Cytaty z Wikipedii:
Aleksandria (stgr. ἈλεξάνδρειαAleksandreia, łac. Alexandria, arab.الإسكندرية Al-Iskandrija) –miasto w Egipcie .
Aleksandria była stolicą Egiptu przez blisko tysiąc lat, tj. do roku 641 naszej ery, kiedy to kraj został podbity przez muzułmanów.
Biblioteka działała przy Muzeum Aleksandryjskim (Muzejonie), ówczesnym odpowiedniku instytutu badawczo-naukowego. Ptolemeusz II Filadelfos przyczynił się istotnie do zgromadzenia wielu znaczących zbiorów. Nakazał przeszukania rejonu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu cennych pism. Niektóre wykupywano, inne tylko przepisywano. Każdy, kto wjeżdżał do Aleksandrii z jakąś księgą, musiał ją zostawić w depozycie biblioteki, by można było ją skopiować.
Główną bibliotekę zwano Bruchejon, w Aleksandrii założono także mniejszą bibliotekę przy Świątyni Serapisa – Serapejon.
Niejasne są okoliczności upadku bibliotek aleksandryjskich. W 391 r. ambitny patriarcha Teofil sprowokował krwawe zamieszki antypogańskie, po stłumieniu których wykonując rozkaz cesarza Teodozjusza nakazał zburzyć świątynię Serapisa (Serapejon), w kompleksie której znajdowała się biblioteka. Autor relacji o tym wydarzeniu Sokrates Scholastyk, nie wspomina jednak o losie ksiąg.
Inną wersję zawiera przekaz kilku autorów arabskich z XII-XIV wieku, jakoby bibliotekę spalono w 642 r. na rozkaz kalifa Omara I, który miał powiedzieć: "Albo te księgi zawierają to samo co Koran, więc są niepotrzebne, albo coś innego, więc są szkodliwe".
Z jego głównego dzieła Arytmetyka, składającego się z 13 ksiąg, zachowało się 6 w języku greckim i 4 przetłumaczone na arabski. Są one dowodem genialnych osiągnięć algebraicznych. Diofantos rozwiązuje w nich równania do trzeciego stopnia włącznie, w zakresie szerszym niż Babilończycy, wprowadzając również więcej niewiadomych, które oznacza specjalnymi literami. Posługuje się już symbolem odejmowania i na szeroką skalę stosuje skróty słowne dla poszczególnych określeń i działań. W ten sposób jest autorem pierwszego, co prawda jeszcze niedoskonałego, języka algebraicznego. U Diofantosa znajdujemy również pierwsze ślady liczb ujemnych.
Diofantos miał uważać się za pierwszego matematyka, który zastosował znak równania -
, oraz znak odejmowania (
).
Margines piśmie przez Fermata i Chortasmenos
"Jeśli liczba całkowita n jest większa niż 2, a n + b n = c n nie ma rozwiązań w niezerowej liczby całkowite a, b i c .Mam naprawdę cudowny dowód tego twierdzenia, które ten margines jest zbyt wąski, aby zawierały ". /tłumacz Google/
Fermat nie był pierwszym matematykiem więc przeniósł się do pisania w swoich notatek na marginesie Diofantos; bizantyjski uczony John Chortasmenos (14/15 C) napisał "duszy swojej, Diofantos, być z Szatanem ze względu na trudności swoich twierdzeń" obok do tego samego problemu. /tłumacz Google/
[Fermat was not the first mathematician so moved to write in his own marginal notes to Diophantus; the Byzantine scholar John Chortasmenos* (14th/15th C.) had written "Thy soul, Diophantus, be with Satan because of the difficulty of your theorems" next to the same problem.]
Uwaga:
AbyChortasmenos mógł pozostawić komentarz na marginesie obok do tego samego problemu o związku algebry Diofantosa z Szatanem - to musiał mieć dostęp do dzieł Arytmetyka przed odkryciem kopii Weneckiej... rezydował wszak w Silistra, strefie Konstantynopola, a to miasto Bizancjum, założone w III w. nowej ery na terenie na którym istniało osadnictwo już w epoce kamienia a we wzmiankowanym okresie było centrum islamskiego świata - posiadało swoje biblioteki. :-)
Edward Robak* z Nowej Huty ۞ miłośnik mądrości :)
image do posta: 19.09.2011 10:27

image do posta: 23.09.2011 09:30

Inne tematy w dziale Technologie