publicysta publicysta
1039
BLOG

Jacek Gulla, NYC USA - przyjął Nagrodę „Poetry&Paratheatre”

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 0

http://jacekgulla.files.wordpress.com/2012/03/5-bl.jpg?w=500

 

Jacek Gulla, grafika. Strona autorska.

Z przyjemnością informuję Czytelników  że nowojorski poeta Jacek Gulla przyjął Roczną Nagrodę czasopisma „Poetry&Paratheatre” 2013 w Dziedzinie Sztuki w kategorii ‘Poezja’.

Jacek Gulla Bio-Art w kilku zdaniach

https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-frc3/t1/c0.55.160.160/p160x160/29282_1444284036739_5193396_n.jpg?lvh=1

https://pl-pl.facebook.com/jacek.gulla

Jacek Gulla od 1972 mieszka w Nowym Jorku. 

Pierwsze publikacje w Polsce m.in. w popularnym w latach 70-tych xx wieku miesięczniku literackim „Nowy Wyraz” zapowiadały wielki talent. W kraju związany był z artystyczną awangardową bohemą krakowską i warszawską i środowiskiem hippies, o czym pisze w książce i wywiadach Sipowicz.

Na emigracji, żyjąc wiele lat w dramatycznych często warunkach, publikował w amerykańskich i polskojęzycznych periodykach literackich, m.in. w prestiżowej, historycznej już dzisiaj londyńskiej ‘Oficynie Poetów i Malarzy’. Jest jedynym poetą który w sposób równie sprawny pisze zarówno w polskim jak i w angielskim języku. Niektóre jego teksty jak np. ‘Ginsberg/Gulla Story’ mają dzisiaj nieocenioną wartość dla historii literatury, zwłaszcza polskojęzycznej. Oprócz poezji maluje, uprawia krytykę sztuki.

Teksty poetyckie Jacka Gulli należy zaliczyć do współczesnej Awangardy, stosuje często bardzo gęstą fakturę tekstu z piętrzącymi się rymami wewnętrznymi, lub szeroką wolną i swobodną frazę z białym wierszem w czym nawiązuje do reformatora współczesnej poezji wynalazcy wiersza białego Amerykanina Walta Whitmana.

Należy podkreślić, że projektodawca Nagrody „P&P” nigdy nie widział Jacka Gulli i nie znał go osobiście a sama nagroda jest nie-komercyjna i dotyczy wyłącznie sztuki. Została przyznana Poecie na podstawie analizy samych tekstów literackich.

Eksplozja twórczości: 2012, 2013

W drugiej dekadzie xxi wieku rozpoczyna się II etap jego twórczości, następuje szereg ważnych dla Gulli wydarzeń: na swojej stronie internetowej publikuje swoje grafiki i poezje. M.in. „Hundred Poems’ Reign” [100 poematów] i 11,5 stronnicowy poemat „Obrona Ameryki”. W jego rodzinnym Krakowie „Piwnica pod Baranami” urządza wernisaż malarstwa. Publikuje wiele znakomitych wierszy, grafik.

2014 styczeń, luty, kwiecień

Oprócz otrzymania Nagrody „P&P” Jacek Gulla publikuje gościnnnie od 10 stycznia w komentarzach na blogu „Świat jako teatr” swoje styczniowe wiersze, które będą po opracowaniu edytorskim  opublikowane w początkach lutego w „Poetry&Paratheatre”. 

Wiersze te powstają w rekordowym tempie – w ciągu 19 dni J. Gulla napisał 59 wierszy zarówno w polskim jak i angielskim języku. Pomimo tego, że są to improwizacje - wszystkie są sprawne warsztatowo, część z nich jest już poezją wybitną, błyskami literatury.

W połowie lutego Gulla ma wieczór autorski w bardzo znanym i popularnym od lat nowojorskim klubie  „Bovery Poetry Club” na East Village. Przyjął też zaproszenie jako Gość Specjalny w pierwszym w świecie wirtualnym festiwalu poezji *Th’Republic of Poets* 6 kwietnia 2014.

*Th’Republic of Poets* a poematy Gulli

Festiwal *Th’Republic of Poets. Blogosfera Polska 2014* jest określony celowo jako ‘Polska Zona Językowa’ gdyż biorą w niej udział również autorzy z poza kraju. Jednocześnie ma od początku kategorię ‘Poematy' i poprzez to jest przygotowany merytorycznie do oceny długich form poetyckich.

Otóż należy powiedzieć, że długie formy Gulli są prawidłowo skonstruowane, pomyślane, nie tylko pod względem teorii wiersza i wymogów estetycznych ale i pod względem psychologicznym. Współczesny nacisk i presja komercji wymusza formy krótkie, mini-posty, prawie leady. Wiersz nie może ze względu na swoją naturę ograniczyć się do formy gadżetu, plastikowego futerału do komórki,  czy futrzanej lisiej kity do zawieszenia na plecaku. To nie jest xvii stulecie w Japonii kiedy pisano lakoniczne uderzające 3-linijkowe haiku - zresztą już wtedy recytowano na festiwalach wielogodzinne improwizacje.  

Nawiązując do francuskich oświeceniowców i haseł w Encyklopedii należy powiedzieć, że styl, gust to smak. Dla każdego czytelnika ‘New York Times’ nie jest tajemnicą, że oceny restauracji nowojorskich nie ograniczają się do kilku zdań i punktacji. Odwrotnie – recenzent rozwodzi się nieraz szczegółowo nad zawartością bagietki opisując rodzaj fasolki, sosów i innych specjałów, sprawiając radość czytelnikom i zachęcając ich do degustacji.

Podobnie poematy i długie formy Gulli: czytelnik ma podane całe estetyczne i tematyczne menu, z podaniem najróżniejszych smacznych stylowo, poetycko obrazów i pejzaży.

Zapowiedź dalszych publikacji o twórczości Jacka Gulli

Autor niniejszej noty przygotowuje szerszą informację o Poecie w cyklu „Sztuka Mężczyzn”, oraz analizę poematu „Obrona Ameryki”.  Metodologiczne założenia krytyczno-literackie do rozbioru tego trudnego tekstu zostaną za niedługo opublikowane. 

Sygnał dla tłumaczy z języka angielskiego, krytyków literackich i historyków literatury polskiej:

100 poematów – Hundred Poems’Reign – „Królestwo Stu Poematów” czeka na swojego tłumacza.

„Gulla/Ginsberg Story” na swojego krytyka.

Wybrane formy i poematy do lektury dla Czytelników

"Obrona Ameryki" →  tekst

"Ginsberg/Gulla Story"tekst

http://s.wsj.net/public/resources/images/NY-BU229_POETRY_G_20120724212633.jpg

Lauren DeCicca for The Wall Street Journal. WSJ 24 July 2012

http://2.bp.blogspot.com/_p2jgVV2iZVs/TOfyqwzN9jI/AAAAAAAAlMA/cShjKB9ZB4c/s400/P1010044.JPG

2.bp.blogspot.com

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura