To i owo
Przez poznanie do poznania...
14 obserwujących
446 notek
146k odsłon
1191 odsłon

Czym jest podatek od emisji dwutlenku węgla?

Wykop Skomentuj57

Czym jest podatek od emisji dwutlenku węgla?

Poparcie dla podatku od emisji dwutlenku węgla stało się szczytem mody wśród polityków od lewej do prawej sceny politycznej na całym świecie.

Wielu uważa, że podatek jest skutecznym podejściem wolnorynkowych ekonomistów do walki ze zmianami klimatu, sprytną reformą fiskalną promującą wzrost gospodarczy i wielką szansą na przełamanie politycznego impasu?

Ale jak w przypadku większości modowych trendów, nie ma to większego sensu, gdy dokładnie się przyjrzymy.

Mówiąc najprościej, podatek od emisji dwutlenku węgla jest grą shellową.

Różnorodność wzorów podatków- cen, uzasadnienia i żądanych korzyści różni się tak bardzo, że ocena faktycznej ważności tych sprzecznych propozycji staje się prawie niemożliwa.

Nieistotny wpływ na emisję CO2 zostaje zatuszowany przez dyskusje na temat korzyści podatkowych. Negatywne skutki fiskalne równoważą twierdzenia o efektywności środowiskowej. Promowana jest prostota i praktyczność podatku, nawet gdy wprowadza się nową złożoność w celu usunięcia każdej wady. Te same dochody są retorycznie wydawane, aby osiągnąć wiele celów...

Dobrze przeanalizowane zostało przez doradców Donalda Trumpa wdrożenie amerykańskiego podatku od emisji dwutlenku węgla zawarte w książce „Dzień Ziemi” wydane przez American Enterprise Institute, Brookings Institution, Międzynarodowy Fundusz Walutowy....

I tak w rozdziale 4, „...Podatki od emisji dwutlenku węgla docelowo mają zmniejszyć poziom emisji w USA o połowę do 2050 r. Podatek ma mieć średnią cenę 35 USD za tonę dwutlenku węgla (CO2) w 2020 r., która ma stopniowo wzrastać do163 USD w 2050 roku...

Rozdział 5, „Makroekonomiczne skutki podatków od emisji dwutlenku węgla”- jest sprzeczny. Wpływ podatków od emisji dwutlenku węgla na gospodarkę o średniej wartości początkowej poniżej 20 USD za tonę CO2 i wartości w 2050 roku są średnio mniejsze niż 90 USD za tonę.

„Podatek od emisji dwutlenku węgla pomaga środowisku”, …. „podatek od emisji dwutlenku węgla ma możliwe do opanowania skutki gospodarcze - ale te dwa założenia nie są wcale tym samym podatkiem?

Problem z podatkami od emisji dwutlenku węgla nie jest funkcją tego, co nauka mówi o klimacie. Nawet zakładając, że wnioski Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) są bezbłędne i że proces polityczny nie zakłóciłby hipotetycznej propozycji polityki (dwa bardzo duże założenia, na pewno), podatek od emisji dwutlenku węgla nie jest dobrą polityką. Analizując zdolność podatku od emisji dwutlenku węgla do walki z zagrożeniem zmiany klimatu, jego potencjalną efektywność ekonomiczną, jego cechy fiskalne oraz różnorodność czysto politycznych argumentów przemawiających na jego korzyść, daje złudne nadzieje, że zwycięską strategią jest szybkie przejście od propozycji do działania.

Społeczność międzynarodowa wyznaczyła sobie cel ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 2 stopni Celsjusza, wierząc, że ocieplenie powyżej tego progu stwarza niedopuszczalne ryzyko katastrofy związanej z klimatem. Osiągnięcie tego celu wymaga redukcji globalnej emisji CO2 rzędu 50% do 2050 r., zgodnie z IPCC.

Ponieważ emisje wciąż gwałtownie rosną w krajach rozwijających się, oczekuje się, że kraje rozwinięte będą zwykle dokonywać znacznie ostrzejszych cięć. Według Białego Domu za prezydentury Obamy oficjalnym celem rządu USA było ograniczenie emisji o 80% do 2050 r.

Roczne emisje w USA stanowią jednak mniej niż jedną piątą globalnej sumy, a udział ten maleje każdego roku, więc nawet zerowanie emisji USA osiągnęłoby niewiele bez dramatycznych zmian w globalnym zachowaniu Chin, Indii....


imageSkuteczność podatku od emisji dwutlenku węgla, w związku z polityką ochrony środowiska, zależałaby zatem nie tylko od tego, jak bezpośrednio zmieniłby trajektorię amerykańskich emisji, ale także od jego zdolności do wpływania na globalne emisje poprzez napędzanie globalnych innowacji technologicznych lub wpływanie na zachowanie obcych rządów. W każdym z tych wymiarów podatek od emisji dwutlenku węgla zawodzi. Na rozważanych poziomach nie zbliżyłoby się to do osiągnięcia ukierunkowanych redukcji Ameryki.

W przypadku braku skutecznego porozumienia międzynarodowego jedyną drogą do obniżenia globalnej emisji są innowacje technologiczne, które sprawiają, że paliwa niskoemisyjne są tańsze niż konwencjonalne, ale podatek od emisji dwutlenku węgla jest również źle dostosowany do osiągnięcia tego celu. Dla osób poważnie myślących o zmianach klimatu podatek od emisji dwutlenku węgla nie jest odpowiedzią.

Trzeba przyznać, że zwolennicy podatku od emisji węgla rzadko twierdzą, że ich propozycje mogą przyczynić się do osiągnięcia celów w zakresie emisji.

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka