Blog
zrozumieć przestrzeń
slej
slej Człowiekiem ciekawym życia
6 obserwujących 117 notek 70205 odsłon
slej, 6 sierpnia 2017 r.

Się w końcu kręci:)

447 28 0 A A A

     Chwile mnie nie było ale adaptacja w nowym miejscu pracy chwilę zajęła. Niestety nie robię dokładnie tego co zwykle co wymaga ode mnie większego zaangażowania a to skutkuje brakiem czasu na moje poszukiwania rozwiązań. Ale cóż poradzisz, życie to nie bajka. Powoli wracam i przez ostatnie dwa tygodnie pracowałem z powodzeniem nad symulacją efektu w układzie inercjalnym.

     Ponieważ była dłuższa przerwa przygotowałem nowe podsumowanie by nowi czytelnicy mogli się zapoznać z tematem a być może ci którzy z tematem są zapoznani będą chcieli sobie też sobie przypomnieć o co mi chodzi. Podsumowanie po filmiku. Na końcu umieszczam kod do animacji.

     Jak działa program? Wzory Eulera pracują w układzie bryły, przy czym w jednym kroku najpierw obracam układ odniesienia BS w przestrzeni a następnie w tym układzie wyznaczam nową pozycje omegi. Z dokładnością jest trochę słabo wyliczany wektor krętu przemieszcza się o 0,001 ale na tym etapie jest to do zaakceptowania. Musze pomyśleć jak uzyskać większą dokładność, jeżeli ktoś ma jakieś pomysły jak to zrobić to proszę pisać.     Ta symulacja sporo mnie nauczyła na temat tensora momentu bezwładności i teraz postaram się na nim skupić by go w pełni zrozumieć, by rozszyfrować w pełni znaczenie jego parametrów. Zakupiłem też w końcu trzy podręczniki do mechaniki, niestety tylko w jednym interesujący mnie temat był opisany nieco lepiej, jest to „Mechanika” Wacław Tybor, Krzysztof Kowalski. Jest tam bardzo ciekawe stwierdzenie:

„Niediagonalne elementy tensora bezwładności nazywają się czasem momentami dewiacyjnymi, ponieważ związane są z momentami sił dążącymi do zmiany kierunku osi obrotu”.

     Czyli świat Fizyki wie o istnieniu momentów sił tylko nie jest jeszcze tego świadomy co to oznacza. Oczywiście przy obecnej interpretacji gdzie najpierw wylicza się główne momenty bezwładności a potem na ich podstawie wylicza się tensor bezwładności to momenty dewiacyjne się zerują, pytanie jest czy taki sposób modelowania odpowiada rzeczywistości. Zrozumienie w pełni tensora powinno w końcu dać mi wszystkie odpowiedzi których szukam.Zrozumieć mechanikę bryły sztywnej. Nowe możliwości.

     Jestem człowiekiem ciekawym życia nieustanie szukającym odpowiedzi na temat sekretów otaczającej nas rzeczywistości. Kilka lat temu zainteresowałem się amatorsko Fizyką i nie umiem się z tego wyplątać. Mnóstwo pytań, mnóstwo tajemnic na które chciałbym znaleźć odpowiedzi. Jakiś już taki jestem że zawsze nasuwają mi się pewne pomysły jak niektóre zagadnienia można by nico inaczej rozumieć. Nie boję się odważnie myśleć i nie boję się popełniać błędów no i często też błędy popełniam, jednak ucząc się na błędach dopracowuje moje pomysły by lepiej mogły odzwierciedlać rzeczywistość.

     Niestety w dzisiejszym świecie gdzie każdy ma swoją prawdę, bardzo trudno jest przedyskutować nowe rozwiązania bez zbędnych emocji, w sposób obiektywny i poddać nowe rozwiązania rzetelnej weryfikacji. Niestety ponieważ moje pomysły często są odważne od razu są wrzucane do szufladki nauki alternatywnej, czyli nieprawdziwej. Nie uznaje takiego terminu jak Fizyka alternatywna bo Fizyka jest jedna, ja jedynie na to samo staram się popatrzeć z innej perspektywy i zapisać to samo w inny sposób. Niestety dzisiejszym świecie „inne” od razu znaczy „błędne” a dla mnie te dwa wyrażenia nie są tożsame. Często słyszę że moje rozwiązania nie są zgodne z szeroko uznanymi rozwiązaniami przyjętymi przez świat nauki ale dla mnie nie jest to żaden dowód na błędność moich pomysłów. Błędność lub poprawność danej tezy można jedynie stwierdzić na podstawie dowodu i dlatego wszelkiego rodzaju opinie (chociaż często cenne) są dla mnie jedynie opiniami i dlatego nie uznaje ich jako kryterium poprawność moich tez.

     Pomysły te były już dyskutowane na innych forach i starałem się też nimi bezskutecznie zainteresować uczelnie techniczne. Piszę tutaj w nadziei że znajdą się to ludzie którzy zechcą ze mną podjąć tą podróż i znaleźć rozwiązania poruszanych problemów. Ja nie twierdzę że moje rozwiązania są poprawne bo dowodu na to nie mam, dlatego też jestem otwarty na wasze propozycje rozwiązań.

     Już ponad rok temu profesor Arkadiusz Jadczyk na swoim blogu (podaje linka do jednego z jego notek)

https://arkadiusz-jadczyk.salon24.pl/731259,euler-rozszyfrowany

starał się lepiej zrozumieć efekt Dżanibekowa i jakoś mnie tym zaraził.


    Swobodny ruch obrotowy bryły sztywnej opisują równania Eulera. Bardzo fajną prezentacje na ten temat można znaleźć tutaj

http://readgur.com/doc/245457/mechanika-bry%C5%82y-sztywnej-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-ii-mechanika-bry%C5%82y-sztywne...


     Dokonałem bardzo prostych przekształceń tych wzorów których nie wiadomo czemu Fizycy uznać nie chcą

Opublikowano: 06.08.2017 21:27.
Autor: slej
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wiem że nic nie wiem a to już coś

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Wiktor Wektor Mi tam na tym by mieć racje nie zależy ale w tym przypadku ja miałem racje a...
  • @syzyf Miało być niezerowe wypadkowe momentów sił. Nie mogę znaleźć tego fragmentu który...
  • @Eine "W  fizyce  ,jeśli    ɛ   -  oznacza   przyspieszenie  kątowe ,  a  ω - ...

Tematy w dziale Technologie