Eli Barbur Eli Barbur
84
BLOG

JESIEŃ TEHERANU

Eli Barbur Eli Barbur Polityka Obserwuj notkę 25

Dokładnie 30 lat temu, 4 listopada 1979, trzy tysiące studentów irańskich opanowało ambasadę USA w Teheranie, biorąc 52 zakładników (uwolnionych dopiero po 444 dniach). Jednym z prowodyrów tej „akcji” był uchwycony wyraźnie na zdjęciach obecny prezydent Ahmadineżad. 

Niecały rok wcześniej prez. USA Jimmy Carter, odwiedzając szacha Iranu, wychwalał ten reżim, jako „oazę stabilności”. Po opanowaniu ambasady nieudolność administracji Carter-Brzeziński potwierdzona została dodatkowo w czasie nieudanej próby odbicia siłą zakładników.
 
Dziś rano w Teheranie studenci znowu wyszli na ulice, ale tym razem wykorzystują rocznicę zajęcia ambasady USA, żeby demonstrować przeciwko reżimowi ajatollahów. Znowu, podobnie jak po sfałszowaniu czerwcowych wyborów prezydenckich, mają na twarzach zielone maski. 
 
Zielona rewolucja w Iranie nie została zdławiona, pomimo masowych prześladowań stosowanych wobec opozycji. Dowodem tego jest np. 10-minutowy film o tych represjach (oparty koncepcyjnie na noweli Franza Kafki  Kolonia karna) - przedstawiony ostatnio na festiwalu w RFN.
 
Autorką filmu jest 25-letnia Narges Kalhor, córka irańskiego min. informacji Mehdi Kalhora, który w czasie izraelskiej akcji Płynny Ołów domagał się wysłania wojsk irańskich do Strefy Gazy. Narges po wyemitowaniu filmu na festiwalu  dostała azyl polityczny w Niemczech.
 
”Nie wolno milczeć, mogłabym siedzieć spokojnie w domu i robić filmy o czymś innym, ale moim obowiązkiem jest poprzeć ludzi walczących z reżimem. Bez względu na to, co sądzi o tym mój ojciec. Moje pokolenie chce wolności i nie ustąpi” - mówi Narges Kalhor w wywiadzie na http://www.youtube.com/watch?v=65570Lcipy0
 
Z OSTATNIEJ CHWILI:
 
Izraelskie komando morskie przechwyciło koło Cypru transportowiec  FRANCOP płynący pod flagą Antigui - wiozący irańską broń dla Hezbollahu w Libanie. Statek dowodzony przez polskiego kapitana (i z polskimi marynarzami) odprowadzono do portu w Aszdodzie, gdzie zaprezentowany zostanie  jego ładunek.
 
 
Eli Barbur
O mnie Eli Barbur

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY. Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima. FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka