Janusz Malicki www.PrzewodnikZamosc.pl
Janusz Malicki www.PrzewodnikZamosc.pl
Janusz Malicki Janusz Malicki
506
BLOG

Marek Grechuta ...z Zamościa

Janusz Malicki Janusz Malicki Kultura Obserwuj notkę 4

Podczas spacerów uliczkami i zaułkami Idealnego MIasta niezwykły wprost …entuzjazm u Turystów! wzbudza informacja, że Marek Grechta w Zamościusię urodził, przez wiele lat mieszkał. uczył gry na fortepanie, tworzył swe pierwsze, młodzieńcze utwory, widząc wspaniałości Hetmańskiego Grodu zapalił do studiowania architektury. Co stało się „przez dziewczynę z końca sali podobną do róży” ? i znacznie więcej opowiem podczas wspólnego zwiedzania Zamościa. Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnych sytuacji konfliktowych wynikłych już po śmierci wielkiego artysty, oraz komentarzy, czy Grechuta w pewnym momencie obraził się na Zamość czy też nie.
Nie powinniśmy się tak bardzo przejmować tymi zastrzeżeniami, widzieć pozytywną stronę już przez sam fakt związku wielkiego Artysty Muzyka z Perłą Renesansu, lat tu przez Niego spędzonych i w znacznie większym wymiarze uhonorować Marka Grechutę. Ach!, jeszcze jeden mały fakt, nie zapomniał On o Zamościu w swej ostatniej płycie o miastach („Miejsca niezwykłe”).

Z pewnością możemy zdobyć się na coś więcej niż jedynie tablicę pamiątkową ( również piękna) umiejscowioną na kamienicy na Starym MIeście, w której mieszkał.. Najprawdopodobniej małe są szanse na odlanie fortepianu, ale już ławeczką z brązu i siedzącego na niej Marka możemy zdecydowanie przypomnieć światu skąd pochodzi, na jakiej ziemi wyrósł, gdzie był wychowywany i czerpał wzorce do życia największy polski Arysta Słowa i Muzyki. Nie powinno być żadnych wątpliwości jak wielkie zainteresowanie wśród turystów wzbudzi możliwość aby usiąść na ławeczce obok Grechuty i zrobienia sobie z Nim zdjęcia ? Mogłaby to być jedna z większych atrakcji w Zamościu. Czy znajdą się Osoby zdecydowane wesprzeć tą inicjaywę?

Także na stronach:

www.PrzewodnikZasmosc.pl

https://www.facebook.com/PrzewodnikZamosc?hc_location=timeline

http://zamoscroztocze.blox.pl/html 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Janusz Malicki www.PrzewodnikZamosc.pl
Janusz Malicki www.PrzewodnikZamosc.pl

Nazywam się Janusz Malicki i jestem licencjonowanym przewodnikiem po Zamościu i Roztoczu, piszę o historii hetmańskiego grodu, ordynacji Zamojskiej, Krainy Malowniczych Wzgórz jak również o przyrodzie i geografii tych miejsc. Szczegółowy program zwiedzania znajduje się na mojej stronie internetowej http://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura