To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1118 notek
739k odsłon
  540   0

Ewakuacja z Afganistanu - kto zawinił?

Ewakuacja z Afganistanu - kto zawinił?


image


Układ Trumpa z talibami 29 II 2020


 Kluczowe punkty porozumienia.

- w ciągu pierwszych stu trzydziestu pięciu (135) dni (od 29 lutego 2020 r.) nastąpi redukcja sił USA w Afganistanie do ośmiu tysięcy sześciuset (8600) i proporcjonalnie doprowadzą do zmniejszenia liczebności jego sojuszników i sił koalicyjnych. Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i Koalicja wycofają wszystkie swoje siły z pięciu baz wojskowych.

- nastąpi zwolnienie jeńców, 5 000 więźniów Islamskiego Emiratu Afganistanu (talibów) i 1 000 więźniów drugiej strony zostanie zwolnionych do 10 marca 2020 r.

- Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i Koalicja dokończą wycofanie wszystkich pozostałych sił z Afganistanu w ciągu pozostałych dziewięciu i pół miesiąca [do połowy grudnia]. Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i Koalicja wycofają wszystkie swoje siły z pozostałych baz [do połowy grudnia].

- Stany Zjednoczone rozpoczną administracyjny przegląd obecnych sankcji USA i listy kar wobec członków Islamskiego Emiratu Afganistanu w celu zniesienia tych sankcji do 27 sierpnia 2020 r.

- Islamski Emirat Afganistanu uniemożliwi jakiejkolwiek grupie lub osobie przebywającej w Afganistanie zagrażanie bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników oraz uniemożliwi im rekrutację, szkolenie i pozyskiwanie funduszy oraz nie będzie ich gościł zgodnie z zobowiązaniami zawartymi w tym porozumieniu. Islamski Emirat Afganistanu nie będzie zapewniał wiz, paszportów, pozwoleń na podróż ani innych dokumentów prawnych osobom, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w celu wjazdu do Afganistanu.

- Stany Zjednoczone będą dążyć do współpracy gospodarczej na rzecz odbudowy z nowym po ugodzie afgańskim rządem islamskim, zgodnie z ustaleniami wewnątrzafgańskiego dialogu i negocjacji, i nie będą interweniować w jego sprawy wewnętrzne.

Ten układ nie usprawiedliwia wyjątkowo złego podejścia Bidena do procesu wyjścia. Nie usprawiedliwia też strasznych szacunków amerykańskiego wywiadu, w jaki sposób długo siły afgańskie wytrzymałyby walkę z talibami.

Nie uwzględniono rozmów i układów jakie talibowie zawierali od lipca 2021 roku z przedstawicielami lokalnych i centralnych władz Afganistanu.

Przywódcy rządu afgańskiego składali broń i poddawali się talibom często bez walki. To wyjaśnia szybkie przejęcie władzy przez talibów.

Afgańczycy nie chcieli walczyć o swój kraj, dlaczego  mieli to robić Amerykanie?

Pijarowcy Joe Biden próbują tworzyć obraz narracji, że to wina Donalda Trumpa. Jeśli Trump mógł wydostać nas z Afganistanu bez robienia bałaganu, to dlaczego celowo zostawił wykonanie swojego planu Bidenowi, zamiast wycofać się do końca 2020 roku, jak pierwotnie obiecał?


image


USA od 20 lat zawodzą w polityce w Afganistanie.

 Ostateczny wynik, należący do 4 administracji mówi sam za siebie. Ale pomimo narobienia ogromnego bałaganu przy wyjściu (w dużej mierze dzięki Trumpowi – twierdzenie pijarowców Bidena), to Biden nas wydostał.

 Koszty 20 lat wojny zostały wyliczone przez Watson Institute of Brown University na około 6,4 biliona dolarów.

 

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka