Ronald Lasecki
"Tradycjonalizm to najbardziej rewolucyjna doktryna naszych czasów" (Julius Evola)
4 obserwujących
39 notek
16k odsłon
379 odsłon

Ronald Lasecki - Kryzys w Sudanie: przebieg i analiza

Wykop Skomentuj

Przebieg

11. kwietnia poinformowano o rezygnacji prezydenta Sudanu, Omara al.-Baszira. Wiceprezydent i minister obrony, Ahmed Awad ibn Auf oznajmił o aresztowaniu O. al.-Baszira przez wojskowych oraz przejęciu przez nich władzy na okres dwóch lat, po upływie których mają zostać zorganizowane wybory prezydenckie. Na okres trzech miesięcy w kraju wprowadzono stan wyjątkowy, zawieszając konstytucję z 2005 r. i zamykając granice i przestrzeń powietrzną państwa.


Wojskowy przewrót jeszcze tego samego dnia wsparty został przez Egipt, większy dystans zachowała Turcja uchylając się od poparcia nowych władz i wyrażając jedynie nadzieję na „kontynuację bliskich więzi” między obydwoma państwami, sceptyczne było zaś stanowisko Unii Afrykańskiej (UA) wyartykułowane przez przewodniczącego jej Komisji, Mussę Fakiego, a także ONZ wyartykułowane przez jej sekretarza generalnego, Antonio Guterresa. Negatywnie wydarzenia w Sudanie oceniło też UK, którego sekretarz ds. zagranicznych, Jeremy Hunt wezwał do „prawdziwej zmiany” w Sudanie. Przyspieszenia demoliberalnej transformacji politycznej i wprowadzenia rządów cywilnych oczekują też od Sudanu USA. Podobne stanowisko zajęła w imieniu UE jej Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (HR/VP), Federica Mogherini.


Kontynuację protestów zapowiedział opozycyjny sudański Sojusz na rzecz Wolności i Zmiany (AFC) oraz i Sudańskie Stowarzyszenie Pracowników (SPA), których działacze uznali pucz za element wewnętrznych przetasowań w dotychczasowej sudańskiej elicie władzy. Protesty przeciwko aresztowaniom swoich działaczy zapowiedziała też rządząca dotychczas Narodowa Partia Kongresowa (NCP). Zarazem gen. A. A. ibn Auf zaprzysiężony został na przewodniczącego rady wojskowej, która zastąpiła O. al.-Baszira u władzy.


12. kwietnia przedstawiciel sudańskiej rady wojskowej oświadczył, że wojskowi „nie mają ambicji pozostawać u władzy” i dwuletni okres przejściowy może zostać skrócony nawet do miesiąca, podobną deklarację powtórzył chargé d’affaires Sudanu przy ONZ, Jasir Abdelsalam. Odrzucono zarazem możliwość przekazania O. al.-Baszira w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) na forum którego były przywódca Sudanu oskarżany jest o zbrodnie wojenne w Darfurze, zapowiadając jego osądzenie w Sudanie. Do rozmów z protestującymi wezwał radę wojskową Mohamed Hamdan Degalo (pseudonim „Hemeti”), przywódca walczących w Darfurze po stronie rządowej arabskich milicji występujących pod nazwą Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).  Deklarację wojskowych odrzuciło również SPA, zaś na ulicach pozostały tysięczne tłumy domagające się przekazania władzy cywilom. Tymczasowa rada wojskowa wezwała protestujących do wyznaczenia dwóch delegatów, z którymi wojskowi rozpoczęliby rozmowy.


Popołudniem 12. kwietnia z przewodzenia tymczasowej radzie wojskowej zrezygnował gen. ibn Auf, przekazując władzę generałowi porucznikowi Abdelowi Fatahowi al.-Burhanowi. SPA skomentowało tę decyzję jako swój sukces i wezwało tłumy do blokady kwatery głównej sił zbrojnych w Chartumie oraz terenowych garnizonów wojskowych.


Umiarkowane stanowisko wobec kryzysu w Sudanie zajęły Niemcy, popierając „pokojowe rozwiązanie” istniejących napięć. Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), Michelle Bachelet domagała się rezygnacji przez wojskowych z użycia przemocy wobec protestujących. Żadnych decyzji w sprawie Sudanu nie podjęto natomiast na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.


13. kwietnia nowy przewodniczący rady wojskowej, Abdel Fatah al-Burhan poinformował o rezygnacji szefa Narodowej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (NISS), Salaha Gosza. A. F. al.-Burhan zniósł również godzinę policyjną i zapowiedział uwolnienie wcześniej aresztowanych. Wszystkie partie i siły polityczne zaproszone zostały do udziału w dialogu nad powołaniem rządu cywilnego, co miałoby nastąpić po najdalej dwuletnim okresie przejściowym. Nowy przewodniczący rady wojskowej zapowiedział „wyrwanie z korzeniami reżymu i jego symboli”, restrukturyzację instytucji państwowych wedle zasady rządów prawa, walkę z korupcją, uwolnienie więźniów aresztowanych podczas stanu wyjątkowego.Protestujący sformowali 10-osobową delegację, która spotkała się z przedstawicielami rady wojskowej w kwaterze głównej sił zbrojnych w Chartumie. NCP zażądała uwolnienia swoich aresztowanych działaczy i przewodniczącego. Przywódca RSF, gen. M. H. Dagalo mianowany został popołudniem zastępcą przewodniczącego rady wojskowej.


14. kwietnia Amnesty International wezwało do osądzenia Salaha Gosza, byłego przewodniczącego NISS w sprawie zabójstw protestujących. Sudańskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało „społeczność międzynarodową” do wsparcia rządów wojskowych i przygotowywanej przez nie demoliberalnej transformacji politycznej Sudanu. Pozytywnie odpowiedziały na to wezwanie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), zapowiadając pomoc humanitarną i udzielając poparcia działaniom tymczasowej rady wojskowej w Sudanie. Przedstawiciel sudańskich wojskowych oświadczył też, że będą oni chcieli zatrzymać dla siebie resorty spraw wewnętrznych i obrony w przyszłym rządzie cywilnym, wzywając opozycję do porozumienia co do osoby „niezależnego patrioty”, który miałby stanąć na czele rządu cywilnego. Wojskowi zapowiedzieli też zreformowanie NISS, na czele której stanął gen. Abu Bakr Mustafa. Były przewodniczący rady wojskowej, gen. A. A. ibn Auf został zdymisjonowany ze stanowiska ministra obrony.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka