Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
16 obserwujących
3985 notek
206k odsłon
30 odsłon

Wolna wola ...?

Wykop Skomentuj9


Ja bym dyskutowała, czy wola jest kiedykolwiek wolna, jesteśmy więźniami środowiska i uwarunkowań psycho-fizycznych. Można mówić o częściowej wolności woli, o wolności ograniczonej. Uważam, że błędnie przyjęto, że człowiek wolny realizuje się w zgodzie z JA, to podejście wyklucza stwierdzenie, że to JA jest zniewoleniem. 

Wolność woli wymagałaby podejmowania każdorazowo decyzji, w sytuacji, gdy każda decyzja byłaby jednakowo prawdopodobna. A tak nie jest. My zanurzeni jesteśmy w kontekście, w granicach którego wybieramy. Kontekst buduje nasze reprezentacje umysłowe, które wspomagane przez emocje kierują wyborem. Religia też jest kontekstem.

Nie możemy mówić o pełnej wolnej woli, ale możemy mówić o uwalnianiu się z różnych zniewoleń. Praca nad sobą, postępowanie w zgodzie z kodeksem pozwala uwalniać się od słabości, które po pewnym czasie treningu zostają przezwyciężone, i nie wymuszają naszych wyborów.

Nie jesteśmy wolni i nigdy nie będziemy, ale możemy stale się uwalniać z różnego rodzaju zniewoleń. Najtrudniejszym do porzucenia zniewoleniem jest JA.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale