10 obserwujących
284 notki
450k odsłon
1644 odsłony

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele do poprawki? Tak sugeruje Morawiecki

Mateusz Morawiecki. Wizyta w zakładzie produkcyjnym Inter Europol w Małopolu. Fot. Flickr/premierrp
Mateusz Morawiecki. Wizyta w zakładzie produkcyjnym Inter Europol w Małopolu. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj110

Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”. 

Najbliższa handlowa niedziela przypadnie za trzy tygodnie - 24 lutego. 

W każdej ustawie jest „kluczowy dział” zajmujący się oceną skutków regulacji – stwierdził premier Morawiecki. – I po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się, jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości – mówił. Dodał, że dotyczy to każdej ustawy. 

image
Posiedzenie Rady Ministrów. Fot. Flickr/premierrp

– Dlatego dzisiaj dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa o wolnych niedzielach miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi, jakie są preferencje ludzi, czego ludzie oczekują – mówił Morawiecki. – Ponieważ jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa i chcemy postępować tak, żeby było jak najlepiej dla zdrowia, dla życia społecznego – dodał. 

Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”. 

Kiedy i gdzie zrobimy zakupy w niedzielę? 

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu jest dozwolone. 

W 2019 r. zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Zgodnie z ustawą, od 2020 r. zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. 

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.  

Ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Zakaz nie dotyczy sklepów internetowych. 


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Wykop Skomentuj110
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka