Robakks Robakks
1319
BLOG

Oddech Szatana

Robakks Robakks Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 37

 

Cytaty z Wikipedii:
 
Aleksandria (stgr. ἈλεξάνδρειαAleksandreia, łac. Alexandria, arab.الإسكندرية Al-Iskandrija) –miasto w Egipcie .
[...] miasto założył Aleksander Macedoński 7 kwietnia 332 roku p.n.e.według projektu Dejnocharesa, architekta znanego z przebudowy Efezu.[...], miasto (pod nazwą Rhakotis) istniało w tym miejscu już od 2686 roku p.n.e., a Aleksander doprowadził jedynie do rozbudowy miasta i nazwał je swoim imieniem.
W starożytności i w średniowieczu ośrodek życia kulturalnego i wielki port Morza Śródziemnego. Za rządów Ptolemeuszów był stolicą Egiptu, za czasów rzymskich siedzibą władz prowincji. Pod koniec starożytności jeden z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego (pozostałe to Antiochia SyryjskaKonstantynopol i Rzym).
Aleksandria była stolicą Egiptu przez blisko tysiąc lat, tj. do roku 641 naszej ery, kiedy to kraj został podbity przez muzułmanów.
 
Ptolemeusz II Filadelfos,  – drugi władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszy,
Wychowanek wybitnych uczonych swoich czasów: filozofa Stratona z Lampsakos, poety i gramatyka Filetasa z Kos i pierwszego dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej, filologa Zenodota z Efezu.
Za jego czasów Aleksandria zaczęła odgrywać wielką rolę jako ośrodek kulturalny Egiptu i świata helleńskiego.
 
Demetriusz z Faleronu a. Demetrios z Faleronu (ur. ok. 350, zm. 283 p.n.e.) –filozof, polityk, pisarz i retor grecki, uczeń Arystotelesa i Teofrasta z Eresos.
W 317 p.n.e. został mianowany przez Kassandra archontem Aten i rządził miastem przez 10 lat.
Wygnany z ojczyzny w połowie czerwca [...], udał się początkowo do Teb, a następnie w 296 p.n.e. na dwór Ptolemeusza I w Aleksandrii, gdzie się poświęcił się literaturze, przeszczepiając filozofię perypatetyczną. Prawdopodobnie to on zainspirował Ptolemeusza I do stworzenia Muzeum Aleksandryjskiego i Biblioteki Aleksandryjskiej, współuczestniczył także przy ich zakładaniu, m.in. ofiarowując bibliotece na początek własne książki.
 
Biblioteka Aleksandryjska – największa biblioteka świata starożytnego założona w Aleksandrii przez Ptolemeusza I Sotera za radą Demetriusza z Faleronu.
Biblioteka działała przy Muzeum Aleksandryjskim (Muzejonie), ówczesnym odpowiedniku instytutu badawczo-naukowego. Ptolemeusz II Filadelfos przyczynił się istotnie do zgromadzenia wielu znaczących zbiorów. Nakazał przeszukania rejonu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu cennych pism. Niektóre wykupywano, inne tylko przepisywano. Każdy, kto wjeżdżał do Aleksandrii z jakąś księgą, musiał ją zostawić w depozycie biblioteki, by można było ją skopiować.
Główną bibliotekę zwano Bruchejon, w Aleksandrii założono także mniejszą bibliotekę przy Świątyni Serapisa – Serapejon
Niejasne są okoliczności upadku bibliotek aleksandryjskich. W 391 r. ambitny patriarcha Teofil sprowokował krwawe zamieszki antypogańskie, po stłumieniu których wykonując rozkaz cesarza Teodozjusza nakazał zburzyć świątynię Serapisa (Serapejon), w kompleksie której znajdowała się biblioteka. Autor relacji o tym wydarzeniu Sokrates Scholastyk, nie wspomina jednak o losie ksiąg.
Inną wersję zawiera przekaz kilku autorów arabskich z XII-XIV wieku, jakoby bibliotekę spalono w 642 r. na rozkaz kalifa Omara I, który miał powiedzieć: "Albo te księgi zawierają to samo co Koran, więc są niepotrzebne, albo coś innego, więc są szkodliwe". 
 
   
 
Diofantos http://users.sch.gr/theoj/etwin/diofantos/diofantos_images/diofantos.jpgDiofantos (grΔιόφαντος=Diophantos,łac. Diophantus; ur. około 200/214 n.e., zm. około 284/298 n.e.) – matematykgrecki żyjący w III wieku n.e. wAleksandrii.
Z jego głównego dzieła Arytmetyka, składającego się z 13 ksiąg, zachowało się 6 w języku greckim i 4 przetłumaczone na arabski. Są one dowodem genialnych osiągnięć algebraicznych. Diofantos rozwiązuje w nich równania do trzeciego stopnia włącznie, w zakresie szerszym niż Babilończycy, wprowadzając również więcej niewiadomych, które oznacza specjalnymi literami. Posługuje się już symbolem odejmowania i na szeroką skalę stosuje skróty słowne dla poszczególnych określeń i działań. W ten sposób jest autorem pierwszego, co prawda jeszcze niedoskonałego, języka algebraicznego. U Diofantosa znajdujemy również pierwsze ślady liczb ujemnych.
Diofantos miał uważać się za pierwszego matematyka, który zastosował znak równania - =\,, oraz znak odejmowania (-\,). 
 
W 1464 Regimontanus (Johannes Miller, 16 VI 1436 - 6 VII 1476), zamiłowany zbieracz i tłumacz greckich manuskryptów, odnalazł w Wenecji Arytmetykę Diofantosa.  / http://www.math.us.edu.pl/~pgladki/faq/node135.html /
 
 
Margines piśmie przez Fermata i Chortasmenos
 
1621 wydanie Arithmetica przez Bachet zyskał sławę po Pierre de Fermat napisał swój słynny " Ostatnie twierdzenie" na marginesie jego kopię:
"Jeśli liczba całkowita n jest większa niż 2, a n + b n = c n nie ma rozwiązań w niezerowej liczby całkowite ab i c .Mam naprawdę cudowny dowód tego twierdzenia, które ten margines jest zbyt wąski, aby zawierały ". /tłumacz Google/
 
Fermat nie był pierwszym matematykiem więc przeniósł się do pisania w swoich notatek na marginesie Diofantos; bizantyjski uczony John Chortasmenos (14/15 C) napisał "duszy swojej, Diofantos, być z Szatanem ze względu na trudności swoich twierdzeń" obok do tego samego problemu. /tłumacz Google/
 
[Fermat was not the first mathematician so moved to write in his own marginal notes to Diophantus; the Byzantine scholar John Chortasmenos* (14th/15th C.) had written "Thy soul, Diophantus, be with Satan because of the difficulty of your theorems" next to the same problem.]
* Johannes Chortasmenos (ur. ok. 1370, † 1436 lub 1437) - erudyta i Metropolitan zSilistra 
 
 
Uwaga:
 
AbyChortasmenos mógł pozostawić komentarz na marginesie obok do tego samego problemu o związku algebry Diofantosa z Szatanem - to musiał mieć dostęp do dzieł Arytmetyka przed odkryciem kopii Weneckiej... rezydował wszak w Silistra, strefie Konstantynopola, a to miasto Bizancjum, założone w III w. nowej ery na terenie na którym istniało osadnictwo już w epoce kamienia a we wzmiankowanym okresie było centrum islamskiego świata - posiadało swoje biblioteki. :-)

 

 Edward Robak* z Nowej Huty ۞  miłośnik mądrości :)

 

 


 image do posta: 19.09.2011 10:27


image do posta: 23.09.2011 09:30

 

 

 

Robakks
O mnie Robakks

konsekwentny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Technologie