To i owo
Przez poznanie do poznania...
46 obserwujących
1213 notek
809k odsłon
  3030   10

Czyżby Ursula von der Leyen posłuchała Mateusza Morawieckiego...

UE ogłasza kryzys energetyczny jako „stan wyjątkowy”! Przewodniczący KE poszukuje „awaryjnej interwencji” na rynku energii elektrycznej.

Czyżby Ursula von der Leyen posłuchała Mateusza Morawieckiego... Ursula von der Leyen wezwała do „interwencji nadzwyczajnej” na rynku energii elektrycznej.

 Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​jej zespół pracuje nad „interwencją awaryjną” na rynku energii elektrycznej. „Szybko rosnące ceny energii elektrycznej z różnych powodów ujawniają obecnie ograniczenia naszej obecnej struktury rynku energii elektrycznej” – powiedział  przewodniczący Komisji Europejskiej, przemawiając na forum strategicznym Bled w Słowenii.


 „[Rynek] powstał w zupełnie innych okolicznościach i dla zupełnie innych celów. Nie nadaje się już do tego celu. „Dlatego my, Komisja, pracujemy teraz nad interwencją nadzwyczajną i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej. Potrzebujemy nowego modelu rynku energii elektrycznej, który naprawdę funkcjonuje i przywraca równowagę”.


 W ramach tego systemu wszyscy producenci energii elektrycznej – od paliw kopalnych po wiatr i energię słoneczną – składają oferty na rynku i oferują energię zgodnie z kosztami ich produkcji. Licytacja rozpoczyna się od najtańszych źródeł – odnawialnych – a kończy na najdroższych, zwykle gazie.

Ponieważ większość krajów UE nadal polega na paliwach kopalnych, aby zaspokoić całe swoje zapotrzebowanie na energię, ostateczną cenę energii elektrycznej często określa cena gazu.
Jeśli gaz staje się droższy, rachunki za energię elektryczną nieuchronnie rosną, nawet jeśli czyste, tańsze źródła również przyczyniają się do całkowitego zaopatrzenia w energię. System początkowo był chwalony za zwiększenie przejrzystości i promowanie przejścia na zielone źródła, ale od końca 2021 roku jest poddawany ostrej krytyce. Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła projekt rynku do skrajnych granic, podsycając wezwania do interwencji państwa i znaczących reform.


Hiszpania, Portugalia, Grecja, Francja, Włochy i Belgia  wezwały do „oddzielenia” cen gazu i energii elektrycznej, aby położyć kres efektowi domina.

Czeska prezydencja w Radzie UE zwołała już nadzwyczajne posiedzenie ministrów energetyki, zaplanowane na 9 września.

Przewodnicząca von der Leyen nie ujawniła w swoim przemówieniu dalszych szczegółów?
W piątek przyszłe ceny gazu w Title Transfer Facility (TTF), wiodącym centrum handlowym na kontynencie, osiągnęły 339 euro za megawatogodzinę, jest to kosmiczna cena w porównaniu z ceną 27 euro ustaloną rok temu.

Przypomnę, że  pod koniec lipca UE zdecydowała się ustanowić dobrowolny plan zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15% od teraz do następnej wiosny z nadzieją na złagodzenie wpływu manipulacji energetycznych Kremla.


Tradycyjnie Niemcy swoją polityką energetyczną narzuconą UE, Niemcom i innym narodom UE zgotowali ten los.


Ceny energii w Niemczech na przyszły rok, które są uważane za punkt odniesienia dla Europy, w poniedziałek na krótko wzrosły powyżej 1000 euro za megawatogodzinę, po czym spadły do ​​840 euro za megawatogodzinę.

Żeby było jasne, kryzys energetyczny już nadszedł, a całą winę ponosi Rosja. Ceny gazu ziemnego przekroczyły 3100 USD za 1000 metrów sześciennych w połowie sierpnia, co oznacza wzrost o 610% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, mierzony przez holenderski rynek TTF.

 Przy tej cenie wiele elektrowni nie może sobie pozwolić na długą eksploatację. W wyniku rosnących kosztów paliw wsadowych, referencyjne ceny energii elektrycznej w Europie wzrosły o prawie 300% w 2022 r., bijąc rekordy. Łącznie ceny energii są dziesięciokrotnie wyższe niż średnia z pięciu lat.

Przeciętne gospodarstwa domowe  mają trudności z opłaceniem energii elektrycznej i ogrzewania po takich kosztach...


279 miliardów dolarów, które rządy europejskie przeznaczyły niedawno na pomoc małym konsumentom, to już za mało. Najgorsze dopiero nadejdzie.


Wiceprzewodniczący Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew zagroził 28 sierpnia, że ​​do końca 2022 r. ceny gazu osiągną poziom 5000 USD/1000 m3.


MFW obliczył w połowie lipca, że ​​dla Węgier, Słowacji i Czech pełne odcięcie gazu ziemnego od Rosji może obniżyć PKB nawet o 6%. Globalny wzrost gospodarczy spadłby o 2,6% w 2022 i kolejne 2% w 2023.


Na poziomie ludzkim niektórzy ludzie nie będą mieli ogrzewania, inni będą musieli wybierać między ciepłem a jedzeniem.

 Ceny gazu ziemnego w Europie są obecnie około 10 razy wyższe niż średnio w ciągu ostatniej dekady i około 10 razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.

 Alex Munton, ekspert ds. globalnych rynków gazu w firmie konsultingowej Rapidan Energy Group, powiedział, że europejski gaz ziemny jest tak drogi, że to jak płacenie 500 dolarów za baryłkę ropy.
Na marginesie: -szkoda, że Pani przewodnicząca KE ma tak małą wiedzę....

Gdyby czysta energia była naprawdę tańsza i łatwiejsza w produkcji, bez dotacji, dawno by wygrała. Czysta energia teraz może być tańsza ale wynika to  z innych powodów......


Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka