1 obserwujący
19 notek
12k odsłon
  122   0

Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska - Chełmsko Śląskie

Historia

Chełmsko Śląskie położone jest w powiecie kamiennogórskim nad rzeką Zadrna, pomiędzy Górami Kruczymi a Zaworami. Od 1289 roku posiadało prawa miejskie. Utraciła je w 1945 roku. 

W średniowieczu najprawdopodobniej istniała osada, z ktorej pozostały ślady w postaci grodziska. Według niektórych źródeł miejscowość powstałą w 1214 roku przez Czechów ( prawdopodobnie kasztelana z Upy). Chełmsko Śląskie było prywatną własnością Jeriko de Ysinburga i jego siostrzeńca Presecha de Gutinsteyna.

W 1343 r. miasto zostało sprzedane opatowi cystersów Mikołajowi II z pobliskiego Krzeszowa.   Chełmsko było własnością klasztoru aż do kasaty zakonu w 1810r. 

W drugiej połowie XVII w. miasto ożyło dzięki tkactwu. Produkty sprzedawane były w całej Europie, a nawet w Ameryce. Wtedy też powstały kamienice w rynku oraz zespoły drewnianych domów ( "Dwunastu Apostołów" i "Siedmiu Braci").

W 1793r. doszło do buntu tkaczy sprowokowanych przez kupców kamiennogórskich. Do starć doszło w Lubawce, Kamiennej Górze a nawet oddalonym o kilkanaście kilometrów Bolkowie. 

Podczas II wojny światowe istniał obóz pracy. Filia obozu Gross-Rosen. Na parafialnym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła 77 więźniów.  Po zakończeniu wojny miasto znalazło się w Polsce. W 1947 roku przyjęto nazwę Chełmsko Śląskie. 


Zabytki

Chełmsko Śląskie do dnia dzisiejszego zachowało swój pierwotny układ urbanistyczny z rynkiem oraz dominującą nad miastem bryłą kościoła pw. Świętej Rodziny. Barokowy kościół powstał w latach 1670-1691.

Oprócz kościoła do zabytków należy wiele domów mieszczących się w Rynku jak i na jego obrzeżach.  Z 1575 r. istnieje dawna szkoła parafialna, która została przebudowana w XVII w. 


Zwiedzanie

Odwiedzając Chełmsko Śląskie napewno trzeba zwiedzić kościół i  domki apostołów. Za domkami musicie koniecznie zanurzyć palca w źródełku. Kto tak uczyni wróci do Chełmska w ciągu roku i będzie żył aż do śmierci. 

Idąc dalej ok 2 kilometry koniecznie trzeba zobaczyć kapliczkę św. Anny. Znajduje się ona u na zboczu góry Róg. Dawniej było to miejsce pielgrzymkowe. Za kapliczką znaleść możemy kolejne źródełko. 

imagePodziękowania


Chełmsko Śląskie odwiedzam przynajmniej 2 razy do roku. W 2019 roku byłem w Chełmsku podczas corocznego Jarmarku Tkaczy Śląskich. 

Koncerty lokalnych zespołów ( KAMI, Zespół ludowy "Zgoda" )

Występ zespołu dziecięcego "Kwiatuszki Lnu"

Sprawdziłem i już mam zaplanowaną kolejną wycieczkę do Chełmska Śląskiego, akurat wtedy gdy będzie organizowany kolejny Jarmark.  21-22 sierpnia zachęcam wszystkich aby odwiedzili wtedy Chełmsko Śląskie i zobaczyli jak tutaj jest miło i przyjemnie. Zabawa i atrakcje gwarantowane. 

Za wiele informacji i wskazówek gdzie i co tutaj zobaczyć serdecznie dziękuję:

Fan Page Chełmsko Śląskie

Chata u Apostoła

Sudety Pro

oraz dziewczyną, które  zauroczyły mnie swoim występem na scenie podczas Jarmarku w Chełmsku Śląskim

Grupa KAMI

Zobacz galerię zdjęć:

Domki Apostołów Źródełko Taras widokowy na Chełmsko Śląskie +4 zdjęcia +5 zdjęć
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale