matthew88 matthew88
3172
BLOG

Sondaż Kantar dla "TVN" czyli udawanie, że jest ok, ale odczuwalna jest panika

matthew88 matthew88 Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Wczorajszy, dość sensacyjny sondaż partyjny Kantar dla TVN przynosi zaskakujące wyniki. O tyle są one zadziwiające, że jeszcze w zeszłym bodajże tygodniu, ta sama pracownia dawała prowadzenie KO z wynikiem 32%, a PIS uzyskał 31%. Po krótkim czasie zdecydowana zmiana: PIS 37%, a KO natomiast 31. Wszyscy zapewne zadają sobie pytanie: skąd ta zmiana? Niektórzy po stronie opozycji (wyniki słabe jak np. Lewica czy Konfederacja, a Trzecia Droga wynik 10% może traktować niepewnie) bagatelizują, a niektórzy milczą czym wywołują niedowierzanie.

Tak w tym pierwszym przypadku czyli bagatelizowaniem, reaguje B. Nowacka z KO. Twierdzi, że będąc niedoszłym socjologiem, można ocenić, że wszyscy są jeszcze w "letargu" wakacyjnym i teraz wszystkie badania będą dla opozycji korzystniejsze. Sądzę, że p. Nowacka gdyby została socjologiem, byłaby bardzo słabym badaczem. Mówi to, co wyborca PO chce usłyszeć, a nie opiera się na badaniach na przestrzeni kilku miesięcy i tendencji, na jakich jest KO oraz nie patrzy jak dla głównej formacji opozycji, rozwija się kampania wyborcza. A ta nie jest dla nich łaskawa. Od samego początku politycy spod sztandaru Tuska nie potrafią złapać rytmu, są w mojej ocenie daleko za PIS. Mówią tylko hejtem i językiem zemsty, gorszą elektorat, który na PIS głosuje oraz na ten, co nie chce, ale chce normalnego języka. Mówią coś o 100 konkretach, ale i w tym i w innym przypadkach, Kaczyński ubiega Tuska. Codzienne wstawki o konkretach PIS  oraz o zapowiadanych programie, który ma zostać przedstawiony w Końskich sprawiają, że przekaz Tuska o jakiś tam celach, nie ma sensu. Ludzie będą głównie mówić o tym, co ma do przekazania partia rządząca, a KO jak nawet wypuści te cele, to bez większej siły przebicia. 

Patrząc na sugestie Nowackiej, od marszu 4 czerwca nie widać mimo wszystko większego przypływu elektoratu PO. Wprawdzie jest więcej niż zakładano tj. między 27 a 30-31 % głosów, ale to zdecydowanie mniej niż oczekiwano. Po takim przedsięwzięciu jaki było zorganizowanie marszu, tendencja powinna być zwyżkowa i liczyć już co najmniej 34-35%. Tutaj mamy stagnację, co sondaże także po 4 czerwca pokazują. Wakacje nie mają tu nic do rzeczy, widać zastój w szeregach PO.

Co jeszcze mówi ten sondaż?? Sądzę, że pokazuje prawdę tj. zauważalna jest w końcu merytoryka PIS, jej wpływ na kampanię i to, że ludzie dostrzegli jakiś przekaz programowy. Tego nie da się zauważyć nigdzie indziej; wbrew pozorom społeczeństwo chyba ma dość haseł: pogonimy, rozliczymy, zmieciemy, piwo i wakacje dla wszystkich (nierealne zupełnie). Jeśli PIS podtrzyma ten ton,  narracje, nie wchodzenie w utarczki z opozycją, to i te sondaże dla TVN, będą to pokazywać. Bo prawdy nie przykryją.

Wczorajsze badanie pokazuje także chyba przygotowywanie do porażki w szeregach opozycji. Coraz słabsze wyniki Konfederacji sprawiają, że i marzenia o rządzie z Mentzenem po "cichu" mogą stać się nie do zrealizowania. Ogólnie na Wiertniczej panika, ale i bezsensowne milczenie czyli zakłamywanie rzeczywistości. Coś się jednak dzieje.

matthew88
O mnie matthew88

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka