44 obserwujących
209 notek
259k odsłon
560 odsłon

40:1 PO POLSKU

Wykop Skomentuj9

 

Znajomy podesłał mi dziś, jako ciekawostkę (obaj lubimy ciężkie granie), link do słynnego utworu szwedzkiej heavy metalowej grupy Sabaton, 40:1. Ciekawostką ową jest fakt, iż napisano do tej piosenki polski tekst, z którego artykulacją musiał poradzić sobie wokalista zespołu, Joakin Broden. I, nie powiem, wyszło to Skandynawowi całkiem nieźle, a mnie, nie ukrywam, ciary przeszły po plecach, bo całość jak dla mnie brzmi porywająco.
 
Zespół Sabaton utwór 40:1 wydał na płycie The Art Of War z roku 2008. Traktuje on o Bitwie nad Wizną i bohaterstwie polskich żołnierzy w walce z niemieckim najeźdźcą (muzycy z Falun specjalizują się w tematyce batalistycznej). W 2009 roku ich występ uświetnił obchody 70. rocznicy heroicznej walk.  Pamiątkowe odznaczenia wręczył wówczas Szwedom szef kancelarii prezydenta, śp. Władysław Stasiak.
 
Dziś nie sposób oprzeć się wrażeniu, że więcej dla pamięci o Wiźnie, kapitanie Raginisie i jego żołnierzach (naszych żołnierzach) zrobiło właśnie tych kilku potomków Wikingów, niż, poza drobnymi wyjątkami, tak zwane elity III RP. Z konikarskiego obowiązku należy dodać, że dochód z polskojęzycznego singla przeznaczony będzie na WOŚP.
 
 
***
 
 
fot. SE
 
***
 
thegreatsabaton.blogspot.com
 
 
***
 
 

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale