92 obserwujących
475 notek
318k odsłon
72 odsłony

Via Culturalia: szlak dziedzictwa kulturowego Kłajpeda-Saloniki

Wykop Skomentuj

image

Via Culturalia spotkanie robocze, Łańcut 2019, od lewej: J. Czarski, W. Wójtowicz, I. Stepek, A. Mazur, K. Bogusz , B. (z d. Mirowska) i K. Michałkiewiczowie, M. Kuchciński


* komunikat na międzynarodową konferencję z cyklu "Europa Karpat". Krasiczyn 22-23 luty 2020. Adres komunikatu: Forum Młodych Obszaru Trójmorza - Przemyśl 21 luty 2020, z udziałem m.in. prof. Georgisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach.Via Culturalia szlak dziedzictwa kulturowego wzdłuż Via Carpathia. Opis ogólny projektu 


20 października 2019 na zaproszenie dyrektora Zamku Muzem w Łańcucie Wita Wojtowicza odbyło się spotkanie na temat projektu szlaku kulturowego pod nazwą Via Culturalia. Szlak ten biegłby wzdłuż Via Carpathia od Kłajpedy na Litwie do Salonik w Grecji i pokazywałby ważne obiekty kulturowego dziedzictwa w poszczególnych krajach na całej trasie.

Pomysłodawcą Via Culturalia jest Wit Wojtowicz.

W spotkaniu wzięli udział ludzie doświadczeni w działalności na rzecz ochrony i propagandy obiektów kulturowych oraz przyrodniczych /pomników historii, obiektów UNESCO, regionu Karpat Płd-Wsch, parków narodowych, parków krajobrazowych/.

Współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń, wymiana uniwersytecka i instytutów naukowych, muzeów, ekspertów - wzmocniłaby poczucie jedności mieszkańców tej części Europy, i pokazała oryginalne wielowiekowe dziedzictwo tych terenów. Od typowo europejskich założeń miejskich i rozwiązań w architekturze aż po grecki oikos - klasyczne, antyczne wille, i złoty podział w proporcjach architektonicznych, będące wzorem dla kultury europejskiej od ponad 2,5 tysiąca lat.

Celem tekstu rozłożonego na kilka części ze względu na przejrzystość i łatwość czytania jest przedstawienie mojego podprojektu w ramach Via Culturalia - szlaku turystycznego na odcinku polskim pod nazwą "Karmazynowy Szlak" - Crimson Route.

Podstawowe elementy tego szlaku były lakonicznie sygnalizowane na moim profilu Facebook od listopada 2019 do 4 lutego 2020. Będą przedstawione w kolejnych częściach: podstawowe założenia szlaku, kryteria doboru obiektów, kolory podszlaków, oraz niektóre wybrane obiekty. Crimson Route jest wstępnie pomyślany wzdłuż podstawowych węzłów Via Carpathia na odcinku polskim Białystok-Lublin-Rzeszów, z silnym Segmentem Przemyśl.

Przypadkowo złożyło się, że ten wstępny ogólny tekst publikuję w dniu dzisiejszym, w którym na łańcuckim Zamku odbywa się koncert poświęcony greckiej kulturze: kliknij afisz 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale