Oszczędzanie w PPK to gwarantowane zyski. Powrót do oszczędzania po wypłacie pieniędzy jest bardzo prosty.
Oszczędzanie w PPK to gwarantowane zyski. Powrót do oszczędzania po wypłacie pieniędzy jest bardzo prosty.
PFR Portal PPK PFR Portal PPK
295
BLOG

Jak wrócić do oszczędzania w PPK po rezygnacji

PFR Portal PPK PFR Portal PPK Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Rozpoczęcie oszczędzania w PPK po złożeniu rezygnacji jest bardzo proste. Wystarczy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Znajdziesz go tutaj.

Jeśli zrezygnowałeś z PPK, ale wcześniej w Twoim imieniu została zawarta umowa o prowadzenie PPK, pracodawca naliczy wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego Ci po złożeniu wniosku o dokonywanie wpłat i przekaże te wpłaty do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli w Twoim imieniu nie została jeszcze zawarta umowa o prowadzenie PPK, pracodawca najpierw zawrze dla Ciebie tę umowę, a następnie - od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po jej zawarciu - naliczy pierwsze wpłaty do PPK.

Jeśli masz 55-70 lat i nie złożyłeś dotąd wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, w każdej chwili możesz to zrobić. Znajdziesz go tutaj . Twój pracodawca najpierw zawrze w Twoim imieniu umowę o prowadzenie PPK, a następnie - od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego Ci po zawarciu tej umowy - naliczy i pobierze pierwsze wpłaty do PPK.

Pieniądze z PPK możesz wycofać w dowolnym czasie, dokonując tzw. zwrotu. Dokonanie zwrotu nie jest tym samym co rezygnacja i nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie. Rachunek PPK uczestnika nadal będą zasilać wpłaty finansowane przez uczestnika i przez pracodawcę, a po spełnieniu określonych warunków – dopłaty roczne do państwa. Możesz zatem dowolną ilość razy przelać środki z PPK na swój rachunek oszczędnościowy, jednocześnie oszczędzając dalej w programie. Sama procedura zwrotu to jedno kliknięcie na Twoim rachunku PPK.

Niski przyrost naturalny i coraz wyższa średnia długość życia mogą sprawić, że gdy aktualny trzydziestolatek zakończy aktywność zawodową, będzie musiał utrzymywać się za kwotę równą 25-30% ostatniego wynagrodzenia. Dlatego warto już teraz pomyśleć o swoim bezpieczeństwie finansowym i zacząć oszczędzać, korzystając ze wsparcia pracodawcy i państwa. Niezależnie, czy myślisz o emeryturze, czy planujesz oszczędzać na cele krótkoterminowe, przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych po prostu się opłaca.

A jeśli jeszcze się wahasz, czy warto oszczędzać w PPK, to może przekonają Cię liczby :

• 117% - średnio o tyle więcej ma na rachunku PPK uczestnik, który otrzymuje przeciętne wynagrodzenie i przystąpił do programu w I fazie wdrożenia;

• prawie 10 % - tyle średnio w 2020 roku wypracowały fundusze zdefiniowanej daty, w których są lokowane oszczędności uczestników PPK;

• prawie 600% - tyle więcej zgromadził w ciągu pierwszego roku uczestnik, zarabiający minimalne wynagrodzenie, przy składce własnej 0,5%;

• 100% - tyle gazet tytułów prasowych napisało pozytywnie o dotychczasowych zyskach z oszczędzania w PPK.

Nie czekaj – złóż odpowiedni wniosek i patrz jak rosną Twoje oszczędności!


Jesteśmy częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach której odpowiadamy za prowadzenie działalności określonej w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Naszą misją jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK, tak, aby nowo wprowadzany system oszczędzania został zaimplementowany jak najbardziej efektywnie, a nasza spółka była centrum kompetencji w programie PPK. Robimy to przede wszystkim poprzez prowadzenie strony www.mojeppk.pl, jedyne oficjalne źródło informacji o funkcjonowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. W ramach zarządzania portalem dostarczamy niezbędnych informacji pracodawcom, pracownikom oraz instytucjom finansowym, prezentujemy oferty instytucji finansowych oraz informujemy o przeprowadzanych przez nas szkoleniach i konferencjach. Spółka organizuje szkolenia i konferencje dla pracodawców i pracowników, zapewniając niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie implementacji nowego prawa. Bierzemy udział w wydarzeniach zewnętrznych, zapewniając obsługę merytoryczną, a także świadczymy konsultacje indywidualne dla największych firm w Polsce. Nasze szkolenia są bezpłatne i odbywają się w formie stacjonarnej i internetowej. Regularnie na stronie www.mojeppk.pl umieszczane są materiały informacyjne, najnowsze interpretacje prawne i podręczniki PPK do pobrania bezpłatnie przez wszystkich zainteresowanych. Publikujemy je z myślą o pracownikach zatrudnianych przez polskie firmy, zarówno w języku polskim, jak i po ukraińsku czy angielsku.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka