0 obserwujących
199 notek
97k odsłon
  433   0

O policji w II RP i dzisiaj

Przy okazji ostatnich pomyłek naszej policji - kilka refleksji:

"Stan etatowy Policji Państwowej według preliminarza budżetowego na rok 1920 wynosił 29511 policjantów w tym 723 oficerów. W 1937 roku przewidziano etaty dla 28 716 policjantów zaś stan etatowy Policji Państwowej w roku 1938 liczył 29 936 szeregowych i 850 oficerów ... i był porządek.

No tak, ale wtedy nie było też bezstresowego wychowania, ojciec mógł korzystać czasami z paska, chyba nikt nie znał choroby ADHD, tak jak i dyslekcji. Dzieci, zwłaszcza na wsi, dużo pracowały. Nauczyciel był osobą szanowaną. Ludzie bali się potępienia boskiego i piekła, ale i na wszelki wypadek, była kara śmierci. No i nie było telewizji.

Dzisiaj jest to około 118 000 etatów (cztery razy więcej) i jest tak jak widać, np. sprawa Olewnika i jej podobne, choć może mniej drastyczne.
Dodam, że w 1938 nie było indywidualnych środków łączności, samochodów, komputerów i temu podobnych bardzo pomocnych i użytecznych akcesoriów a terytorium RP było około o 25% większe. Liczbie ludności w tym czasie jest podobna a więc wnisek taki, że dzisiaj powinno wystarczyć 15 000 - 20 000 etatów. Co zatem robi te dodatkowe 90 000 policjantów? Niektórzy odczuli to na własnej skórze.

Druga zasadnicza różnica to taka, że przed 1939r. każdy z funkcjonariuszy rozpoczynający służbę składał przysięgę: „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonym mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma; Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować; wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy przełożonych wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować. Tak mi Panie Boże dopomóż” ... i może w tym cała tajemnica tej różnicy.

Policjanci powinni mieć wysoki żołd. Ale też dopóki Policja nie będzie PŁACIĆ odszkodowań za swoje pomyłki – i to płacić z funduszów danej jednostki: „Chłopaki – w tym kwartale nie ma premii, bo płacimy odszkodowanie za spieprzoną akcję »Mysikrólik«” - dopóty nic się nie zmieni."

wykorzystano JKM oraz panaMarka

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale