Gocka klamra do pasa z VI wieku odkryta na Węgrzech. Fot. wikimedia commons
Gocka klamra do pasa z VI wieku odkryta na Węgrzech. Fot. wikimedia commons
Marek Andrzej Kryda Marek Andrzej Kryda
894
BLOG

Ile Gota jest w Polaku?

Marek Andrzej Kryda Marek Andrzej Kryda Kultura Obserwuj notkę 5

Ile Gota jest w Polaku? Językoznawcy twierdzą, że całkiem sporo. Według wybitnego lingwisty Aleksandra Brücknera słowo "DRIUGAN" w języku mieszkających nad Wisłą i Odrą Gotów  znaczyło: "prowadzić wojnę", "walczyć". Natomiast GA-DRAUHTS" znaczyło: "żołnierz". Czy takie właśnie jest pochodzenie słów: DRUH, DRUHNA, DRUŻYNA? 

image
Fot. www.ilzahistoria.pl

Rzeczywiście od naddnieprzańskich i nadwiślańskich Gotów przejęliśmy wiele słów dotyczących wojskowości i władzy. Nawet samo słowo "władza" ma pochodzić od gockiego waldan (jeszcze w XIV w. mówiono u nas zarówno Władysław jak i Wołdzisław, skand. Waldemar o znaczeniu "Sławny Władca", to Wołodimir i Włodzimierz). Z kolei książę, kniaź i ksiądz pochodzi od gockiego kuniggs, zaś sejm to skand. sam, saemja – zgromadzenie, zgoda powszechna, zgadzać się na coś, obradować, a bój, bojar (wojownik) od gockiego baijar. Wojna, to gockie waihjo ( „walka”), a nadanie (własności) to staroskandynawskie nåde (np. Gudz nåde – „z bożego nadania”). Orędzie – skand. aerende – „poselstwo, zlecenie, sprawa”, stolica - goc. stols “stolica, tron władcy” (por. isl. Stóll „krzesło”), a słowo "wiec" ma swoje źródło w gockim waihts (o tym samym znaczeniu). Język polski zaadoptował wiele słów należących chociażby do gockiej terminologii wojskowej (wojennej). Broń – to gockie brunjo. Nasze słowo "pulk" to w języku gockim "fulks" ("lud", "rzesza ludzi"), a choragiew to "hrugga". Gród to gockie "gards" (slowo to w formie niezmienionej zapewne przetrwało w nazwach Stargard czy Nowogard). "Warować, obwarowywać, warownia" pochodzi zapewne od gockiego "warjan" o tym samym znaczeniu – skandynawski odpowiednik to "wara", szw. "vara" – „strzec, uważać na coś” (por. „od tego tobie wara!”, ang. "wary" – „nieufny”). Miecz, to gockie mekeis (meki), szabla – sabel, a wróg – wargs.

Aleksander Brückner pisał iż: „Gocki Hermannich w IV wieku po Chrystusie od Słowian daniny wybierał z ludzi i bydła, z kun i miodów, to nietylko przechwałka gockiej tradycyi, dzieje języka to samo stwierdzają. Przedewszystkiem przejął Słowianin od Gota uzbrojenie i taktykę. Zamiast pierwotnego noża i maczugi, procy z kamieniem, krótkiego oszczepu i strzały zatrutej ciemierem (nasza ciemierzyca), używał teraz miecza (po gocku meki) a głowę szłomem (hilms) zakrywał.“ A. Brückner pisał również: „Oręż obcy zamącił ciszę wiekową; przez całe trzy wieki panowali Gotowie nad krajami bałtyckimi, nad Finami i Litwą, później i nad Słowianami. Źródła historyczne i podania narodowe skąpią szczegółów; można by je o myłki i przechwałki posądzać, gdyby ich nie potwierdzały dobitnie świadectwa językowe (archeologiczne tu pomijamy znowu umyślnie). Pokazuje się, że Słowianie, Litwa i Finowie zapożyczyli od Gotów wyrazy, liczne i ważne, dowodzące napływu nowego, odmiennego, wyższego żywiołu. Tajemnica powodzenia Gotów zawiera się w dwu słowach, jakie podbite narody od nich przyjęły: Kuningas i mekus, król (Konig, nasze ksiądz z kniąg, tj. książę) i miecz (fińskie miekka). To, do czego Słowianie i Litwini po wiekach dopiero, Prusowie, Łotwa i Finowie nigdy nie doszli, skupienie siły szczepowej w jednym ręku, zdanie się na króla - wodza, owe ich, już u Tacyta wyróżnione, „erga reges obsequium", powolność względem królów i lepsze uzbrojenie (miecz obosieczny i inne), zapewniły przewagę Gotów." (Starożytna Litwa 1901).

Powstańcy warszawscy w 1944 r. śpiewali:

Czuwaj wiara i wytężaj słuch,

pręż swój młody duch,

pracując za dwóch!

Czuwaj wiara i wytężaj słuch,

pręż swój młody duch, jak stal!

Nie chodziło w tym przypadku o „wiarę” w tradycyjnym słowiańskim rozumieniu „wierzyć”. W tym przypadku, „wiara” oznaczała: „towarzyszy broni, kamratów”, a „wiarus” to był „doświadczony, dzielny żołnierz”. Jak pisał Karol Szajnocha (1818-1868), słowa te wywodzą się z gockiego określenia wair – „mężczyzna, człowiek, wojownik” (tak jak n.p. w gockim słowie Vidivari – „Lud Vid”, który według rzymskiego historyka Jordanesa miał mieszkać u ujścia Wisły). Stąd taż "wairawulfs" jest gockim określeniem „wilkołaka” (pół-człowieka,pół-wilka).

image
Powstańcy warszawscy, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

image
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, po prawej: Ludwik Solski w roli Starego Wiarusa w Warszawiance Stanisława Wyspiańskiego (rysunek tegoż autora).

W przypadku słowa myto (jak w wyrazie „przemyt”) źródłem jest gockie mota „podatek”. Gloger w „Encyklopedii Staropolskiej” pisał: Wyraz ten uważa Brückner za przyjęty bardzo dawno do mowy polskiej od średniowiecznych kupców gockich. Znaczył on to samo prawie, co cło, ale gdy cło miało znaczenie przeważnie opłaty skarbowej od towarów, to myto płaciło się za usługę ludzką, za przewozy, promy, mosty, groble i t. d. Goci przekazali nam również słowa: Gusła – goc. guþ ”bóstwo”,  zaś gwara, gaworzyć, (ros. gawarit „mówić”) pochodzą od gockiego gawaurdi ”przemowa, rozmowa”. Kupno, kupować, kupiec pochodzą od goc. kaupôn „handel”,  lichwa od goc. leihwan „pożyczać”, rachować od  goc. rahnjan „oceniać, rachować”, kęs, kąsać, kusić od  goc. kausjan „smakować, próbować, doświadczać” (por. ros. kuszać „jeść”), a lutnia od  goc. liuth „śpiew, poezja”.


image
Po lewej akwarela Wojciecha Gersona z 1895 r. Po prawej sprzączka do pasa z V wieku n.e. ozdobiona rozetą z gockiego skarbu z Zagorzyna koło Kalisza Opis skarbu w Zagorzynie Fot. Muzeum Ziemi Kaliskiej


Literatura:

Marek Kryda Polska wikingów cz. I, 2019

Brückner A., Słownik etymologiczny języka polskiego, Krakowska spółka wydawnicza Kraków, 1927

Brückner A. Starożytna Litwa, 1901

Czarnecki T. Gotisches im Wortschatz des Polnischen ("Gocki zasób leksykalny w polszczyźnie")

Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 

Gloger Z., Encyklopedia staropolska ilustrowana, Warsdzawa 1868–1903


Marek Kryda – (ur. w 1958 r.), mieszkający w USA popularyzator nauki, publicysta i dziennikarz współpracujący z Focusem Historia, Przekrojem, wp historia i Archeologią Żywą. Autor książki popularno-naukowej o początkach państwa polskiego „Polska wikingów cz. I” (2019), członek Brytyjskiego Towarzystwa Archeologicznego, założyciel Stowarzyszenia Normanistów Polskich.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura