DonMac1 DonMac1
43
BLOG

Ceny prądu w Polsce: rollercoaster emocji, o którym marzą fani ekstremalnych sportów!

DonMac1 DonMac1 Gospodarka Obserwuj notkę 0
Czy wiesz, że w 2023 roku średnia cena prądu w Polsce była wyższa niż w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii razem wziętych? (źródła poniżej) Tak, dobrze czytasz! Zapewne zastanawiasz się, jak to możliwe. Cóż, w tej historii jest wiele czynników, od rosnących cen surowców energetycznych, po słaby złoty i rządowe regulacje, które niczym rollercoaster pędzą nas w stronę finansowej przepaści.

 Pamiętacie czasy, kiedy za złotówkę można było kupić litr benzyny i bochenek chleba? A może te, kiedy rachunki za prąd nie przypominały sum wypłaty prezesa banku? Cóż, te czasy minęły bezpowrotnie. Dzisiaj ceny energii elektrycznej w Polsce szybują w górę niczym rakieta na Księżyc, a my, niczym astronauci w kosmosie, nie mamy pojęcia, kiedy ten szalony lot się skończy.

Czy wiesz, że w 2023 roku średnia cena prądu w Polsce była wyższa niż w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii razem wziętych? (źródła poniżej) Tak, dobrze czytasz! Zapewne zastanawiasz się, jak to możliwe. Cóż, w tej historii jest wiele czynników, od rosnących cen surowców energetycznych, po słaby złoty i rządowe regulacje, które niczym rollercoaster pędzą nas w stronę finansowej przepaści.

Ale nie martw się! Rząd ma dla nas "tarczę antyinflacyjną", która niczym superbohater ma nas chronić przed rachunkami za prąd niczym przed złoczyńcą. No cóż, ta tarcza działa niczym kula armatnia wystrzelona w kierunku komara - może i coś trafi, ale na pewno nie zabije problemu.

A co na to eksperci? Cóż, oni mówią, że ceny prądu w Polsce będą rosły dalej. I niczym wróżki z bajki, przepowiadają, że na horyzoncie widać mroczne chmury podwyżek.

Ale my, Polacy, jesteśmy twardzi niczym orzechy! Damy radę temu szaleństwu! Będziemy oszczędzać prąd, wyciągać z szafy stare żarówki i tańczyć przy świecach. A może uda nam się nawet wygenerować własną energię na rowerze stacjonarnym? Kto wie, może to będzie początek nowej rewolucji energetycznej!

Tak więc, drodzy państwo, zapinamy pasy i szykujemy się na kolejną rundę rollercoasteru cen prądu w Polsce! Trzymajcie się mocno, bo będzie dziko!

Konkret24 TVN24: https://konkret24.tvn24.pl/polska/ceny-pradu-politycy-pis-od-lipca-w-polsce-najdrozszy-prad-w-europie-to-nieprawda-st7990561

cire.pl: https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/78425-ceny-energii-elektrycznej-w-belgii-jednymi-z-najwyzszych-w-europie

Rachuneo.pl: https://www.rachuneo.pl/artykuly/wzrost-cen-pradu

Ceny energii elektrycznej w Polsce i Niemczech dla indywidualnego odbiorcy w latach 2014-2024 (w euro)

image

Oto zestawienie cen energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców w Polsce i Niemczech w ciągu ostatnich 10 lat, przeliczone na euro za kWh, oraz ilość energii, jaką można było kupić za minimalną pensję w tych krajach:

image


image


Dodatkowe opłaty za prąd w Polsce i Niemczech dla indywidualnego odbiorcy (w euro):

Polska:

Opłata stała: Jest to opłata pobierana niezależnie od zużycia energii elektrycznej. Wysokość opłaty stałej może się różnić w zależności od sprzedawcy energii, ale zazwyczaj wynosi około 2-3 euro miesięcznie.

Opłata dystrybucyjna: Jest to opłata za dostarczenie energii elektrycznej do domu. Wysokość opłaty dystrybucyjnej jest regulowana przez Urząd Regulacji Energii i wynosi około 4-5 euro za 1 MWh.

Opłata za moc umowną: Jest to opłata za zarezerwowaną moc przyłączeniową. Wysokość opłaty za moc umowną zależy od mocy przyłączeniowej i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu euro miesięcznie.

Opłata za przekroczenie mocy umownej: Jest to opłata pobierana, gdy pobór energii elektrycznej przekroczy zarezerwowaną moc umowną. Wysokość opłaty za przekroczenie mocy umownej może się różnić w zależności od sprzedawcy energii, ale zazwyczaj wynosi około 0,10-0,20 euro/kWh.

Opłata za usługi dodatkowe: Sprzedawcy energii mogą oferować dodatkowe usługi, takie jak np. zielona energia czy pakiet awaryjny. Opłaty za te usługi mogą się różnić w zależności od sprzedawcy i wybranej usługi.


Niemcy:

Opłata stała: Podobnie jak w Polsce, w Niemczech pobierana jest opłata stała, która zazwyczaj wynosi około 5-10 euro miesięcznie.

Opłata dystrybucyjna: Opłata dystrybucyjna w Niemczech jest wyższa niż w Polsce i wynosi około 8-12 euro za 1 MWh.

Opłata EEG (Umlage): Jest to opłata za wspieranie rozwoju energetyki odnawialnej. Wysokość opłaty EEG zmienia się co roku i w 2024 roku wynosi 0,03723 euro/kWh.

Opłata za moc umowną: W Niemczech nie ma opłaty za moc umowną.

Opłata za przekroczenie mocy umownej: Podobnie jak w Polsce, w Niemczech pobierana jest opłata za przekroczenie mocy umownej. Wysokość opłaty za przekroczenie mocy umownej może się różnić w zależności od sprzedawcy energii, ale zazwyczaj wynosi około 0,15-0,25 euro/kWh.

Opłata za usługi dodatkowe: Sprzedawcy energii w Niemczech oferują podobne usługi dodatkowe jak w Polsce, a opłaty za te usługi mogą się różnić w zależności od sprzedawcy i wybranej usługi.


image


WIĘCEJ NA BLOGU 

https://dzikihultaj.blogspot.com/2024/07/ceny-pradu-w-polsce-rollercoaster.html


DonMac1
O mnie DonMac1

https://dzikihultaj.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka