1 obserwujący
29 notek
18k odsłon
  554   0

Partner Roberta Biedronia, Krzysztof Śmiszek o UE, Podatkach Uchodźcach i innych tematach

https://www.facebook.com/krzysztof.smiszek/photos?lst=100002128848018%3A1471256735%3A1556197350
https://www.facebook.com/krzysztof.smiszek/photos?lst=100002128848018%3A1471256735%3A1556197350

BMJ: A jeśli chodzi o związki partnerskie i homoseksualne, to uważa Pan, że powinno się coś zmienić w Polsce w tej kwestii? 

KŚ: To się zmieni i to bardzo niedługo. Politycy zostali daleko w tyle za poglądami i ewolucją poglądów społecznych. Wg. badań 70% Polaków jest za przyznaniem pewnych praw parom jednopłciowym, a prawie 50% popiera równość małżeńską, natomiast sejm pełen narodowców, kukizowców itp. już dawno oderwał się od poglądów społecznych, które są znacznie dalej. 

BMJ: Czy sądzi Pan, że ta tendencja tej zwiększającej się tolerancji, akceptacji i otwartości wobec mniejszości utrzyma się? 

KŚ: Zdecydowanie tak. Jak się okazało szczucie Na LGBT i uchodźców nie spowodowało obniżenia poparcia dla postulatów tych grup społecznych. Wiosna jest właśnie odzwierciedleniem ewolucji poglądów społecznych. 

BMJ: Odnośnie Kościoła, to Wiosna bardzo mocno chce uniezależnić się od Kościoła Katolickiego?

KŚ: Wiosna chce uniezależnić państwo od kościoła.

BMJ: To też przy okazji. 

KŚ: Nie przy okazji, tylko przede wszystkim. 

BMJ: Przede wszystkim chodzi o zerwanie konkordatu. 

KŚ: Nie, chodzi nam o to, by renegocjować konkordat w kontekście możliwości wyprowadzenia religii ze szkół. Uważamy że miejsce nauczania religii jest w salach katechetycznych i każdy kościół powinien sam finansować nauczanie swych prawd wiary. Szkoła powinna być świecka i nie powinna być obszarem szerzenia żadnych wyznaniowych ideologii. 

BMJ: A skoro szkoła powinna być świecka i wolna od religii , to nie powinna również wyrzucić edukacji seksualnej, by nie ideologizować młodych ludzi i skłaniać do ideologii Gender? 

KŚ: Pomieszanie z poplątaniem i groch z kapustą. Jeśli chodzi o nauczanie religii to mamy do czynienia z nauczaniem o wymyślonych przez człowieka abstrakcyjnych bytach. [...] Natomiast edukacja seksualna jest oparta na wiedzy. Mamy tu rozum vs abstrakcyjne wierzenia. 

BMJ: Od jakiego wieku powinna być wprowadzona edukacja seksualna? 

KŚ: Powinna być dostosowana do wieku każdego człowieka. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Myślę że specjaliści, lekarze i pedagodzy powinny się na ten temat wypowiedzieć. 

BMJ: Jeśli chodzi o nastawienie Polaków do mniejszości etnicznych, seksualnych itp. to uważa Pan, że te mniejszości są w Polsce zagrożone, czy ich prawa są respektowane? 

KŚ: Myślę że jako społeczeństwo mamy wiele do nauczenia się. Różnorodność jest bardzo cenną wartością każdego społeczeństwa. Żadne społeczeństwo nie jest homogeniczne i jednorodne. Im więcej praw mniejszości, tym lepiej dla całego społeczeństwa. 

BMJ: [...] Czy Wiosna uważa, że UE powinna zostać na obecnym poziomie, zostać zreformowane, czy też powinno się darzyć do większej integracji europejskiej? 

KŚ: Siłą UE jest jej jedność i głęboka integracja. Potrzebujemy więcej integracji, dlatego że na tym rynku gospodarczym, gdzie mamy wielkich graczy jak Chiny, czy Stany Zjednoczone tylko silna i zjednoczona UE może stawić im czoła . 

BMJ: Dziękuję bardzo. 

KŚ: Dziękuję i pozdrawiam wszystkich. 

Źródło:


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale