impact’18 odbyły się prezentacje firm technologicznych z Polski i Izraela. - To okazja do poznania się przedsiębiorców z obu krajów, nawiązania współpracy - wskazują szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz i ambasador Izraela Anna Azari.

- Mamy nadzieję, że biznesowe relacje polsko-izraelskie zarówno dla tych, którzy przygodę przedsiębiorczą zaczynają, jak i dla tych, którzy z sukcesem prowadzą firmę już od wielu lat, będą inspiracją do tego, jak wychodzić na rynki zagraniczne - bo Izrael potrafi to robić świetnie - podkreśliła Emilewicz. Dodała, że ma nadzieję, że wydarzenie to pomoże też "rozbudzić apetyt" polskich przedsiębiorców na eksport.

Minister przedsiębiorczości i technologii wyraziła nadzieję, że dla polskich przedsiębiorców, którym uda się wejść na rynek izraelski, będzie to szybsza ścieżka do rynków globalnych, w tym amerykańskiego. - Wiemy dobrze, jak wiele towarów i usług trafiało w świat poprzez Izrael na rynek amerykański - mówiła.

Azari i Emilewicz: Polska i Izrael mogą się od siebie wzajem uczyć. Pociąg Innowacji

Ten pociąg to zapowiedź intensywnych dni gospodarczych polsko-izraelskich.-  Ponieważ już w przyszłym tygodniu ponad 60 polskich firm jedzie do Tel Awiwu na polsko-izraelskie forum biznesowe, podczas którego będą spotykać się ze swoimi potencjalnymi partnerami z Izraela - zaznaczyła minister.

Ambasador Azari zaznaczyła, że Izrael jest małym krajem. - Szuka nowych rynków, musi pracować na eksport, a nie tylko dla siebie - powiedziała. Jak podkreśliła, Pociąg Innowacji ma być nie tylko platformą spotkań, czy nawiązywania kontaktów biznesowych, ale też utrzymania relacji.

Jak twierdzi, naszym krajem interesuje się coraz więcej firm z Izraela. - Polska uważana jest przez Izrael za perspektywiczny rynek. Jest tu dużo młodych ludzi i technologii" - zaznaczyła. Azari podkreśliła, że przez wzrost wymiany turystycznej izraelscy przedsiębiorcy zrozumieli, że Polska "to całkiem nowoczesny kraj.

image

źródło: PAP, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka