" Satyra zabija , nie obraża .
Swoje odsłużyłem, lecz wrócę jeśli zajdzie potrzeba
38 obserwujących
403 notki
496k odsłon
2959 odsłon

"BUMAR" - Czarna dziura polskiej zbrojeniówki ...

Wykop Skomentuj20

  

„Największy polski koncern obronny, grupa Bumar, główny dostawca broni i sprzętu wojskowego dla armii ma pół miliarda złotych strat kapitałowych

 
 

Zbrojeniowa grupa skupiająca kluczowe spółki polskiej zbrojeniówki o zeszłorocznych przychodach sięgających 2,35 mld złotych, nadal wykazuje zyski ze sprzedaży, ale jej wiarygodność w oczach banków może teraz poważnie ucierpieć. Nowy zarząd Bumaru robi właśnie bilans otwarcia. Jak się dowiedzieliśmy, wysokość strat potwierdzili zewnętrzni audytorzy Deloitte. Według ustaleń „Rz" 500 mln złotych straty wzięło się m.in.z błędów w polityce rachunkowości. Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy w wyniku zmiany metody wyceny zmniejszyły wartość udziałów o kwotę 155 mln zł.

 
 

–Zarządziliśmy gruntowne, ostrożne badania finansowe by na starcie obecnego zarządu uzyskać rzetelny obraz sytuacji w firmie. Wyniki uczciwie ujawniamy naszym biznesowym partnerom i przygotowujemy program naprawczy – mówi Patrycja Zielińska wiceprezes Bumaru ds. finansowych.

 
 

Na księgową stratę oprócz nierealistycznej wyceny Łabęd złożyło się m.in. 130 mln zł rezerw zawiązanych na wypadek biznesowego ryzyka, kolejne 80 mln zł – to skutek zawyżanych wycen wartości nieruchomości należących do spółek.

 
 

Trudne kontrakty eksportowe

 
 

- Księgowe straty mieliśmy już od 2009 roku, moi poprzednicy ich nie ujawniali. By poprawić doraźnie finanse firmy uprawiano rodzaj kreatywnej księgowości zwłaszcza zawyżając wartość nieruchomości – potwierdza Krzysztof Krystowski prezes Bumaru. Krystowski przyznaje, że do rachunku strat swoje dołożyły nie zawsze opłacalne kontrakty eksportowe, na przykład sprzedaż czołgów do Malezji czy nazbyt optymistyczne założenia dotyczące dostaw wozów technicznych WZT 3 do Indii. – Spodziewane profity nie są pewne. Przygotowujemy się do renegocjowania tego kontraktu - przypomina prezes Zielińska.

 
 

Szef Bumaru zapewnia, że wprawdzie holding kiepsko radził sobie w przeszłości z zadaniami restrukturyzacyjnymi to produkcja broni i sprzętu wojskowego nadal jest dochodowa. W zeszłym roku zysk ze sprzedaży w całej grupie wyniósł 13,2 mln zł. W tym roku Bumar s.z o.o. wykazuje już 27,4 mln zysku uzyskanego z podstawowej działalności. Bumar produkuje sprzęt pancerny, broń strzelecką, amunicję, rakiety, radary, elektroniczne i optyczne systemy dla wojska oraz indywidualny, żołnierski ekwipunek. Krystowski : większość spółek ma niezłe wyniki, pod kreską z 25 firm grupy pozostają trzy: przede wszystkim czołgowe Łabędy, fabryka prochu w Pionkach i nowo powstała spółka Bumar Elektronika, która wciąż ponosi skutki niedawnej głębokiej przebudowy.

 
 

Największe zyski w zeszłym roku i w pierwszej połowie obecnego przysporzyły koncernowi grupy kapitałowe Bumar Żołnierz i Bumar Amunicja.

 
 

Bojowa elektrooptyka

 
 

– Zarabiamy, bo armia modernizuje nie tylko oddziały ekspedycyjne, wysyłane do Afganistanu. Uczestniczymy w prawdziwej sprzętowej rewolucji i w technologiach nokto i termowizyjnych dogoniliśmy technologicznie zachodnich sojuszników z NATO - mówi Ryszard Kardasz prezes dywizji BŻ i szef Przemysłowego Centrum Optyki w Warszawie.

 
 

PCO w zeszłym roku osiągnęło rekordowe przychody przekraczające 200 mln zł, dzięki kontraktom na urządzenia optoelektroniczne własnej konstrukcji. W biznesowej czołówce Bumaru z przychodami na poziomie 90 mln zł   w zeszłym roku znalazł się także Maskpol Konieczki, producent masek przeciwgazowych, sprzętu ochronnego, osłon balistycznych, hełmów i kamizelek kuloodpornych.

 
 

Szybkostrzelny Radom

 
 

W grupie Bumar Żołnierz daje sobie także radę radomski Łucznik, który zarabia przede wszystkim na dostawach karabinków beryl (zeszłoroczne przychody Łucznika to ok. 40 mln zł). Z przychodami na poziomie 47 mln zł skutecznie radziły sobie w 2011 roku   Zakłady Mechaniczne Tarnów, producent przeciwlotniczych systemów artyleryjskich Biała, ciężkiej broni maszynowej, wież bezzałogowych do wozów pancernych i wielkokalibrowych karabinów wyborowych. Kolejny już rok z powodzeniem, choć nieco mniejszym niż w 2010 r. eksportuje trotyl do Ameryki i na cały świat bydgoski NitroChem ( 83 mln zł przychodów – przy 138 mln zł w 2010 r.) W minionym roku na dostawach nowoczesnych min zarobiła bydgoska Belma ( 36 mln zł przychodów) a także poznański Stomil( 192 mln zł przychodów), producent opon m.in. do pojazdów wojskowych , samolotów i śmigłowców.

 

Mesko : więcej amunicji i rakiet

 
 

Powodów do narzekań, na armijne zamówienia nie ma też produktowa dywizja Bumar Amunicja. Zeszłoroczne przychody konsorcjum na czele ze skarżyskim Mesko przekroczyły 400 mln zł. Wojsko zamawia w BA amunicję średnich kalibrów m.in. do pokładowej broni myśliwców F16, transporterów Rosomak i przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich. Coraz ważniejszą pozycję w ofercie Bumaru Amunicja mają w ostatnim okresie rakiety – podkreśla Waldemar Skowron prezes grupy. – Armia i zagraniczni odbiorcy zamawiają nie tylko przeciwlotnicze zestawy Grom, kierowane pociski przeciwpancerne Spike ale też rakiety ziemia-ziemia Feniks do wyrzutni Langusta. Rosnące oczekiwania wojska zmusiły amunicyjny Bumar do inwestycji w rozwój nowych środków walki. Już powstaje następca Gromu czyli kierowany pocisk Piorun i nowocześniejsze rodzaje amunicji m.in. podkalibrowej.

 
 

- Księgowe straty nie zatrzymają rozwoju Bumaru - zapewnie prezes Krystowski.

 
 

W zeszłym roku rząd dokapitalizował koncern kwotą 378 mln zł – z przeznaczeniem na wsparcie konkretnych, innowacyjnych projektów.”

 

Rp.pl

 
 

Jeżeli „Bumar” notuje straty kapitałowe na poziomie +/- 500 mln zł ,do tego +/- 400 mln dotacji z budżetu to robi się prawie miliard …

 

Wiem. Liczone trochę po żydowsku i tendencyjnie. Ale jeżeli państwowa spółka ma stratę rzędu pół miliarda zł(to nasza strata - podatników) i rząd z naszych podatków wrzuca w tę czarną dziurę drugie pół miliarda … to nie jest dobrze.

 

Interes robi się średnio opłacalny.

 

Miliard złotych to kupa forsy.

 

Może ktoś powinien postawić kilka niewygodnych pytań ?

 

Na przykład jakaś służba na trzy literki … jak choćby NIK czy CBA ?

Interesujące jest jak do tego doszło. I kto za to odpowiada ? Bo przecież nie ogólnoświatowy kryzys do cholery .
Z tekstu jasno wynika ,że straty to efekt  "kreatywnej księgowości".
Czyli zwykły wał.
Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale