To i owo
Przez poznanie do poznania...
46 obserwujących
1215 notek
810k odsłon
  538   0

Czy Putin przelicytował?

Czy Putin przelicytował?

Rosjanie są dumni z Rosji, ale nie chcą za Rosję umierać….

Po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił plany "częściowej mobilizacji" w ramach wojny na Ukrainie, loty do pobliskich krajów zaczęły się wyprzedawać.

Loty do Stambułu w Turcji i Erywania w Armenii zostały wyprzedane szybko po przemówieniu, według rosyjskiej gazety Lenta.


Optyka Rosjan po drugiej wojnie światowej od stalinowskiego zbydlęcenia do haj lajfu nielicznych, młodych wykształconych z Moskwy i Petersburga ulegała zmianie.

Liczy się kasa, nie idee, „Za rodinu! Za Putinu!”…

Doradcy Putina z tego powodu  skomercjalizowali wojnę, nazwa „operacja specjalna” to ułatwiła i jest esencją tych wydarzeń.

Wypad na Ukrainę miał być pancernym spacerkiem na Kijów. Miały być kwiaty, wódka, kobiety i śpiew…

A jest rzeźnia, a Ukraińcy okazało się, że to nie Rosjanie…


 Putin zaryzykował częściową mobilizację rezerwowych sił zbrojnych…

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę częściową mobilizację w Rosji, ponieważ wojna na Ukrainie trwa prawie siedem miesięcy, a Moskwa traci grunt pod nogami na polu bitwy. Putin ostrzegł również Zachód, że "to nie blef", że Rosja użyje wszystkich dostępnych środków, aby chronić swoje terytorium.

Całkowita liczba rezerwistów powołanych w ramach częściowej mobilizacji wynosi 300 000, powiedzieli urzędnicy.

Telewizyjne przemówienie rosyjskiego przywódcy do narodu ma miejsce dzień po tym, jak kontrolowane przez Rosję regiony we wschodniej i południowej Ukrainie ogłosiły plany przeprowadzenia głosowań w sprawie stania się integralną częścią Rosji. Wspierane przez Kreml wysiłki zmierzające do pochłonięcia czterech regionów mogą przygotować grunt pod eskalację …

Putin wciąż mówi o usunięciu nazistów z Kijowa.

Przez "częściową mobilizację" Rosja rozumie, że powoła około 300 000 rezerwistów wojskowych. Ale dekret Władimira Putina nie wyznacza górnej granicy – tę liczbę podał minister obrony Siergiej Szojgu.

• Chcą pozyskać specjalistów z doświadczeniem wojskowym – w tym wielu oficerów rezerwy, niektórzy z nich w wieku 60 lat

• Upierał się, że poborowi nie będą wysyłani. Większość rosyjskich mężczyzn musi odbyć służbę wojskową – zwykle trwającą rok – ale wielu z nich otrzymuje zwolnienia z powodów medycznych lub jako studenci.

• Kreml wydaje się pragnąć uniknąć publicznej reakcji, jak to miało miejsce, gdy wielu poborowych zginęło w wojnie w Afganistanie w 1980 roku, a później w Czeczenii.

• Posunięcie to wynika z wielkich zdobyczy Ukrainy w północnym regionie Charkowa – rosyjskie wojsko zostało mocno dotknięte przez umiejętną ukraińską taktykę i zachodnią broń precyzyjną.

• Putin ponownie podniósł widmo nuklearne, przypominając NATO, że Rosja ma rakiety nuklearne, które mogłyby zostać użyte, gdyby jej terytorium groził rozpad.

• Rosja może twierdzić, że jest atakowana bezpośrednio przez NATO, jeśli kontrolowane przez Rosję obszary Ukrainy zostaną uznane za część Rosji po "referendach" zainscenizowanych przez Kreml - których plany zostały ogłoszone we wtorek

• Niektórzy wysocy rangą zachodni politycy bagatelizowali ryzyko wojny nuklearnej, mówiąc, że Putin używa bluzgów, aby ukryć panikę z powodu strat Rosji na polu bitwy.

Co w praktyce oznacza mobilizacja?

• Rosja planuje powołać około 300 tys. rezerwistów - czyli osób, które przeszły szkolenie wojskowe i, jak podkreślił Władimir Putin, posiadają specjalistyczne umiejętności potrzebne w konflikcie na Ukrainie. Obejmie oni wielu oficerów rezerwy, w tym niektórych powyżej 60 roku życia, wycofanych z emerytury.

• Rosja mogłaby teoretycznie zmobilizować około 25 milionów ludzi do służby wojskowej, ale nie jest to jeszcze brane pod uwagę. Zarówno prezydent Putin, jak i minister obrony Siergiej Szojgu podkreślili, że poborowi nie zostaną wysłani do walki na Ukrainie.

• Szojgu powiedział, że dodatkowe oddziały były potrzebne do obrony linii frontu rozciągającej się na około 1000 km (600 mil).

• Mobilizacja będzie rozłożona na miesiące - a Putin powiedział wcześniej, że Rosja jest przygotowana na długą walkę. Agencja informacyjna Reuters twierdzi, że jest to pierwsza mobilizacja Rosji od czasów II wojny światowej, ale Kreml wysłał tysiące poborowych do walki w Afganistanie w 1980 roku, a później w Czeczenii, na Północnym Kaukazie.

• Wielu słabo wyszkolonych poborowych zginęło w tych kosztownych wojnach i tym razem Kreml wydaje się, że pragnie uniknąć podsycania nastrojów antywojennych.

Czy siły rosyjskie są silniejsze od ukraińskich?

image


• Rosyjskie wojsko jest liczebnie lepsze od ukraińskiego, ale ukraińska taktyka pola bitwy i precyzyjna broń zachodnia zmniejszyły tę lukę.

• Początkowe siły inwazyjne Rosji w lutym liczyły około 190 000 żołnierzy, oprócz tysięcy prorosyjskich bojowników w regionie Donbasu.

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka