Blog
Polska XXI
Polska XXI
Polska XXI Rafał Dutkiewicz, Rafał Matyja, Jarosław Sellin, Kazimierz M. Ujazdowski
0 obserwujących 29 notek 58551 odsłon
Polska XXI, 8 lutego 2009 r.

Przeciw histerii mesjańskiej.

Dawno nie czytałem tekstu, który przedstawia tak fałszywą i szkodliwą wizję polskiego patriotyzmu, jak artykuł „Zabiliśmy Mesjasza” Michała Łuczewskiego ( „Rzeczpospolita” Plus minus, 6.02.2009 r.) Autor pisze, że Polska jest dziełem ducha, ma sens o tyle, o ile spełnia mesjańskie powołanie poza polityką i ekonomią, poza instytucjami, w których duch nie może się wcielić bez ryzyka utraty istnienia. „Upadek mesjanizmu jest końcem polskiej historii. Mesjanizm bowiem stanowił zawsze istotę polskiego doświadczenia, a oto dziś wkraczamy w okres pozbawiony odniesień do moralności i transcendencji”. Dwadzieścia lat Polski niepodległej poszło na marne, ponieważ zeszliśmy z pozycji wspólnoty odnoszącej się do nieba do społeczeństwa, które buduje przyziemne instytucje i ginie w procedurach.

Prymat ducha nad materią jest oczywisty dla każdego kto przeżywa chrześcijaństwo i widzi historię jako dzieło wolnych osób i narodów. Wolość ukształtowana przez chrześcijaństwo jest podstawowym motywem naszych dziejów .Ale, czy to ma oznaczać zgodę na dziwactwa, odwrócenie się od rzeczywistości, porzucenie troski o dobry kształt naszego państwa? Czy przywoływany w tekście Prymas Tysiąclecia zachęcał nas do tego byśmy patrzyli w niebo bez odpowiedzialności za ziemię? Ten, który nawet w okresie walki z komunizmem nie wahał się piętnować wad społecznych, niechlujstwa i nierzetelności. Myślę, że bardziej raziłaby go bylejakość polskiej szkoły, brak rzetelności w pracy niż porzucenie mesjańskich deklaracji. A o co pytał Jan Paweł II podczas kanonizacji Św. Jadwigę, gdy cytował Wyspiańskiego : jaki będzie polski czyn, czy będzie budował, czy będzie konsekwentny i trwały? Polska potrzebuje ducha kształtującego instytucje, nie zaś powrotu do koncepcji życia w sferze bez obowiązków. Także z perspektywy chrześcijańskiej liczy się nie tylko jednoznaczne świadectwo, ale również zdolność do budowy trwałych podstaw cywilizacji życia, promocji praw rodziny i szkoły, w której dzieci są wychowywane. Czy to są zajęcia pragmatyczne i niskie? Tylko ktoś kto chce zabić rozum w polskim dyskursie może myśleć w ten sposób.

Dwudziestolecie niepodległości zobowiązuje do podsumowania tego, co dobre i trwałe w naszych dokonaniach i surowego wyliczenia zaniedbań. Zobowiązuje do budowy silnego państwa, które będzie realnym podmiotem na scenie międzynarodowej. Wbrew histerycznym głosom Polska nie straciła chrześcijańskiej tożsamości, nie zabiliśmy Mesjasza. Możemy natomiast stracić dynamikę i zdolność do samodzielnego kształtowania własnej przyszłości. Odzyskaliśmy niepodległość po to, by dać polskiemu ideałowi silne oparcie w instytucjach. Prowadzenie nas w inne rejony, to akt zabicia rozumu, to ten typ radykalizmu, który wyzwala od jakiejkolwiek odpowiedzialności . I zazwyczaj oznacza życie bez wysiłku.

 

 

STEFAN WROŃSKI. Autor prowadzi program badawczy i dokumentacyjny „Stare i nowe wcielenia Polski zdziecinniałej”.

Opublikowano: 08.02.2009 17:44.
Autor: Polska XXI
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


image
Polska XXI to ruch obywatelski założony przez Rafała Dutkiewicza, Rafała Matyję, Jarosława Sellina i Kazimierza M. Ujazdowskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych debatą publiczną wolną od egoizmu i złych skutków marketingu politycznego oraz pracami programowymi służącymi zasadniczej reformie ustrojowej państwa i stworzeniu rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania polityki polskiej. Kontakt z redakcją: redakcja@polskaxxi.pl

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @gipson Ośmielony odpowiadam: na kongresie było 500 osób. Wszyscy przybyli z własnej woli....
  • @ KJ Wojtas Nie co dzień umiera Huntington. Rocznica śmierci Konecznego za ponad miesiąc.
  • @generee i jeszcze jedno... Likwidacja PnB ma zwiększyć ponoszenie odpowiedzialność za...

Tematy w dziale