8 obserwujących
186 notek
263k odsłony
2001 odsłon

UOKiK sprawdził: niektóre niemieckie produkty tych samych marek są lepsze od polskich

UOKiK porównał niemieckie i polskie produkty tych samych marek.
UOKiK porównał niemieckie i polskie produkty tych samych marek.
Wykop Skomentuj56

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę na podstawie 101 par produktów sprzedawanych w polskich i niemieckich sklepach. Wrażenia polskich konsumentów okazały się w niektórych przypadkach słuszne.

Badania sondażowe ws. jakości produktów nie pozostawiają wątpliwości - co trzeci kupujący w Polsce uważa, że towary sprzedawane w kraju są gorszej jakości od tych samych, oferowanych za granicą. Albo niezgodne z wagą na opakowaniu, tudzież z natężeniem emulgatorów i niezdrowych wzmacniaczy smaku. UOKiK potwierdził obawy konsumentów. Przetestował te same produkty, sprzedawane w Polsce i w Niemczech.

Porównanie polskich i niemieckich produktów

Okazało się, że w zakupionych towarach, wydawanych na rynkach polskich i niemieckich w aż 12 na 101 par wystąpiły istotne różnice. Urząd zaznacza, że można mówić o różnej jakości w przypadku konkretnych produktów, a nie linii produkcyjnych. UOKiK dokonał zakupów pod koniec 2017 roku m.in. w Kauflandzie, Lidlu, Makro i Rossmannie. Wnioski były zaskakujące - np. w Niemczech paczka chipsów Crunchips w rzeczywistości waży o 25 gram więcej, mimo tej samej etykiety. Tak samo było w przypadku ciastek Leibniz Minis Choco. W dodatku u naszych sąsiadów chipsy zawierają proszki - pomidorowy i serowy - których brakuje w polskiej wersji tych samych chrupek. Różnica jest w smaku: niemieckie są smażone na oleju słonecznikowym, a w Polsce przygotowano je na oleju palmowym. Polska wersja Crunchipsów zawiera jeszcze glutaminian sodowy, której brak w paczkach u naszych sąsiadów.

UOKiK sprawdził serki, napoje i przyprawy. Okazało się, że w Niemczech opis na opakowaniu jest zgodny ze składnikami produktu. W Polsce? Serek "Almette", mimo że w teorii "w 100 procentach naturalny", zawierał regulator kwasowości. Z czekoladami w testach bywało różnie - np. w Milce, zakupionej w Kauflandzie, było mniej orzechów niż w sprzedawanej na rynku niemieckim. W badaniu jedna z czekolad z polskiego sklepu była smaczniejsza od niemieckiego odpowiednika.

Popularny napój Lipton Ice Tea w Polsce zawiera, oprócz cukru, fruktozę i słodzik. W Niemczech nie dodaje się dwóch ostatnich składników. Na polskim rynku dodaje się też mniej ekstraktu z herbaty. Knorr Fix Spaghetti Bolognese? Któż z nas czasami nie dodaje "wzmacniaczy" smaku do spaghetti. UOKiK wykrył, że w fixie polskim jest więcej tłuszczu i cukrów, niż na zachodzie Europy. Tam dominuje w saszetkach z kolei sól.

UOKiK chce interweniować w Komisji Europejskiej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że różnice między tymi samymi produktami w Polsce i w Niemczech łamią unijne normy. UOKiK zamierza ten problem przedstawić Komisji Europejskiej. - Popieramy regulacje przeciwdziałające dyskryminacji konsumentów i zapewniające dostęp do dobrych jakościowo produktów w całej Unii - informuje wiceszef UOKiK, Dorota Karczewska. Urząd popiera dyrektywę Omnibus, która uznaje za "zakazaną praktykę wprowadzającą w błąd uznać każdy rodzaj wprowadzenia produktu na rynek jako identycznego z takim samym produktem wprowadzonym na rynki w kilku innych państwach członkowskich w sytuacji, gdy produkty te w sposób istotny różnią się składem lub właściwościami".

- Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowali się głównie ceną - powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: wirtualnemedia.pl, TVN24 Biznes i Świat

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka