Czyli Pierwszy polski "Dzień Weterana" ... Szacunek Chłopaki.
Za TVN24
Portal amerykańskiej stacji CNN uruchomił serwis poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w czasie misji NATO w Afganistanie. Są w nim udostępnione wszystkie nazwiska poległych - także 36 Polaków, którzy stracili życie w trakcie służby w tym kraju. W serwisie można dzielić się wspomnieniami o zmarłych. Każdy z nich ma swoje zdjęcie, na mapie pokazano miejsce, w którym zginął.
Posługiwanie się serwisem jest proste. To dwie zestawione ze sobą mapy pokazujące - z prawej strony - Afganistan i z lewej - mapę świata. Po tej można wędrować kursorem, powiększać ją i tym sposobem odnaleźć miejsca zamieszkania m.in. wszystkich polskich żołnierzy.
Po "kliknięciu" na znacznik na ekranie pojawia się imię i nazwisko poległego i szczegółowy opis w jakich okolicznościach zginął. Równocześnie po prawej stronie ekranu użytkownikowi zostaje wskazane miejsce na mapie Afganistanu, w którym poległ.
W serwisie pokazane są też statystyki. Można się z nich dowiedzieć m.in., że najwięcej poległych miało 20-26 lat. Informacje o 2996 żołnierzach wojsk koalicji można wzbogacać o osobiste wspomnienia o nich. Jest to możliwe dzięki "zakładce" pojawiającej się pod ich zdjęciami
Uruchomienie serwisu w tym momencie nie jest przypadkowe. 29 maja obchodzone jest bowiem w USA święto pamięci narodowej, a na całym świecie Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Z tej okazji prezydent Barack Obama oddał już w poniedziałek cześć Amerykanom poległym w wojnach. Uroczystość odbyła się na wojskowym Cmentarzu Narodowym Arlington w Waszyngtonie. Na tradycyjnej ceremonii z udziałem rodzin poległych żołnierzy prezydent złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i wygłosił przemówienie. Przypomniał w nim o zakończeniu wojny w Iraku i wycofywaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu.
- Po raz pierwszy od dziewięciu lat Amerykanie nie walczą i nie umierają w Iraku. Kończymy wojnę w Afganistanie i nasze wojska będą nadal stamtąd wracać - powiedział. Słowa te zebrani przyjęli oklaskami. Obama podkreślił, że za jego rządów zagraniczne operacje wojsk USA będą ograniczone do niezbędnego minimum. - Obiecuję wam, że nigdy tego nie zrobię, chyba żeby to było absolutnie konieczne - oświadczył.
Na wojnach w Iraku i Afganistanie zginęło łącznie około 6400 żołnierzy amerykańskich, a ponad 48 000 zostało rannych. Wielu weteranów boryka się ze stresem pourazowym. Niektórzy nie mogą znaleźć pracy, zwłaszcza po kryzysie 2008 r. i ostatniej recesji. Wielu rannych i niepełnosprawnych wskutek odniesionych obrażeń czeka w kolejce na zabiegi i świadczenia.
We wtorek również w Polsce po raz pierwszy będzie obchodzony Dzień Weterana. Uroczystości, połączone z obchodzonym w tym dniu od lat Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, odbędą się w Warszawie. Będą w nich uczestniczyć żołnierze-weterani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych i przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.
W południe w Warszawie na Grobie Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a dwie godziny później w Muzeum Wojska Polskiego nastąpi odsłonięcie tablic z nazwami misji i miejsc stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych
Czas najwyższy.
Ps. Serdecznie dziękuję Marcinowi Gortatowi za działania na rzecz weteranów ... Szacunek.
Inne tematy w dziale Rozmaitości