Polska XXI Polska XXI
80
BLOG

Mariusz A. Roman: Pielgrzymka patriotyczna kibiców na Jasną Górę

Polska XXI Polska XXI Polityka Obserwuj notkę 22

Kibice polskich klubów piłkarskich, często wrogo do siebie nastawieni, 13 grudnia, wspólnie spotkali się na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze. – W życiu nie ma przypadków – odpowiada ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, główny pomysłodawca i koordynator pielgrzymki, pytany o zbieżność daty spotkania kibiców z 27. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W Częstochowie na Jasnej Górze byli fani futbolu z całej Polski. Na pielgrzymce pojawili się kibice m.in. z Trójmiasta (ze zwaśnionych tradycyjnie ze sobą klubów Lechii Gdańsk i Arki Gdynia), Poznania, Warszawy, Szczecina, Wrocławia czy Gliwic, których połączyła wspólna modlitwa podczas mszy świętej w częstochowskiej kaplicy Cudownego Obrazu. Odbyła się ona pod patronatem Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile i tygodnika katolickiego "Niedziela".

To precedensowa inicjatywa. Jej organizatorem są Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne (Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna i Pustynia Miast). Homilię wygłosił ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, autor m.in. książki pt. "Biało-zielona Solidarność", poświęconej walce kibiców Lechii Gdańsk z władzą komunistyczną w czasach PRL-u. Ksiądz Wąsowicz, rodowity gdańszczanin, działacz podziemnych struktur Federacji Młodzieży Walczącej, znany jest z wielu patriotycznych akcji przeprowadzanych wśród polskiej młodzieży m.in. co roku jest przewodnikiem młodzieżowej grupy żółtej na Pielgrzymce z Suwałk do Wilna.

- Nasza pielgrzymka jest próbą poszukiwania, tego co łączy wszystkich kibiców, a nie dzieli – mówi ksiądz Jarosław Wąsowicz. – Środowisko kibiców jest społecznością, gdzie wbrew pozorom temat patriotyzmu jest bardzo ważny. Nie przypadkowo została wybrana właśnie data 13 grudnia na pielgrzymkę kibiców, jest to data dla nas wszystkich symboliczna. Wprowadzenie stanu wojennego w Polce przed 27 laty, wydawać by się mogło, tryumfem zła nad dobrem, stało się jednak akurat na odwrót, było początkiem upadku komunizmu w naszym kraju.

Na pielgrzymce, obok rzeszy kibiców, obecni też byli kapelani klubów piłkarskich. Po mszy świętej została poświęcona flaga kibiców z Gdańska na mecze reprezentacji Polski: „Bóg Honor Ojczyzna”, odprawiony również został: „Akt zawierzenia kibiców Matce Najświętszej Królowej Polski”. Następnie przewidziano czas na dyskusję na temat kondycji polskiego patriotyzmu. Panel dyskusyjny w sali im. ojca Kordeckiego, poprowadził dr Piotr Gołdyn z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Odbyło się również spotkanie z p. Wojciechem Chodakowskim – inicjatorem projektu flagi państwowej ze wzorem odręcznego podpisu Jana Pawła II i jej prawnego zalegalizowania, a „Koronkę do Miłosierdzia Bożego” – prowadził ks. Jacek Molka z tygodnika „Niedziela”. Pielgrzymka zakończyła się wieczorem, wspólnym uczestnictwem w Apelu Jasnogórskim.

Polska XXI
O mnie Polska XXI

Polska XXI to ruch obywatelski założony przez Rafała Dutkiewicza, Rafała Matyję, Jarosława Sellina i Kazimierza M. Ujazdowskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych debatą publiczną wolną od egoizmu i złych skutków marketingu politycznego oraz pracami programowymi służącymi zasadniczej reformie ustrojowej państwa i stworzeniu rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania polityki polskiej. Kontakt z redakcją: redakcja@polskaxxi.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka