Eli Barbur Eli Barbur
53
BLOG

TAYYIP ZAMIAST MAHMUDA

Eli Barbur Eli Barbur Polityka Obserwuj notkę 15

Turcja coraz bardziej oddala się od świata zachodniego, który jej nie chce. Procesy te są dwustronne i dlatego - bezszmerowe. Jedyne zgrzyty rozlegają się na linii Turcja-Izrael; zapoczątkował je w styczniu premier Tayyip Erdogan, potępiając operację przeciw Hamasowi w Strefie Gazy. W reakcji na to Izrael zrezygnował z mediacji Ankary w kontaktach z Syrią.

Teraz z kolei Turcja wykluczyła Izraelczyków z udziału w manewrach lotniczych NATO, a Erdogan chlapnął coś efektownie  o „atakowaniu fosforem palestyńskich dzieci”. Jego szef dyplomacji Davutoglu podpisał dziś w Damaszku umowę o zniesieniu wiz - fellahowie ze zbankrutowanej Syrii  zrekompensują Turkom  utratę masowej turystyki izraelskiej (?)...

Wygląda to wciąż na przepychanki w rodzinie, ale sprawa jest dużo poważniejsza i może wskazywać na kompletne przeorientowanie zagranicznej polityki tureckiej. Towarzyszy temu coraz wyraźniejsza dekemalizacja, czyli - forsowane przez islamistów - rozmydlanie proeuropejskich pomyslów Ataturka. Ich orędownikiem była dotąd armia.

Po raz pierwszy od dawien dawna na kursy oficerskie w Turcji przyjmowani są ludzie, deklarujący się otwarcie jako wyznawcy islamu. Dwukrotnie już, w 2002 i w 2007 roku, kemaliści przegrali wybory powszechne. Nic dziwnego, że nie widać też najmniejszych przejawów sprzeciwu ze strony wojska wobec antyizraelskiej linii dyktowanej przez ekipę Erdogana.

Turcja (pomna swej przeszłości imperialnej) chce mieć wpływy w Azji, na Kaukazie, Bałkanach i w Oriencie. Z Europą nie wyszło, więc Ankara  usiłuje zapewnić sobie pozycję „mocarstwa regionalnego” - która kiedyś przełożyć się może na stosunki z UE. W relacjach ze światem arabskim Erdogan chce zluzować przeznaczonego do odstrzału Ahmadineżada. 

 
 
 
Eli Barbur
O mnie Eli Barbur

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY. Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima. FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Polityka