Amor patriae nostra lex!
Adhibe rationem difficultatibus. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Niemiec, Moskal nie osiędzie, Gdy jąwszy pałasza, Hasłem wszystkich zgoda będzie I Ojczyzna nasza.
35 obserwujących
401 notek
298k odsłon
139 odsłon

Ciekawe ksiązki o Żydach i Izraelu

Wykop Skomentuj


image


Tytuł:   "Israel Denial. Anti-Zionism, Anti-Semitism, & the Faculty Campaign Against the Jewish State"
Autor:   Cary Nelson
Wydawca: The Academic Engagement Network & Indiana University PressIsrael Denial jest pierwszą książką, która oferuje szczegółowe analizy grupy pracowników naukowych opublikowane indywidualnie i zbiorowo w celu poparcia ruchu Boycott, Divestment, and Sanctions (BDS); ich roszczenia kontrastują z opcjami promowania pokoju. Omawiana tu grupa poświęciła znaczną część swojego życia zawodowego delegitymizacji państwa żydowskiego. Chociaż istnieją wspólne przekonania, w tym przekonanie, że nie można nic dobrego powiedzieć na temat Izraela, to wskazują i opracowują nowe sposoby i argumenty mające na celu nawracanie tych, którzy zbłądzili. Czynią to zarówno jako pisarze, jak i nauczyciele; Israel Denial jest pierwszą książką, która przywiązuje dużą wagę do pedagogiki antysyjonistycznej. Nie potrzeba wysiłku, aby zrozumieć wpływ ruchu BDS na środowiska akademickie i polityczne, których poznanie nie może być kompletne bez zrozumienia tego, co oferuje ta książka.


Uzupełnienie:
O ruchu BDS można posłuchać więcej w drugiej części tej audycji:       https://www.youtube.com/watch?v=u_sGtFzbB-g
Serdecznie polecam.imageTytuł:   "Religious Zionism and the Six Day War. From Realism to Messianism"
Autorzy:  Avi Sagi i Dov Schwartz
Wydawca:  Routledge Taylor & Francis Group


Ta książka oferuje nowy wgląd w polityczne, społeczne i religijne zachowania 'syjonizmu religijnego', których konsekwencje są widoczne w dzisiejszym społeczeństwie izraelskim. Przed wojną sześciodniową 'religijny syjonizm' był zjawiskiem marginalnym i ograniczał się do ochrony określonych interesów religijnych, a jego przedstawiciele mieli niewielki udział w określaniu narodowej agendy Izraela. Jednak pięćdziesiąt lat później 'religijny syjonizm' stał się jednym z dominujących elementów społeczeństwa izraelskiego. Obecność tej grupy obserwuje się we wszystkich aspektach życia Izraela i niepodważalne jest zjawisko determinacji jej członków, by zdominowć społeczną, kulturalną i międzynarodową agendę Izraela.
Zagłębiając się w tę dramatyczną transformację, książka przedstawia wojnę sześciodniową jako wydarzenie konstytutywne, które trwale zmieniło świadomość religijną i polityczną 'religijnych syjonistów'. Postrzeganie prawdziwej historii, która kierowała tym ruchem od zarania, zostało zastąpione podejściem „świętej historii”, które stało się rzeczywistym programem działalności politycznej. Głównym tematem tej książki jest przedstawienie dlaczego i w jaki sposób nastąpiła ta transformacja w 'religijnym syjonizmie' - od bierności i świadomości oraz od marginalizacji do  pierwszej linii frontu życia publicznego.
Książka zainteresuje czytelników i badaczy zajmujących się zmianą dynamicznych społeczeństw oraz badaniem religii, a zwłaszcza relacji między religią a polityką.

imageTytuł:   "Beyond the Nation-State. The Zionist Political Imagination from Pinsker to Ben-Gurion"
Autor:   Dmitry Shumsky
Wydawca:  Yale University PressRewizjonistyczny opis historii syjonizmu, kwestionujący nieuchronność powstania jednego państwa, młodego, odważnego, pionierskiego i uczonego.

Żydowskie państwo narodowe często uważano za cel końcowy syjonizmu. W tej niesamowitej historii idei państwa żydowskiego we współczesnym syjonizmie, od jego początków pod koniec XIX wieku do ustanowienia państwa Izrael, Dmitrij Szumski kwestionuje to głęboko zakorzenione założenie. Czyniąc to, komplikuje opowiadanie o syjonistycznym dążeniu do pełnej suwerenności, prowokacyjnie pokazując, w jaki sposób i dlaczego przywódcy prestiżowego ruchu syjonistycznego wyobrażali sobie, artykułowali i promowali teorie samostanowienia w Palestynie jako część wielonarodowego państwa osmańskiego ( 1882–1917) lub w ramach wielonarodowej demokracji.
W szczególności Shumsky koncentruje się na pismach i polityce pięciu kluczowych przywódców syjonistycznych z imperiów Habsburgów i Rosji w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie XIX i XX wieku - Leon Pinsker, Theodor Herzl, Ahad Ha'am, Vladimir Ze'ev Jabotinsky (Żabotyński) i David Ben-Gurion - aby przedstawić bardzo wskazaną krytykę syjonistycznej historiografii.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale