To i owo
Przez poznanie do poznania...
30 obserwujących
809 notek
437k odsłon
  210   0

Moral hazard w USA?

Moral hazard w USA?

Pożyczki lewarowane, które są zaciągane przez firmy o bardzo wysokim poziomie zadłużenia, o ratingach nieinwestycyjnych, są zwykle wykorzystywane przez firmy private equity jako sposób finansowania przejęć takich spółek.

Według amerykańskiej agencji ratingowej Moody's Investors Service rynek kredytów lewarowanych w USA wzrósł do ponad 2 bilionów dolarów, co stanowi wzrost o 80% od początku 2010 roku.

Po dodaniu do rynku obligacji śmieciowych o wartości 1,2 bln USD oraz długu BBB o wartości 3,2 bln USD, który jest nieco powyżej kategorii śmieci, uzyskuje się dług korporacyjny o wartości prawie sześciu i pół bln bilionów dolarów, który jest zabezpieczony w różnym stopniu?…

Czy można się dziwić, że FED nie dopuszcza już nawet niewielkiej korekty na giełdzie lub niewielkiego spadku PKB... Ale może nadszedł czas, aby to zrobił?

 Wycena akcji powróciła obecnie do rekordowo wysokiego poziomu 150% PKB. I niewiarygodnie, tylko trzy akcje (AAPL, AMZN i MSFT) są wyceniane na 4,4 bln USD. Oznacza to, że Wall Street uznało za właściwe, że tylko trzy firmy mają taką samą wartość, jak 22% całej produkcji w USA rocznie. „Spekulacyjni” właściciele z pewnością się cieszą.

Gospodarka USA napędzana konsumpcją jest atakowana z wielu potencjalnych kierunków. Nadal 29 milionów osób pobiera jakąś formę ubezpieczenia od utraty pracy. Obejmuje to ponad 9 milionów osób „pozabilansowych” objętych programem pomocy w razie pandemii bezrobocia.

Około 2,2 miliona osób, znajdują zatrudnienie w firmach „Zombi”. Te firmy utrzymywały się przy życiu dzięki rekordowo niskim kosztom finansowania długu śmieciowego i względnie dobrej gospodarce. Jednak teraz koszt rolowania długu wzrósł, podczas gdy ich modele biznesowe zostały storpedowane przez wirusa z Wuhan.

Główne średnie walczą o powrót do rekordowych poziomów, ale podstawowe wsparcie ekonomiczne szybko się rozpada. Dlatego przepaść ekonomiczna między bogatymi, a biednymi pogrąża się głębiej w rekordowe tępię. Ale miraż półnormalności utrwala potężny i bezprecedensowy bodziec fiskalny i monetarny.

U podstaw tej iluzji ekonomicznej w kształcie litery „V” znajduje się 2,3 biliona dolarów bodźca fiskalnego zatwierdzonego już przez Kongres.

Teraz Izba Reprezentantów zatwierdzi dodatkowy pakiet 3 bilionów dolarów, znany jako HEROES Act; ale lider Senatu McConnel chce tylko 1 bilion dolarów.

Prezydent wskazał, że chce podzielić różnicę za pomocą pakietu 2 bilionów dolarów. Oczywiście wszystko to będzie spieniężone dzięki uprzejmości przewodniczącego FED Jerome Powella.

Dług publiczny wynosi już 26 bilionów dolarów, co stanowi 850% rocznych dochodów. Deficyt budżetowy USA na 2020 r. ma osiągnąć rekordowo wysoki poziom 4 bln USD (20% PKB). A całkowity dług USA wzrósł do 72 bilionów dolarów! 

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka