To i owo
Przez poznanie do poznania...
14 obserwujących
493 notki
178k odsłon
269 odsłon

Wojna o cenę ropy naftowej

Wykop Skomentuj12

Wojna o cenę ropy naftowej

Władymir Władimirowicz Putin chciał wspólnie z członkami kartelu OPEC zagrać przeciwko amerykańskim łupkom, ale doszło z powodu szczegółów do zerwania porozumienia. Jak to z kartelami bywa, kiedy nie ma porozumienia jest wojna.

 Arabia Saudyjska obniżyła cenę po upadku rozmów z Rosją tak nisko, że uderzyło to w Rosję. Chytry plan Putina uderzy w rosyjską gospodarkę, gdzie wydobycie ropy naftowej jest znacznie droższe. Budżet rosyjski był zbilansowany na cenie ropy powyżej 42 USD za baryłkę a ropę można na światowych rynkach kupić już za 36 USD. Rosja nie jest dobrze przygotowana na przetrwanie kryzysu.

Rosja jest trzecią światową gospodarką wysoce zależną od cen surowców i energii. Czas wojny cenowej z powodu koronawirusa jest niekorzystny dla producentów, dostaną mniej pieniędzy za mniejszą produkcję. To klasyczna gospodarcza pułapka ofsajdowa.

Arabia Saudyjska rozpoczęła w sobotę totalną wojnę naftową, obniżając oficjalne ceny ropy naftowej i dokonując najgłębszych cięć od co najmniej 20 lat w swoich głównych gatunkach, starając się wypchnąć jak najwięcej beczek na rynek.

Obniżki miesięcznych cen przez państwowego producenta Saudiego Aramco są pierwszą oznaką reakcji Saudyjczyków na zerwanie sojuszu OPEC z partnerami takimi jak Rosja.

Decyzja Aramco w sprawie cen wpływa na około 14 milionów baryłek dziennie eksportu ropy, ponieważ inni producenci w regionie Zatoki Perskiej podążają za nią.

Zapasy ropy naftowej rosną w rekordowym tempie.

W miarę jak producenci zwiększają dostawy w walce o dominację na rynkach światowych, a koronawirus niszczy popyt, do zbiorników magazynowych może wpłynąć ponad miliard dodatkowych beczek. Ceny ropy spadły o 32%, do około 34 USD za baryłkę.


image
Nadciągająca nadwyżka może być nadal kontrolowana, prezydent Donald Trump obiecał, że w piątek usunie ropę z rynku, uzupełniając rezerwę strategiczną USA. Za niskie ceny ropy naftowej uderzyły w gospodarkę Rosji, żeby utrzymać wartość rubla rząd rosyjski rozpoczął wyprzedaż dewiz i chce rozmawiać z Arabią Saudyjską ale Saudowie mają swoje warunki polityczne uderzające w interesy rosyjskie na Bliskim Wschodzie…Czy będzie rozejm?

Paola Rodriguez-Masiu, analityk w firmie konsultingowej Rystad Energy AS w Oslo powiedział, że produkcja ropy z łupków w USA będzie rosła do 2020 roku i może dłużej...

Według Międzynarodowej Agencji Energii, światowa podaż już przewyższa popyt w niespotykanym tempie 3,5 miliona baryłek dziennie, z powodu koronawirusa.

Ogółem globalne zapasy ropy wzrosną w tym roku o 1,7 miliarda baryłek, zgodnie z obliczeniami Bloomberga, około trzy razy więcej niż podczas największej w historii nadwyżki odnotowanej przez MAE. To było w 1998 roku, kiedy Brent spadł do rekordowo niskiego poziomu poniżej 10 USD za baryłkę.

Stratedzy PKN Orlen wykazali się genialnym pomysłem, chcieli wynająć zbiorniki w Korei Południowej, które można wykorzystać w handlu ropą przy różnicy cen ale zostali przebici przez potentata Grupę Vitol...Na marginesie za rządów PiS-u mamy w gospodarce ludzi, którzy nie mają kompleksów i są gotowi konkurować z najlepszymi w świecie.

Analitycy w USA zastanawiają się: Czy cena ropy spadnie tak nisko, że nie będzie to opłacalne dla producentów łupków w USA?

Bardziej realne pytanie przy jakiej cenie ropy zbankrutuje gospodarka rosyjska?

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka