Patty Jansen z Pixabay
Patty Jansen z Pixabay
Rafał Osiński Rafał Osiński
354
BLOG

***** *** Epitafium dla ludożerców

Rafał Osiński Rafał Osiński Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Czy nienawiść polityczna może być silniejsza niż śmierć? Udowadnia 8 gwiazdek na nagrobnej płycie na cmentarzu komunalnym w Międzychodzie w Wielkopolsce. Spacja jest po 5 gwiazdce i nikt nie ma wątpliwości, że to manifestacja poglądów politycznych - a właściwie nienawiści dosłownie do grobowej deski.

Rodzina zmarłej uzasadnia światu, że ostatnią wolą kobiety było opatrzenie grobu takim wezwaniem do nienawiści, gdyż tyle znaczą w Polsce tak rozmieszczone gwiazdki. Jeżeli pochowana w grobie nieboszczka była naprawde tak zacietrzewiona, to i żywych nie musi obowiązywać zasada, aby o zmarłych mówić tylko dobrze lub wcale.

Mamy ogromne grono zajadłych politycznie rodaków, którzy na każdym kroku chcą okazywać pogardę wobec każdego, kto nie podziela ich poglądów. W imię postępu, tolerancji i otwartości próbują zakazywać oceniania, choć to utopia, gdyż człowiek jako istota rozumna ocenia. Zresztą sami wykazują się nierzadko skrajnymi ocenami i nie odczuwają żadnego dyskomfortu z tego powodu. Jeśli chcesz przekonać się, kto najsilniej ocenia, to spróbuj wypowiedzieć opinie sprzeczne z poglądami osób, które deklaratywnie stronią od ocen. Z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz zbesztany, a może nawet potępiony.

Nasi rodacy - znaczy rodzimi ludożercy - z upodobaniem zagryźliby ideologicznych i politycznych przeciwników, nierzadko zarazem niosąc kaganek tolerancji i wolności. Ludożerców spotkamy wśród zwolenników wszystkich znaczących ugrupowań politycznych. Zresztą zjadać można właściwie bezkarnie jeden drugiego, gdyż człowiek nie ma wcale znaczenia. Przecież prawie już nikt nie twierdzi, że w nadchodzących wyborach chodzi o głosowanie na konkretnych ludzi o konkretnych cechach, postawach i wiarygodności. Chodzi tylko o wygraną ugrupowania, w którym wszyscy mają mówić wspólnym głosem. W tym wyścigu każde łajdactwo jest dozwolone. Dlatego na manipulacje czy inne drobniejsze grzeszki nikt nie zwraca uwagi. 

I tak hodujemy stada wyborców, którzy wciągają się w lewicowy, prawicowy lub centrowy totalitaryzm. Aż po grób. Bez refleksji, po co to wszystko i czy naprawdę chodzi o kraj (jeśli ktoś woli - ojczyznę), czy o wygraną elit będących na szczytach poszczególnych ugrupowań? Kosztem nienawiści wśród społeczeństwa - a patrząc bardziej wąsko - rodaków.

Kochani Ludożercy! (jak pisał przed laty Różewicz) Szkoda zębów. Nie zasłużycie, aby na grobach napisać Wam, że odważyliście się być mądrzy. A może Waszą ostatnią wolą będzie umieszczenie na tablicy nagrobnej środkowego palca podniesionego do góry? Wszystko wolno, nikt nie zabroni.

Rafał OsińskiSprawy społeczne, edukacyjne, ochrony zdrowia i kościelno-religijne to bliskie tematy. Generalnie "nic, co ludzkie, nie jest mi obce"... Obserwuję rzeczywistość i mam wyostrzony wzrok na różnorodne absurdy. Na co dzień pomagam ludziom w wychodzeniu z życiowej bezradności i wiem, że ważna jest wiedza o źródłach problemów. Ale wobec problemów przede wszystkim warto działać. Prowadzę kanały: https://www.youtube.com/@RafalOsinski-Czlowiekiembyc https://twitter.com/RafalOsinski_

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo