To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
963 notki
563k odsłony
  534   1

Czy UE czeka kryzys energetyczny?


Czy UE czeka kryzys energetyczny?


https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-13/dutch-gas-extends-rally-as-u-s-says-europe-isn-t-doing-enough


Pogłębia się kryzys energetyczny w Europie. Jeśli będzie mroźna zima, nie ma wystarczającej ilości paliw.

 Amos Hochstein, wysłannik Departamentu Stanu USA ds. bezpieczeństwa energetycznego ostrzega Europę przed sytuacją do tej podobnej z Teksasu.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1113634,zielony-lad-nie-sprawdza-sie-zima-w-usa

Na około miesiąc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Europa nie ma wystarczającej ilości gazu ziemnego w magazynach, a także nie tworzy zapasów wystarczająco szybko.

 Zapasy gazu w Europie są już na najniższym poziomie od ponad dekady o tej porze roku, podnosząc koszty produkcji energii elektrycznej. Zwyżka cen energii w Europie to tylko przedsmak tego, co nadejdzie w przypadku innych surowców, powiedział Goldman Sachs Group Inc. w raporcie. „Dynamika europejskich cen energii daje wgląd w to, co czeka inne rynki towarowe, z rosnącymi deficytami i uszczuplającymi się zapasami prowadzącymi do podwyższonej zmienności cen” – powiedzieli analitycy Goldman, w tym Jeff Currie.

W przypadku europejskiego gazu „zniszczenie popytu jest jedyną opcją przywrócenia równowagi rynków” – powiedzieli.

Jak wiatr przestaje wiać,  rosną hurtowe ceny energii już w następny dniu…

 The Wall Street Journal donosi, że ceny energii w Europie biją rekordy po tym, jak wiatr przestaje wiać na Morzu Północnym, ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej już rosły w Europie

Epizod podkreślił niepewny stan rynków energetycznych regionu, w obliczu długiej europejskiej zimy. Szok cen energii elektrycznej był najbardziej dotkliwy w Wielkiej Brytanii, która oparła się na farmach wiatrowych w celu wyeliminowania emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Ceny kredytów węglowych, których producenci energii elektrycznej potrzebują do spalania paliw kopalnych, również są na rekordowym poziomie.

„Wiele osób zaskoczyło”, powiedział Stefan Konstantinov, doświadczony ekonomista ds. energii w firmie ICIS, o skoku cen energii. „Gdyby miało to nastąpić zimą, kiedy mamy znacznie wyższy popyt, stanowiłoby to prawdziwy problem dla stabilności systemu”.

 W szczytowym momencie ceny energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wzrosły ponad dwukrotnie we wrześniu i były prawie siedmiokrotnie wyższe niż w tym samym momencie w 2020 r.

 Wzrosły również ceny energii we Francji, Holandii i Niemczech. Według ICIS ceny energii, która ma zostać przesłana następnego dnia, wzrosły w Wielkiej Brytanii do 285 funtów za megawatogodzinę, gdy prędkość wiatru spadła w zeszłym tygodniu i stanowi rekord w liczbach sięgających 1999 roku.

 Po tym, jak wiatr ustał w tym miesiącu, National Grid poprosił Électricité de France SA o ponowne uruchomienie elektrowni węglowej West Burton A w Nottinghamshire.

Nie będzie to możliwe w przyszłości: rząd powiedział, że wszystkie elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte do końca 2024 roku. Ironia tego układu jest zdumiewająca.

 Teraz Europa w dobie "ocieplenia klimatu"  modli się o ciepłą zimę i większą produkcję gazu ziemnego z Rosji. Tymczasem cena energii w Wielkiej Brytanii wzrosła siedmiokrotnie.

W USA zwolenników radykalnej transformacji energetycznej nazywa się Zielonymi Khmerami.

W ChRL, Japonii, Indiach są budowane elektrownie węglowe a Australia planuję...

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1162621,bedzie-wojna-handlowa-o-polityke-klimatyczna

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1146136,niemcy-bardzo-realni-wobec-ekologii


https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1144599,referendum-w-sprawie-zmian-klimatu-w-szwajcarii-szwajcarzy-odrzucili-polityke-klimatyczna...


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka