catrw catrw
1370
BLOG

Rosja chce uderzyć w USD?

catrw catrw Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 54

Rosja chce uderzyć w USD?

image


Rosja potwierdza, że BRICS stworzy walutę opartą na złocie…

To stale powtarzana zwrotka na koncercie życzeń.

„…Rynek złota może zobaczyć nowy impuls wzrostowy, ponieważ świat może zobaczyć nowy rodzaj standardu złota.

W piątek, według państwowej RT, rosyjski rząd potwierdził, że Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, znane również jako kraje BRICS, wprowadzą nową walutę handlową opartą na złocie. Oczekuje się, że oficjalne ogłoszenie zostanie ogłoszone podczas szczytu BRICS w sierpniu w Republice Południowej Afryki…”

https://www.kitco.com/news/2023-07-07/Russia-confirms-BRICS-will-create-a-gold-backed-currency.html

„…Thorsten Polleit, główny ekonomista Degussa, powiedział, że chociaż ogłoszenie jest krokiem we właściwym kierunku, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby stać się rzeczywistością. "Na pierwszy rzut oka nowa jednostka transakcyjna, wspierana przez złoto, brzmi jak dobry pieniądz - i może być przede wszystkim poważnym wyzwaniem dla hegemonii dolara amerykańskiego" - powiedział w ekskluzywnym komentarzu dla Kitco News.

Polleit dodał jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Aby nowa waluta była tak dobra jak złoto, prawdziwie zdrowa waluta, musi być wymienialna na złoto na żądanie. Nie jestem pewien, czy to właśnie mają na myśli Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki" - powiedział. "Używając złota jako pieniądza, jednostka rozliczeniowa byłaby prawdziwym zmieniaczem gry, bez wątpienia. Może to doprowadzić do gwałtownej dewaluacji wielu walut fiducjarnych w stosunku do żółtego metalu (w tym walut fiducjarnych BRICS) i może katapultować ceny towarów w kategoriach walut fiducjarnych. Może to być szok dla globalnego systemu pieniądza fiducjarnego. Nie jestem pewien, czy to jest to, co BRICS chce osiągnąć."

Polleit dodał, że inną opcją dla narodu BRICS byłoby stworzenie nowego banku do finansowania handlu zagranicznego, który wymagałby posiadania złota jako kapitału…”

Jeśli w UE przy Euro nie potrafiono stworzyć unii fiskalnej to BRICS na pewno się uda…..

Zapowiedź potwierdził czarny rynek wzrostem ceny USD w państwach BRICS.

W demoludach był rubel rozliczeniowy ale doświadczenia związane z nim były nieciekawe….

Złoto jest rutynowo wyceniane w dolarach. Ale można kupić złoto w dowolnym kraju na świecie bez potrzeby posiadania dolarów. W rzeczywistości istnieje obecnie wiele jednoczesnych kwotowań dla dowolnego towaru w oparciu o kursy wymiany.

Mówiąc najprościej, jednostka cenowa nie ma znaczenia. Liczy się jednostka holdingowa, a nie jednostka cenowa.

Każda waluta musi opierać się na zaufaniu. Giełdy jak papierek lakmusowy pokazują zaufanie do walut.

Dla dobrych handlowców wszystko może być towarem, dlatego można by tym pohandlować ze szkodą dla twórców….ale nie traktowałbym tego jako inwestycji. Dobrą inwestycją byłoby złoto w formie fizycznej.

Gdyby: Chiny, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Indie i Rosja wypuściły solidne złote monety, ze stałą wagą….zabezpieczoną fiat.

Nie musiałbym być Elonem Muskiem, żeby zarobić…..

Elon Musk podpisał list, w którym zobowiązał się do zaangażowania Tesli w chińskie "podstawowe wartości socjalistyczne", kontynuując swoją działalność związaną z pojazdami elektrycznymi w tym kraju.

Dla Elona Muska, nie ma znaczenia, kto sprawuje rządy lub czy jest to system kapitalistyczny, socjalistyczny czy komunistyczny. Chodzi o zyski! Zyski! Zyski!


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka