Ryc.1 A i B Stolarek 2023
Ryc.1 A i B Stolarek 2023
quahadi quahadi
362
BLOG

Turyści vs miejscowi Słowianie

quahadi quahadi Kultura Obserwuj notkę 5

Na blogu eurogenes, w jednym z komentarzy Dawidski zamieścił taki link . 

Prowadzi on do badania Stolarek i wsp. 2023:

"Historia genetyczna Europy Środkowo-Wschodniej w pierwszym tysiącleciu n.e"

Ireneusz Stolarek ,Michał Zeńczak ,Luiza Handschuh ,Anna Juras ,Małgorzata Marcinkowska-Swojak ,Anna Spinek ,Artura Dębskiego ,Marzena Matla ,Hanna Kóčka-Krenz ,Janusza Pionka ,Zespół Polskiego Konsorcjum Archeogenomicznego &Marka Figlerowicza

Ryc. 1 A , B.

image

Mam nadzieję, że to i kolejne badania tyczące naszej przeszłości doprowadzą w końcu do rozstrzygnięcia pewnej intrygującej kwestii.

Głos oddaję autorom (tłum. google, podkreślenie moje):

"Tło

Pojawienie się Słowian w Europie Środkowo-Wschodniej było przedmiotem ponad 200-letniej debaty opartej na dwóch sprzecznych hipotezach. Pierwsza zakłada, że ​​Słowianie przybyli na tereny ówczesnej Polski nie wcześniej niż w VI wieku n.e.; drugi postuluje, że zamieszkiwali oni ten region już w epoce żelaza (IA). Sprawdzenie którejkolwiek z hipotez nie jest trywialne, biorąc pod uwagę, że kremacja zmarłych była zwyczajem dominującym w Europie Środkowej od późnej epoki brązu do średniowiecza (MA).

Wyniki

Aby rozwiązać ten problem, ustaliliśmy skład genetyczny przedstawicieli kultur IA Wielbark- i MA-słowiańskich z terenów dzisiejszej Polski. Badaniami objęto 474 osoby pochowane na 27 cmentarzach. Dla 197 z nich uzyskano dane dotyczące całego genomu. Odkryliśmy bliskie podobieństwa genetyczne między osobnikami związanymi z kulturą IA Wielbark a współczesnymi im i starszymi populacjami północnoeuropejskimi. Ponadto zaobserwowaliśmy, że osobniki IA miały komponenty genetyczne, które były niezbędne do modelowania populacji MA.

Wnioski

Zgromadzone dane sugerują, że populacja IA związana z kulturą wielbarską została utworzona przez imigrantów z północy, którzy przybyli na tereny dzisiejszej Polski najprawdopodobniej na początku pierwszego tysiąclecia n.e. i zmieszali się z autochtonami. Przedstawione wyniki są zgodne z hipotezą zakładającą genetyczną kontynuację między okresami IA i MA w Europie Środkowo-Wschodniej."

Zamieszczam jeszcze obrazowanie PCA  ryc. 1c:

image


O tym badaniu będę jeszcze pisał szerzej. By jednak zbytnio nie zestresować zwolenników allochtonicznej teorii, powiem Wam tylko tyle, że będzie tego więcej.

pzdr


ps.

 1/ Dla mgr M.Krydy: hg R1b ( o skandynawskim pochodzeniu) była już w Polsce przed V w AD (ryc. 2 omawianego badania), więc może coś o gockim pochodzeniu Piastów ?

2/Bazyli1969   - będziesz "cierpiał męki" ;-) za Twój  komentarz pod notką o-wywazaniu-drzwi-otwartych-czyli-m-kryda-i-tajemnica-pochodzenia-slowian

"... lecz nie da się udowodnić czegoś na podstawie niczego. Tym bardziej, że źródła pisane i archeologiczne nie pozwalają przyjmować, iż nad Wisłą żyli Prasłowianie."

Zaś Twoi Protogermanie i Pragermanie, to zupełne kuriozum ( link )

3/ Widzę odległość w czasie pomiędzy dwoma omawianymi w badaniu populacjami. Brakuje około 500 lat. Nie czas jest jednak problemem dla archeogenetyki, tylko dostępność do próbek aDNA.


   

Zobacz galerię zdjęć:

Ryc.1 C Stolarek 2023
Ryc.1 C Stolarek 2023
Stolarek
quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura