7 obserwujących
21 notek
47k odsłon
  1859   2

Zaskakujące wyniki badań kodu DNA Piastów - czy zostaną ujawnione?

Premier Morawiecki podczas telekonferencji z prof. Figlerowiczem z PAN. Fot. KPRM
Premier Morawiecki podczas telekonferencji z prof. Figlerowiczem z PAN. Fot. KPRM

Jeszcze 6 kwietnia 2020 prowadzący badania DNA dynastii piastowskiej prof. Figlerowicz zapowiadał: "Już za kilka, kilkanaście miesięcy w zupełnie inny sposób spojrzymy na dynastię Piastów. Obiecujące wyniki badań mogą wprowadzić też wiele zamieszania do naszego obecnego postrzegania historii Polski i jej mieszkańców oraz skonfrontują dotychczasowe ustalenia historyków polskich i zagranicznych na temat tego ,,skąd nasz ród’’. Dowiemy się również, czy Kazimierz Wielki był naprawdę potomkiem Bolesława Chrobrego, a może nawet jak wyglądali niektórzy książęta i królowie." Jedna z próbek DNA została pobrana z relikwiarza, w którym według tradycji ma znajdować się kość należąca do Bolesława Chrobrego. Cóż, prof. Figlerowicz ma rację – twarde dowody naukowe, całkowicie sprzeczne z naszą wiedzą podręcznikową, rzeczywiście wprowadzają wiele zamieszania do naszego obecnego postrzegania historii Polski, ale tylko pod jednym warunkiem – tylko wtedy, kiedy takie niewygodne fakty naukowe się publikuje.

Jednak już w czerwcu 2020 r. wkrótce po otrzymaniu od prezydenta Dudy Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski przestał się on wypowiadać w mediach na temat tego tak ważnego dla postrzegania ,,skąd nasz ród’’ projektu. Był to już drugi order przyznany profesorowi przez prezydenta Dudę w 2020 r. Pierwszy z niech (kawalerski) profesor otrzymał jeszcze w marcu. Prace prof. Figlerowicza znajdują uznanie w wielu środowiskach. W październiku 2021 w uznaniu jego zasług prof. Figlerowicz został mianowany członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim, arcybiskupie Stanisławie Gądeckim. Jego zadaniem będzie „wypracowywanie opinii na temat bieżących wydarzeń społecznych”.

image
Prof. Figlerowicz (pierwszy po lewej) został mianowany członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim arcybiskupie Stanisławie Gądeckim Fot. archidiecezja poznańska

Warto przypomnieć, że w swym wniosku naukowcy zapowiedzieli zakończenie projektu badania kodu DNA Piastów w dniu 9 grudnia 2019 r. Na stronach Naukowego Centrum Nauki, które przeznaczyło 6 mln zł na ten cel, nie ma wyjaśnienia powodów wieloletniego opóźnienia jego zakończenia w sytuacji, gdy jak wynika z wielu doniesień medialnych, od roku naukowcy tym projektem się już nie zajmują.

image
Prof. Figlerowicz podczas otwarcia grobów piastowskich władców w płockiej katedrze. Fot. wiara.pl

Na stronach Narodowego Centrum Nauki nie ma informacji w jakiej części (w całości?) finansowanie zostało przekazane zespołowi prof. Figlerowicza na ten międzynarodowy projekt, na który przeznaczono ponad 6 mln zł środków pochodzących od podatników. A przecież w swym założeniu ten rozpoczęty 6 lat temu projekt postawił sobie wiele szczytnych celów: "Zaplanowane w projekcie badania dostarczą bowiem całkowicie nowych, niezależnych informacji, pozwalających zweryfikować istniejące poglądy oraz w niestereotypowy sposób spojrzeć na historię Europy centralnej, w tym szczególnie na szereg istotnych zjawisk związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem państwa Piastów. Podobne projekty inicjowane są obecnie także w kilku innych państwach europejskich. Realizacja postulowanych badań pozwoli więc polskim naukowcom włączyć się do ogólnoeuropejskiej debaty na temat naszej przeszłości." Cóż, Europa może sobie dyskutować o swojej przeszłości, ale bez nas?

Tytuł projektu: Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych. Konkurs: SYMFONIA 2, ogłoszony 16 grudnia 2013 r. Był on realizowany do początków 2020 r. przez trzy jednostki badawcze: Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM), Wydział Biologii UAM oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Dodatkowo w badaniach, w roli partnera, miała wziąć udział grupa niemieckich historyków z uniwersytetu w Münster. Na czele tej grupy stoi Prof. Eduard Mühle, znany specjalista w zakresie historii centralnej i środkowo-wschodniej Europy.


Opis projektu zespołu prof. Figlerowicza na stronach sponsora - Narodowego Centrum Nauki


Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura