0 obserwujących
29 notek
59k odsłon
116 odsłon

Kazimierz M. Ujazdowski: Polityka przyszłości - Polska XXI

Wykop Skomentuj104

Wielu pyta czy konserwatyści założą nową partię. Nie mamy takich planów, myślimy o pracy programowej wykonywanej w logice innej niż spór partyjny, o projektowaniu przedsięwzięć w perspektywie dłuższej niż kilka miesięcy. Pracy z udziałem ekspertów, samorządowców, ludzi nauki, elity młodego pokolenia, której głos nie jest słuchany.

Portal Polska XXI jest reakcją na dominującą dziś politykę niskiej jakości, politykę bez śmiałych celów, która składa ambicję umocnienia wspólnoty i unowocześnienia państwa na ołtarzu populizmu. Kisiel powiadał, że ludzie uprawiający taką działalność polityczną zachowują się jak palacze okrętowi, którzy sypią węgiel do maszyny, ale nie mają wpływu na to gdzie statek płynie. Polska XXI chce wpływać na kurs statku, chce kształtować strategiczne kierunki polityki polskiej. Powstaje jako interaktywne centrum programowe, z zamiarem wyzwolenia debaty z ciasnych ram egoizmu partyjnego PiS i PO.

Wszystkich internautów zapraszamy do dyskusji nad konkretnymi rozwiązaniami programowymi i wspólnego kształtowania polityki konkretu. W chwili otwarcia Portalu, czytelnik dostaje do ręki – a właściwie do internetowej sieci – kilka tekstów, które wyrażają profil i misję portalu. Wskazuję na tekst Rafała Matyi, „Partie dla obywateli” o możliwościach reformy partii politycznych, artykuł Jana Rokity „Uszlachetnić polską demokrację” i wprowadzenie do projektu Cywilizacja autorstwa Rafała Dutkiewicza. Osobny charakter mają wypowiedzi Jadwigi Staniszkis, Pawła Śpiewaka i Rafała Ziemkiewicza o potrzebie otwarcia debaty publicznej i zadaniach portalu.

Portal ma strukturę projektów (działów). Na początek uruchamiamy trzy: Konstytucja i Państwo, Polityka Pamięci oraz Cywilizacja. Założyciele portalu prowadzić będą na nim swoje Blogi. Miejsce, w którym można będzie zapoznać się z istotnymi tekstami opublikowanymi w bliższej lub dalszej przeszłości, nazwaliśmy Czytelnią. Specjalny charakter ma Ankieta Konstytucyjna zredagowana w sposób wolny od skrzywień światopoglądu prawniczego, a więc zmuszająca do udzielania odpowiedzi uwzględniających realne problemy państwa. Pierwszym uczestnikiem ankiety jest Wiesław Chrzanowski, wybitny prawnik i były marszałek Sejmu. Profesor Wiesław Chrzanowski łączy wysoką kulturę prawniczą z praktycznym doświadczeniem państwowym, co stanowi nieocenioną wartość w debacie ustrojowej. Wszystkie interesujące wypowiedzi zostaną opracowane w formie Raportu, który będzie podstawą dalszych prac konstytucyjnych.

Polska XXI wyrasta z tego nurtu tradycji konserwatywnej, który ma dynamiczny charakter i jest zainteresowany innymi stanowiskami. Polski konserwatyzm potrafi wskazać na uniwersalne znaczenie chrześcijaństwa, wyraża patriotyzm wolny od nacjonalizmu, ale nade wszystko jest szkołą myślenia i praktyki państwowej. Zadania jaka stawia przed polityką są bardzo konkretne: wzmocnienie wspólnoty i konkretne wsparcie dla rodziny, unowocześnienie administracji i sądów, aktywne wykorzystanie członkostwa w UE, praktyczny „przywilej dla cywilizacji” poprzez nowoczesne programy rozwoju nauki i edukacji. W ważnej dla nas polityce pamięci, tak jak w każdej dziedzinie, od hałaśliwej propagandy wolimy konkret, jakim jest projekt budowy Muzeum Historii Polski. Dlatego też zapraszamy do współpracy ludzi o różnych zapatrywaniach ideowych, którzy nie porzucili myśli o dobrym państwie i uważają, że aktywna polityka konkretu może budować potencjał współczesnej Polski.

Kazimierz M. Ujazdowski


Na zaproszenie redaktora Igora Jankego niektóre z tekstów publikowanych na naszym portalu prezentować będziemy równolegle w tym blogu. Zapraszamy do dyskusji.

Redakcja Polski XXI

Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale