0 obserwujących
38 notek
34k odsłony
368 odsłon

Nasza Wspólna Opowieść. Zapraszamy!

Wykop Skomentuj

„Nasza Wspólna Opowieść” – zaczynamy kolejny etap!

Z prawdziwą satysfakcją informuję, że Projekt Polacy rozpoczyna kolejny etap w drodze do zbudowania rzeczywistego - czyli świadomego i skutecznie dbającego o wspólne sprawy - społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Bardzo wiele wydarzyło się od momentu uruchomienia Projektu w październiku zeszłego roku. Bardzo wiele też się w tym czasie nauczyliśmy, również od Was. Dziękujemy za wszystkie informacje zwrotne, które pomogły nam udoskonalić Projekt – to w oparciu o nie udoskonaliliśmy stronę naszą stronę www. Mam szczerą nadzieję, że uznacie ją za bardziej przejrzystą, lepiej oddającą istotę Projektu Polacy i wygodniejszą w użytkowaniu.

Zmian i udoskonaleń jest zbyt wiele, aby o wszystkich tutaj pisać, najważniejsze jest to, że rozwijamy się i, chociaż jest to trudne (zgodnie z oczekiwaniami), dołączają do nas kolejne osoby, które chcą mieć realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Osoby, które poświęcają swój wolny (a niejednokrotnie również rodzinny) czas i siły na prace w ramach Projektu.

To im właśnie chcę dzisiaj szczególnie podziękować, bo bez nich nie udałoby się doprowadzić Projektu do tego momentu, nie byłoby możliwe rozpoczęcie „Naszej Wspólnej Opowieści”, ze wszystkimi jej niezbędnymi elementami – dokumentacją poszczególnych opowieści, opracowaniem i wyprodukowaniem rekwizytów, zaplanowaniem i obsługą logistyki etc.

Każdy z członków Projektu Polacy ma w tym udział i każdemu bardzo dziękuję za pomoc w dotychczas przeprowadzonych działaniach. Szczególne podziękowania chcę wyrazić Andrzejowi Święckiemu, Damianowi i Joannie Gucza, Piotrowi Gniado, Michałowi i Justynie Paluchowskim - za zaangażowanie, pomoc i… dużo serca włożonego w nasze wspólne prace.

Szczególnie jednak chcę podziękować dwóm osobom, które są z Projektem praktycznie od samego początku i wspierają mnie we wszystkich niemalże pracach – mojej kochanej Żonie Ewie oraz Tomkowi (Rolexowi).

Mam szczerą nadzieję, że nasze wspólne starania znajdą Wasze uznanie, a przygotowane rekwizyty spodobają się Wam.

A teraz nie pozostało mi już nic innego, jak zaprosić wszystkich Was do…

„Naszej Wspólnej Opowieści”!

„Nasza Wspólna Opowieść” jest jednym z głównych działań Projektu Polacy, mającym na celu przypominanie lub wręcz budzenie świadomości ważnych zagadnień wśród Polaków. Odnosi się przede wszystkim do zagadnień dotyczących naszego polskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego.

Potrzeba takiego wspólnego, obywatelskiego działania wynika przede wszystkim z tego, że coraz częściej spotyka się w przestrzeni publicznej (i nie tylko) opinie nierzetelne, nieprawdziwe lub wręcz kłamliwe dotyczące polskości i Polaków. Dominuje przekaz negatywny, zazwyczaj bazujący na fałszywych stereotypach.

Dlatego też rozpoczynamy naszą własną, obywatelską opowieść. Opowieść wyjątkową, bo całkowicie pozytywną. Będzie ona skoncentrowana na pięknie i wartościach polskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. W tej opowieści będziemy przypominać o wspaniałych świadectwach pozostawionych przez naszych przodków, także - o wyjątkowym zestawie pozytywnych cech, które – w opiniach obcokrajowców (!) – charakteryzują Polaków.

Są to świadectwa w dużej mierze dzisiaj zapomniane lub deformowane w istniejącym przekazie publicznym. Będąc Polakami i poczuwając się do odpowiedzialności za to piękne dziedzictwo, zarówno wobec naszych przodków, jak i dla naszych potomków, będziemy o nim przypominać i je upowszechniać. Zapraszamy każdego, dla kogo polskość i bycie Polakiem jest również ważne, do współuczestniczenia w tym działaniu.

„Nasza Wspólna Opowieść” jest wyjątkowa również dlatego, że wychodzimy z nią w przestrzeń publiczną. Nie będzie ona zamknięta w salach wykładowych, ani ograniczona do niewielkiej liczby – zazwyczaj i tak już przekonanych - ludzi. Ta obywatelska opowieść ma dotrzeć do jak najszerszej grupy naszych rodaków - zarówno do tych, którzy pamiętają, jak i do tych (zwłaszcza do nich!), którzy już zapomnieli. Dlatego też rekwizyty oraz formy przekazu zostały wybrane i opracowane pod kątem takiego właśnie rodzaju działania.

Kolejnym wyróżnikiem świadczącym o wyjątkowości „Naszej Wspólnej Opowieści” jest to, że każdy może brać w niej udział, niezależnie od swojej wiedzy historycznej czy miejsca zamieszkania! Aby to umożliwić, przygotowane zostały nie tylko rekwizyty, ale również materiały dodatkowe, które pomogą każdemu uczestnikowi w samodzielnym prowadzeniu jego własnej opowieści. Do każdego z rekwizytów dołączana jest dokumentacja omawiająca historię, którą on opowiada. Każda historia to nie tylko sam „przekaz”, to również konkretna argumentacja z powołaniem się na źródła (cytaty znanych osób, fakty historyczne, badania naukowe).

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale