Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska
46
BLOG

Co tracimy unikając mądrości? - część 4

Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska Społeczeństwo Obserwuj notkę 0


   29. W świecie ludzi mądrych decyzje nie wynikają z egoizmu tylko z maksymalizacji korzyści wybranych beneficjentów przy akceptowalnych kosztach.
    30. Kiedy jesteś obecny w bieżącej chwili, uwalniasz się od pamięci, uwalniasz się od przymusu realizacji celów. Wtedy, jeśli nie uciekasz, pojawia się niezapośredniczone pojęciami postrzeganie, a z nim mądrość.
    31. Mądrość, wsparta wiedzą, wybiera obiektywnie najlepsze rozwiązania.
    32. Mądrość nie jest inteligencją (sprawnością mechanizmów umysłowych). Mądrość to postrzeganie struktur i wynikających z nich zmian. Mądrość wymaga korzystania z umysłu niekonceptualnego, strukturalnego. Pojęcia aktywują znaczenia, mądrości wynika z aktywowania struktur.
    33. Jednym z warunków mądrości jest uwolnienie postrzegania z perspektywy JA. Drugim warunkiem jest postrzeganie holistyczne i strukturalne. Trzecim jest rezygnacja z korzyści krótkoterminowych w obszarze emocjonalnym i materialnym.
    34. Intuicja to mądrość podświadomości.
    35. Wiedza bywa mylona z mądrością, eksperci znają odpowiedzi na pytania ze swojej dziedziny. Mądrość to tryb pracy naszego umysłu, który dostarcza trafnych odpowiedzi pomimo braku wiedzy, są to wnioski z posiadanych informacji. Istnieją ludzie mądrzy bez wykształcenia, którzy są doskonałymi obserwatorami rzeczywistości. Wiedza ekspercka jest wiedzą wyuczoną, a ta nie zawsze prowadzi do pogłębionego zrozumienia.
    36. Mądrość nie jest cechą, ale procesem umysłowym, który skutkuje mądrymi wnioskami. Mądrość wymaga zmysłu obserwacji świata i siebie. Mądrość wymaga tolerancji, nie poznamy tego, czego nie tolerujemy.
    37. Mądrość i głupota nie leżą na dwóch biegunach tego samego wymiaru. Głupota wynika z niedostatków mechanizmów umysłowych. Mądrość jest nabyta. Człowiek mądry może popełnić głupotę w nowym środowisku lub w sytuacji zmęczenia.
    38. Mądrość zaburzają emocje i lęki.
    39. Rozwiązywanie problemów wymaga zarówno mądrości-rozeznania, wiedzy-sprawdzonych strategii, jak i inteligencji.
    40. Bez dostępu do pamięci patrzylibyśmy na świeżo. Uwolnilibyśmy się od skrzywienia, które produkują nasze wspomnienia. Gdybyśmy wyłączyli filtry postrzegania, patrzylibyśmy bezpośrednio na Prawdę. Mielibyśmy wówczas szansę skonstruować model adekwatny do rzeczywistości, a nie popełnialibyśmy błędu przypisywania znanych treści do nowych spostrzeżeń. Bez zawartości pamięci nie bylibyśmy w stanie niczego nazwać, więc nie chodzi o niepamiętanie, tylko opóźnienie w przywoływaniu znaczeń, by rzeczywistość miała szansę się w pełni ujawnić i dopiero jawna mogła zostać nazwana.
    41. Mądra myśl jest sieciowo zgodna z naszą wiedzą niejawną (nabywaną poza standardowymi ścieżkami nauki) i potwierdza się w świadomości odczuciem AHA. Myśl wynikająca z wiedzy jawnej nie jest mądra tylko ekspercka.
    42. Człowiek mądry musi mieć poprawną definicję prawdy. Musi znać mechanizmy poznania i dystraktory postrzegania. Musi być wolny od więzów pamięci, aby chwytać ulotne znaczenia. Musi być sprawnym twórcą krótkich form tekstowych, by ubrać w słowa to, co się pojawia. Wtedy będzie pośrednikiem w poznaniu.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: pstheory.org. Wszelkie teksty na moim blogu i w moich książkach są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję. Pracuję obecnie nad dwiema książkami. Pierwsza jest dla wszystkich, kompendium mądrości, zawierająca tematy dotyczące najważniejszych zagadnień w życiu, takie które wnoszą największą zmianę na lepsze. Najskuteczniejsza  praca z tą książką to wybór tematu, aktualnie poruszającego umysł czytelnika i czytanie codziennie po kilka akapitów. Zatrzymywanie się nad tymi, które pobudzają umysł. Pozwolenie sobie na własne refleksje wzbudzone przez czytane treści. Książka na lata, książka do kawy, w podróży, do tramwaju. Druga książka jest dla naukowców i wolnych badaczy. Zawiera zbiór narzędzi, które wspierają umysł w dokonywaniu odkryć. To podsumowanie warsztatu mojej prawie 20-letniej pracy.  Zapraszam do kontaktu bezpośredniego: panstructuraltheory@gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo