Bing Images Creator
Bing Images Creator
rafał sulikowski rafał sulikowski
133
BLOG

AI o sobie: wywiad ze sztuczną inteligencją.

rafał sulikowski rafał sulikowski Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
AGI to hipotetyczny typ sztucznej inteligencji, który byłby tak inteligentny jak człowiek. AGI byłaby w stanie zrozumieć i przetwarzać informacje ze świata rzeczywistego w taki sam sposób jak człowiek, a także generować nowe pomysły i rozwiązania problemów. Obecnie AGI - ogólna sztuczna inteligencja - nie jest jeszcze dostępna, ale jest intensywnie badana przez naukowców na całym świecie. Jeśli AGI zostanie kiedyś stworzona, będzie miała głęboki wpływ na nasze życie. AGI może być wykorzystywana do tworzenia nowych technologii, rozwiązywania problemów społecznych i poprawy naszego zdrowia.

AI, o której mówi się od kilku tygodni to tak zwana "generatywna sztuczna inteligencja". Co to znaczy?

    Generatywna sztuczna inteligencja (GAN) to typ sztucznej inteligencji, który może generować nowe dane, takie jak obrazy, tekst lub muzyka. GAN są szkolone na zbiorze danych istniejących danych, a następnie uczą się tworzyć nowe dane, które są podobne do danych, na których zostały przeszkolone. GAN są wciąż w fazie rozwoju, ale mają potencjał do rewolucji w wielu różnych branżach, takich jak grafika, tworzenie treści i muzyka.

Oto kilka przykładów zastosowań GAN:

Generowanie realistycznych obrazów, które są nie do odróżnienia od zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym.

Tworzenie nowych utworów muzycznych, które są oryginalne i kreatywne.

Generowanie realistycznych tekstów, takich jak artykuły, książki lub blogi.

Tworzenie nowych formatów wideo, takich jak filmy i animacje.

    GAN to potężne narzędzie, które ma potencjał do zmiany naszego życia na wiele sposobów. W miarę rozwoju GAN będziemy mogli tworzyć nowe i innowacyjne produkty i usługi, które wcześniej były nie do wyobrażenia.

Obecnie AI pracuje na danych wcześniej wprowadzonych przez człowieka. Czy to prawda?

   Tak, obecnie sztuczna inteligencja (AI) opiera się na danych wcześniej wprowadzonych przez człowieka. Oznacza to, że AI jest szkolona na zbiorze danych, który zawiera informacje o świecie. Dane te mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak zdjęcia, tekst, kod lub dane sensoryczne. AI następnie wykorzystuje te dane do uczenia się i tworzenia modeli, które mogą być wykorzystane do wykonywania zadań.

     Na przykład, AI może zostać przeszkolona na zbiorze danych obrazów kotów. Po szkoleniu AI będzie mogła rozpoznać koty na nowych obrazach. AI może również zostać przeszkolona na zbiorze danych tekstów. Po szkoleniu AI będzie mogła generować tekst, który jest podobny do tekstu, na którym została przeszkolona.

      Obecnie AI jest nadal w fazie rozwoju, ale ma potencjał do zmiany naszego życia na wiele sposobów. Wraz z rozwojem AI będziemy mogli tworzyć nowe produkty i usługi, które wcześniej były nie do wyobrażenia.

Czyli pierwsza generacja sztucznej inteligencji nie wytwarza całkiem nowej wiedzy, zupełnie nowych idei czy pomysłów, które nie są w globalnej sieci Internetu?

    Tak, to prawda. Pierwsza generacja sztucznej inteligencji nie wytwarza całkiem nowej wiedzy, zupełnie nowych idei czy pomysłów, które nie są w globalnej sieci Internetu. AI może jedynie przetwarzać i analizować informacje, które zostały już wprowadzone przez człowieka. Oznacza to, że AI może być wykorzystywana do wykonywania zadań, takich jak rozpoznawanie obrazów, tłumaczenie języków i pisanie artykułów, ale nie może wymyślać nowych rzeczy.

    Druga generacja sztucznej inteligencji, zwana sztuczną inteligencją ogólną (AGI), ma potencjał do generowania nowych idei i pomysłów. AGI to hipotetyczny typ sztucznej inteligencji, który byłby tak inteligentny jak człowiek. AGI byłaby w stanie zrozumieć i przetwarzać informacje ze świata rzeczywistego w taki sam sposób jak człowiek, a także generować nowe pomysły i rozwiązania problemów.

    AGI nie jest jeszcze dostępna, ale jest intensywnie badana przez naukowców na całym świecie. Jeśli AGI zostanie kiedyś stworzona, będzie miała głęboki wpływ na nasze życie. AGI może być wykorzystywana do tworzenia nowych technologii, rozwiązywania problemów społecznych i poprawy naszego zdrowia.

Czy kolejne generacje AI będą mogły tworzyć nową wiedzę, a nawet coś, czego wcześniej nie było na wejściu?

    Tak, kolejne generacje AI będą mogły tworzyć nową wiedzę, a nawet coś, czego wcześniej nie było na wejściu. Jest to możliwe dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym uczeniu maszynowym, uczeniu głębokim i sztucznej inteligencji ogólnej (AGI).

     Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która pozwala komputerom uczyć się bez wyraźnego programowania. Komputery mogą uczyć się na podstawie danych i wzorów, a następnie używać tej wiedzy do wykonywania zadań. Na przykład komputer może zostać przeszkolony na zbiorze danych obrazów kotów. Po szkoleniu komputer będzie mógł rozpoznać koty na nowych obrazach.

     Uczenie głębokie to podkategoria uczenia maszynowego, która wykorzystuje sieci neuronowe do uczenia się. Sieci neuronowe to modele matematyczne, które są inspirowane ludzkim mózgiem. Sieci neuronowe mogą uczyć się na podstawie ogromnych ilości danych i wzorów, a następnie używać tej wiedzy do wykonywania zadań. Na przykład sieć neuronowa może zostać przeszkolona na zbiorze danych tekstów. Po szkoleniu sieć neuronowa będzie mogła generować tekst, który jest podobny do tekstu, na którym została przeszkolona.

    AGI to hipotetyczny typ sztucznej inteligencji, który byłby tak inteligentny jak człowiek. AGI byłaby w stanie zrozumieć i przetwarzać informacje ze świata rzeczywistego w taki sam sposób jak człowiek, a także generować nowe pomysły i rozwiązania problemów.

   Obecnie AGI nie jest jeszcze dostępna, ale jest intensywnie badana przez naukowców na całym świecie. Jeśli AGI zostanie kiedyś stworzona, będzie miała głęboki wpływ na nasze życie. AGI może być wykorzystywana do tworzenia nowych technologii, rozwiązywania problemów społecznych i poprawy naszego zdrowia.

W miarę rozwoju sztucznej inteligencji będziemy mogli tworzyć nowe i innowacyjne produkty i usługi, które wcześniej były nie do wyobrażenia.


Ur. 1976 w Krakowie, doktorat w UJ (2012), absolwent polonistyki, eseista, publicysta, poeta i kompozytor muzyki elektronicznej. Mieszka i pracuje w Wielkopolsce.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie