Eli Barbur Eli Barbur
744
BLOG

„SIEDEM DALEKICH REJSÓW”

Eli Barbur Eli Barbur Kultura Obserwuj notkę 26

Tak się składa, że akurat tę krótką i fajną powieść Leopolda Tyrmanda przeczytałem po raz pierwszy dopiero w tych dniach. Kiedyś z pewnością dosyć lubiłem tego pisarza (Zły, Filip, Życie towarzyskie i uczuciowe, Dzienniki) - choć prawdę mówiąc nigdy się nim nie zachwycałem.

 
Książki Tyrmanda nie są literaturą z najwyższej półki, jak byśmy dziś powiedzieli; są przegadane, choć mają też w sobie sporo realizmu, a nawet jakiegoś, no... rozmachu. Siedem dalekich rejsów zawiera w sobie wszystkie te pierwiastki, przy czym jest typową powieścią kameralną.
 
Jest to prawie gotowy scenariusz filmowy - kilka wyrazistych postaci, mężczyzna & kobieta, dużo dialogów, wewnętrzne napięcie, klimat schyłkowy. Na początku lat 60. nakręcono wg tekstu film Naprawdę wczoraj  - z Tyszkiewicz, Łapickim, Holoubkiem - w stylu nowofalowym.
 
Filmu nie widziałem; w necie można obejrzeć tylko parominutową wrzutę: bohaterowie snują się przepisowo po zamglonym Darłowie. Podejrzewam, że są tam męczące już dziś dłużyzny, ale zdaje się, iż egzystencjalny nastrój powieści Tyrmanda został oddany znakomicie.    
 
Wracając do Tyrmanda: dzięki niezwykle dojmującemu klimatowi ludzkiego niespełnienia - Rejsy nic się nie zestarzały. Naprawdę świetnie się czyta, choć Tyrmand nie miał przecież „iskry bożej”, jak np. Marek Hłasko, który, dla mnie przynajmniej, jest już teraz niestrawny. 
  
 
Eli Barbur
O mnie Eli Barbur

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY. Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima. FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (26)

Inne tematy w dziale Kultura