92 obserwujących
475 notek
318k odsłon
67 odsłon

tom TRAFFIC. Wieczór autorski cz. 1. Historia tomu.

Wykop Skomentuj

image

                                          okładka pudełka kubańskich cygar, za: images.fineartamerica.com/


W początkach grudnia 2018 roku ukazał się w Podkarpackim Instytucie Książki i Marketingu w Rzeszowie kierowanym przez znakomitego eseistę, prozaika i poetę Jerzego Janusza Fąfarę mój tom poezji „TRAFFIC”. Zawiera wyselekcjonowany zbiór 27 wierszy napisanych w latach 2008 – 2018.


Ponieważ ukazała się bardzo szybko recenzja blogerki Małgorzaty P. na jej blogu „Czytamy po polsku” autor niniejszego tekstu zupełnie zaskoczony tą błyskawiczną recenzją - zapowiadając na Facebook swoją odpowiedź na recenzję i mając wcześniej w zapasie prawie gotową już dokumentację tomu - postanowił połączyć te dwa pliki w jedną mini opowieść pod nazwą „Wieczór autorski”.


Ten wirtualny „Wieczór” akcentuje subiektywną wypowiedź na temat uwag zgłoszonych przez Małgorzatę P. Podaje jednocześnie obiektywną historię powstania tomu, i obiektywną jego dokumentację.


Historia powstania tomu nie płynie z megalomanii autora – której nie posiada, a z przywiązania do kwestii dokumentacyjnych ( tak jak postępuje się w nauce) i technicznych ( tak jak postępuje doświadczony bloger, tutaj na platformie blogerskiej Salon24.pl od września 2008).

„Wieczór” rozpoczyna niniejszy tekst jako część 1: historia powstania tomu, i informacje ogólne. Dla potrzeb aktualnych i przyszłych Czytelników tomu, oraz dla aktualnej Recenzentki. Oraz dla przyszłych recenzentów, o ile tacy będą.

Część 2 będzie zawierać dokumentację tomu – wiersz po wierszu.

Część 3: odpowiedź na uwagi zgłoszone w recenzji Małgorzaty P.


                          TRAFFIC: traffic, po polsku trafika – czyli sklep z tytoniem:)


W 2011/2012 rozpocząłem pisać tom wierszy TRAFFIC. Tytuł wziąłem z popularnej nazwy sklepów tytoniowych i z akcesoriami tytoniowymi: cygara, cygaretki, tabaki, popielniczki, cygarniczki, itp.

Pomysł wziął się z nie z nostalgii za dawnymi czasami, tylko z rozczarowania do współczesnych przemian po okrągłostołowych. Jako miłośnik dobrych tytoni i papierosów marzyłem w okresie komuny i krótko po komunie, że powstaną w każdym mieście specjalistyczne salony, sklepiki, trafiki wyłącznie z moimi ulubionymi gatunkami papierosów, tytoniu, akcesoriów, pięknych popielniczek z kryształu. Niestety nie doczekałem się. Postanowiłem wobec tego napisać tom o takim tytule, żeby zachować równowagę między mną i moim marzeniem / Dream / a światem. Pierwszy wiersz z tomu opublikowałem 13 lipca 2012, aktualnie ma 1087 odsłon

https://www.salon24.pl/u/prognozy2030/433764,z-tomu-traffic-2011-2012


I tutaj sensacyjna i oryginalna dla mnie parabola wieńcząca pomysł tytułu z roku 2011 i pisanie odpowiedzi na recenzję dla Małgorzaty P:

w nocy z 12/13 kwietnia 2019 szukając w galerii Google fotografii Walta Whitmana, którego nazwiska użyłem w odpowiedzi na recenzję, znalazłem wręcz sensacyjny dla TRAFFICu obraz: okładki pudełek cygar kubańskich z przełomu XIX i XX wieku z podobiznami słynnych poetów Walta Whitmana i Dante Alighieriego!!! 

W ten sposób zupełnie przypadkowo opis tomu, odpowiedź na recenzję i dokumentacja znalazły fascynujące w litograficznej pięknej robocie kolorowe domknięcie.  

Tak, kiedyś pudełka cygar ozdabiano podobiznami wybitnych poetów, Muzami greckimi, boginkami, etc.  

O tempora o mores… 

Tłumaczy to ozdobienie „Wieczoru autorskiego” Dantem, Whitmanem i innymi litografiami.  


            Historia powstania TRAFFIC: 20 miesięcy: sierpień 2017 – kwiecień 2019


                                                 projekt „OvidiAs” 2017-2020


Ponieważ latem 2017 mijała 40 rocznica mojego debiutu poetyckiego w lubelskiej „Kamenie” postanowiłem zrekapitulować moje doświadczenia i wiosną 2017 rozpocząłem składanie pierwszego tomu o nazwie roboczej „OvidiAs. 30-40 wierszy” z myślą o opublikowaniu go na blogu „Świat jako teatr”.


Rocznica ta zbiegła się z zakończeniem wspaniałej przygody jaką było redagowanie tutaj na Salon24.pl wraz ze wspaniałymi Kolegami czasopisma „Poetry&Parateatre” ( 2010-2016. Ponad 400.000 wejść ), zorganizowanie i prowadzenie pierwszego w świecie wirtualnego festiwalu poetyckiego pod nazwą *Th’Republic of Poets* ( 2013-2016, kontynuacja może być dalej), oraz sumą doświadczeń nazbieranych od 2010 do dzisiaj jako uczestnik klasycznego i super trudnego festiwalu – Przemyskiej Wiosny Poetyckiej ( 2010, 2012, 2014, 2015, 2018).

Na dzień 2 września 2017 w pliku ‘OvidiAs’ jest notatka: 22 wiersze, i dalej zalinkowane wraz z tytułami, wyselekcjonowane do dalszych prac 12 wierszy. 

”OvidiAs” był w zamyśle głębokim ukłonem w stosunku do Antyku.  

Ezra Pound - „najtęższy rzemieślnik” jak go określił Thomas Stearns Eliott w swoim noblowskim poemacie „Ziemia jałowa”- cytował w swoich esejach Owidiusza, który powiedział, że poeta ma w zasadzie jeden cel w życiu: napisać jakieś 30 wierszy. Zgadzam się z tym.  

Tutaj konieczna prawie główna uwaga: historia i dokumentacja tomu płynie też z zupełnie zasadniczych dwóch powodów.  

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura