Blog
Polska gospodarka
Polska gospodarka
7 obserwujących 164 notki 211704 odsłony
Polska gospodarka, 16 maja 2018 r.

Morawiecki na EKG 2018: Będziemy wspierać start-upy oraz małe i średnie firmy

341 13 0 A A A
Mateusz Morawiecki na EKG 2018. fot. PAP/Andrzej Grygiel
Mateusz Morawiecki na EKG 2018. fot. PAP/Andrzej Grygiel

Tworzymy środowisko sprzyjające małym i średnim firmom - powiedział na EKG 2018 w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że choć rząd obniżył CIT małym firmom, to wpływy z niego rosną.

Szef polskiego rządu wziął udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, gdzie wystąpił na spotkaniu z przedstawicielami start-upów zorganizowanego w ramach "European Start-up Days".

Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślał, że należy wspierać zarówno start-upy, jak i małe oraz średnie firmy, z których - jak dodał - mogą powstać nawet duże przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym.Jak oświadczył premier, obóz rządzący, żeby to zrobić, przebudował - przez okres swojej kadencji - polską politykę gospodarczą, finansową oraz model gospodarczy.

Morawiecki chwali swój rząd

Premier stwierdził, że w czasie rządów PiS w ciągu jednego roku o 3-4 mld zł wzrosły dochody do budżetu z tytułu podatku CIT, natomiast w czasach rządów PO-PSL podatek CIT od dużych firm był płaski.

- W czasach naszych rządów w ciągu jednego roku przerósł ten podatek o 13 proc. W tym roku również przyrośnie o 13 proc., czyli o 3-4 mld zł co roku, ale nie kosztem małych firm, takich które tworzą dopiero swoje pole gry, które starają się rozepchać na rynku, tylko dzięki dużym firmom, potężnym międzynarodowym korporacjom, które wcześniej czuły się - można powiedzieć - aż za dobrze - powiedział szef rządku.

Morawiecki zadeklarował, że rząd chce wspierać małe i średnie polskie firmy i przypomniał obniżenie podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. i zapowiadaną obniżkę do 9 proc.Zaznaczył, że jednocześnie wpływy z tytułu podatku CIT do budżetu rosną i stwierdził, że dzieje się tak, dlatego, że dzięki nowym rozwiązaniom, podatki zaczynają płacić w Polsce największe przedsiębiorstwa, które wcześniej tego unikały, rejestrując swoją działalność za granicą. W- drożyliśmy rozwiązanie transparentnego pokazania, ile która z wielkich firma zarabia -  dodał.

image
Mateusz Morawiecki na EKG 2018. fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wsparcie dla polskiego kapitału

Szef rządu ocenił, że w sensie przepływu, Polska jest płatnikiem netto kapitału z zagranicy. Chodzi, jak wyjaśnił, o kapitał z prywatyzacji, "który tu tanio bardzo wykupił nasz przemysł, 60 proc. naszego przemysłu, handel". - Przecież wielki handel detaliczny - wszystko jest zagraniczne - powiedział.- Zapraszam do Polski międzynarodowe firmy, ale nie w formie prywatyzowania naszych sreber rodowych, tylko na wielkie projekty - powiedział.

Szef rządu dodał, że dzisiaj zagraniczny kapitał czerpie z tego dywidendy. - W wysokości łącznej ok. 100 mld zł. A netto z Unii Europejskiej przypływa do Polski 25 mld zł. Więc my jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału zagranicy w sensie przepływów - podkreślił.

Zadeklarował, że rząd będzie chciał wspierać polski kapitał. - Ale następne 25 lat chcę wspierać polską własność, chcę wpierać polski kapitał. Chcę przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność - mówił Morawiecki.

image
Mateusz Morawiecki na EKG 2018. fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier zaznaczył, że rząd tworzy "całe środowisko", które ma sprzyjać start-upom, małym i średnim polskim przedsiębiorcom. Przypomniał w tym kontekście o wprowadzeniu nowych warunków płacenia składek ZUS, które będą dla małych firm o przychodach do 5 tys. 300 zł będą proporcjonalnie naliczane.

Morawiecki, powołując się na słowa prof. Thomasa Sargenta, który będzie jednym z gości kongresu "Polska Wielki Projekt", podkreślił, jak istotne jest pragmatyczne podejście do gospodarki i szanowanie pracownika- .Inwestowanie w kapitał ludzki daje większą szansę na nowoczesność - ocenił.

Walka z mafiami VAT-owskimi

Premier podkreślał również wagę walki z rajami podatkowymi oraz mafiami VAT-owskimi.Według Morawieckiego np. przemyt prętów stalowych powodował, że nie tylko budże t tracił z tytułu podatku VAT, ale również przedsiębiorstwa, które produkowały stal.

Szef rządu podkreślał, że podobna sytuacja miała miejsce też w innych branżach np. elektronicznej. "Elektronika była jednym z największych kół zamachowych tego przemysłu przestępczego, jakim był wyciek podatku VAT" - ocenił.

- W jednym roku przypływ podatków w tytuły VAT, CIT i PIT nastąpił na wysokości 40 mld zł. To więcej niż wydajemy na nasz program społeczny 500 plus i wiele innych programów inwestycyjnych. To się stało możliwe dzięki temu, że staramy się pomagać małym, a równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość we wszystkich możliwych wymiarach, głównie poprzez nowoczesne instrumenty informatyczne - powiedział Morawiecki.

Premier dziękował tym, którzy przyczynili się do wyszukiwania luk w podatku VAT, w tym informatykom i skarbowcom, którzy - jak ocenił - "są prawdziwymi twórcami tego sukcesu wielkiego uszczelnienia VAT, które nastąpiło w ciągu jednego roku o 30 mld zł".

Państwo ma wspierać przedsiębiorców w ich ekspansji

Morawiecki, zwracając się do przedstawicieli start-upów, zadeklarował, że państwo jest po ich stronie. Jak ocenił, Polska może w perspektywie 10 lat stać się "krajem high-tech", który będzie "zdumiewać inne państwa i wiele firm na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością".

Morawiecki podkreślał, że to może się stać przede wszystkim dzięki dobrej współpracy między start-upami oraz małymi i średnimi firmami a "całym środowiskiem gospodarczym".

Szef rządu zaznaczył, że to państwo ma poprzez fundusze rozwoju wspierać przedsiębiorstwa. Jak mówił, w tym celu powstał m.in. Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Przekonywał, że ponieważ Polska nie ma wielkich firm, musi "wspierać sektor mniejszych firm", bo z nich mają szanse narodzić się firmy średnie, potem duże i bardzo duże.

Po swoim wystąpieniu szef polskiego rządu spotkał się z unijnym komisarz ds. energii i klimatu Miguelem Ariasem Canetem. Premier odbył również rozmowy z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Szef rządu odwiedził również stoiska start-upów, które wzięły udział w "European Start-up Days".

PGNiG wspiera start-upy  (PAP wideo)


źródło: PAP

KJ

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Opublikowano: 16.05.2018 18:21. Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:22.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o polskiej gospodarce.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, oczywiście 32 proc. Przepraszamy i dziękujemy za czujność.

Tematy w dziale Gospodarka